ukraina regulacje kryptowaluty

Prezydent Ukrainy chce postawić na blockchain

Bitcoin

Kryptowaluty i ich technologia mogą znaleźć się wysoko na liście politycznych priorytetów nowego prezydenta Ukrainy. Jego doradca ujawnił teraz trochę szczegółów dot. planów młodego lidera. Część z nich dotyczy technologii sieci bloków.

Za Władimirem Zelenskim, prezydentem-elektem Ukrainy, stoi m.in. Michaił Fiodorow. Wcześniej związany z jego sztabem, teraz jako doradca głowy państwa powiedział, że nowa władza będzie starała się wdrożyć technologię blockchain w struktury państwowe, ale też poza nimi.

Cyfryzacja Ukrainy

W czasie wywiadu udzielonemu dziennikarzowi telewizyjnemu stacji Gromadskiy, Fiodorow stwierdził, że obecnej ekipie rządzącej zależy na cyfryzacji Ukrainy. Sam deklaruje współpracę z ekspertami z tej dziedziny.

Plany są ambitne:

“(…) począwszy od digitalizacji pojedynczego projektu testowego, zakończywszy na wdrożeniu blockchaina do procedur głosowania. Od małych projektów po duże.”

Fiodorowowi udało się w czasie kampanii wyborczej zachęcić do współpracy ponad 600 tysięcy wolontariuszy, którzy działali na rzecz kandydata w internecie w ramach e-kampanii.

Temat kryptowalut nie jest nowy na Ukrainie. Media niedawno pisały m.in. o tym, że lokalne władze w Kijowie powróciły do ​​idei przyjmowania bezpośrednich płatności w Bitcoinie za usługi związane z transportem publicznym.

W swojej kampanii wyborczej o pozytywach blockchaina mówiła też Julia Tymoszenko, dawna liderka opozycji z Majdanu i czasów Pomarańczowej Rewolucji. Ona z kolei stawiała na te cechy nowej technologii, które mogą pomóc w walce z korupcją.

Nie tylko Ukraina…

Na temat sieci bloków i kryptowalut wypowiadał się też niedawno energiczny kandydat na prezydenta USA Andrew Yang, który wydał nawet specjalne oświadczenie dotyczące tego rynku. Sam obiecuje uporządkowanie   „patchworkowych” regulacji, które dziś panują w Stanach Zjednoczonych.

Przychylny Bitcoinowi jest też na pewno rywal Władimira Putina, Aleksiej Nawalny, który od trzech lat zbiera datki w BTC. Dziś posiada już prawie 600 BTC (ok. 3,25 mln USD).

Cytowany już doradca nowego prezydenta Ukrainy uważa, że blockchain może pomóc zwiększyć przejrzystość na Ukrainie i walczyć z łapówkarstwem:

„Ludzie pracujący w biznesie byli świadkami zmian i wierzyli w nie”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
Andrew Yang bitcoin Blockchain Michaił Fiodorow Ukraina Władimir Zelenski

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.