za
portfel software

Jak wybrać kryptowalutowy portfel software skrojony do Twoich potrzeb? Kompletny poradnik

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Ostatnie tygodnie nie były łaskawe dla uczestników rynku kryptowalut. Bitcoin spadł poniżej ATH z poprzedniego cyklu, oczywiście ciągnąc za sobą resztę cyfrowych aktywów. Wiele ze wskaźników, jak Fear&Greed Index, RSI czy dane on-chain, wskazuje na to, że znajdujemy się obecnie w głębokiej fazie bessy. Ogromne niezrealizowane i zrealizowane straty nie wpływają na dobry nastrój wśród inwestorów. Pamiętaj – zawsze warto być przeciw psychologii tłumu i nie dawać się ponieść – zarówno ekscytacji jak i strachowi. Niezależnie od tego, czy spadniemy jeszcze niżej, obecne poziomy wydają się być dobrą okazją inwestycyjną. Jeśli kupujesz – pamiętaj o uśrednianiu i przechowywaniu swoich kryptowalut w bezpiecznym miejscu. Prezentujemy listę naszym zdaniem najatrakcyjniejszych portfeli software, czyli portfeli kryptowalut w formie aplikacji.

Portfele software są zdecydowanie najwygodniejsze dla użytkownika, pozwalają na błyskawiczną wymianę i transfer środków z poziomu smartfona. Dodatkowym atutem jest ich szybka instalacja i darmowy dostęp. Mobilne wallety często udostępniają możliwość pasywnego zarobku, m.in. dzięki usługom takim jak staking. Jeśli jednak najważniejsze jest dla Ciebie bezpieczeństwo i akumulujesz większe ilości kryptowalut, polecamy zakup portfela sprzętowego, pozwalającego na przechowywanie kryptowalut offline – Ledger lub Trezor. Portfele sprzętowe umożliwiają zabezpieczenie Twoich kluczy prywatnych (i tym samym Twoich środków) na fizycznym urządzeniu, które wymaga podłączenia do internetu tylko w momencie przeprowadzania transakcji. Poza momentami dokonywania przelewów, urządzenie jest w trybie offline, a więc poza zasięgiem hakerów. Jeśli jednak zachowasz podstawowe zasady bezpieczeństwa, zapiszesz swoje klucze prywatne w bezpiecznym miejscu (poza urządzeniem na którym znajduje się portfel) i masz zamiar przechowywać niewielkie środki, portfel software może być dobrym rozwiązaniem na start.

software

Jak dobrać portfel software do swoich potrzeb?

Istnieją setki aplikacji, które pozwalają na przechowywanie cyfrowych aktywów. Na początku zastanów się, jakiej użyteczności spodziewasz się po swoim portfelu. Warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Jak często masz zamiar handlować? Portfele software są lepsze dla aktywnych traderów ze względu na ich szybkość i praktyczność. Jednak aktywni inwestorzy mogą również skorzystać z portfela sprzętowego, używając go jako rodzaju konta oszczędnościowego, przechowując tam większość swoich kryptowalut.
  • Czym chcesz handlować? Czy chcesz kupić i przechowywać jedynie Bitcoina, czy interesują Cię różne rodzaje kryptowalut? Sprawdź, czy wybrany portfel kryptowalut obsługuje aktywa, które chcesz w nim przechowywać i czy pomieści wszelkie inne monety, którymi możesz chcieć handlować w przyszłości.
  • Ile jesteś gotów wydać? Czy planujesz gromadzić duże ilości kryptowalut? Portfele sprzętowe są idealne do tego rodzaju aktywności, ale w przeciwieństwie do hot walletów (które są w większości bezpłatne), wymagają kupna urządzenia. Niektóre portfele software mają co prawda wyższe opłaty za handel kryptowalutami, ale oferują szybsze transakcje lub większą funkcjonalność.
  • Czy potrzebujesz jakiejś dodatkowej funkcjonalności? Inwestorzy, którzy chcą pasywnie zarabiać na swoich aktywach, powinni szukać portfeli umożliwiacących staking, farming lub earning.
  • Ile walut powinien obsługiwać Twój portfel? Praktyczna zasada brzmi im więcej, tym lepiej. O ile nie jesteś zainteresowany wyłącznie Bitcoinami, sugerujemy wybór portfela, który obsługuje przynajmniej kilka z bardziej popularnych altcoinów.
  • Jaki interfejs będzie odpowiedzią na Twoje potrzeby? Przystępny interfejs użytkownika jest zawsze mile widziany, niezależnie od tego, czy jesteś weteranem kryptowalut, czy nowicjuszem. Poszukaj portfeli, które zapewnią Ci intuicyjną obsługę.
  • Czy potrzebujesz kompatybilności z portfelami sprzętowymi? Każdy, kto poważnie myśli o wejściu do krypto, powinien rozważyć zakup portfela sprzętowego. Jest to najlepszy sposób, by chronić swoje cenne aktywa. Inwestorzy z mobilnym portfelem, który jest kompatybilny z co najmniej jedną marką portfela sprzętowego, mogą domyślnie korzystać z modeli obsługiwanych przez ich portfel i wygodnie przenosić swoje monety.

Popularne portfele typu software

Jeśli czujesz, że już wiesz, czego szukasz – zapoznaj się z naszymi propozycjami.

COINS

COINS jest polskim projektem stworzonym przez twórców Coinpaprika. Jest to naprawdę wygodna aplikacja mobilna typu all-in-one. COINS służy przede wszystkim jako miejsce do wymiany i kupna kryptowalut, a także bezpieczny portfel non-custodial, obsługujący ponad 2000 projektów. Jest to także dobre narzędzie do przeglądania aktualności rynkowych i wyselekcjonowanych artykułów z serwisów takich jak Bloomberg czy CoinTelegraph. Na ten moment w COINS znajdziemy informacje na temat ponad 3000 kryptowalut, łącznie z wykresami i oficjalnymi dokumentami projektu. Przy każdym projekcie możemy również podejrzeć co dzieje się w społeczności Reddita i Twittera nie wychodząc z aplikacji. Jeśli jesteś aplikacjowym minimalistą, COINS może okazać się najlepszym wyborem.

software

Phoenix

Jeśli jesteś bitcoinowym maksymalistą lub po prostu zależy Ci na wygodnym i szybkim obrocie największą kryptowalutą, warto zdecydować się na portfel obsługujący Lighting Network. LN to protokół warstwy drugiej, który ma za zadanie rozwiązanie problemu ze skalowalnością BTC oraz umożliwienie szybkich i tanich transakcji pomiędzy użytkownikami. Phoenix ma kilka plusów, które wyróżniają go na tle innych portfeli obsługujących LN. Jest to portfel typu non-custodial, czyli wymagający od użytkownika posiadania własnego klucza dostępu (private-key). Oznacza to, że jedynie my mamy dostęp do swoich środków, a zatem są one po prostu bezpieczniejsze. Przesyłanie środków za pomocą Phoenix’a może odbywać się zarówno za pomocą faktur sieci Lightning Network, jak i na adres BTC. W aplikacji otrzymujemy indywidualny adres przeznaczony jedynie do konwersji na adres LN.

Trust Wallet

Trust Wallet powstał w 2017 roku i zaledwie rok później został kupiony przez Binance. Aplikacja jest bezpiecznym i zdecentralizowany portfelem typu non-custodial. Dzięki Trust Wallet zyskujesz dostęp do ponad 20 000 tokenów opartych na Ethereum i zgodnych z EVM oraz różnych 63 blockchainów. W portfelu możesz także przechowywać NFT oparte o Ethereum i BNB Smart Chain i przeglądać powiązane z nimi grafiki. Inną kluczową funkcją dla użytkowników Trust Wallet jest wbudowana przeglądarka DApp. Pozwala ona na interakcję i dostęp chociażby do OpenSea, PancakeSwap czy Uniswap bez opuszczania aplikacji. Portfel oferuje również kilka dodatkowych funkcji, jak staking, swapy i kupno kryptowalut.

Mycelium

Mycelium jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych portfeli software, powstał już w 2012 roku. Obsługuje Bitcoina, Ethereum i wszystkie tokeny standardu ERC-20. Ten wallet typu non-custodial zapewnia szereg zaawansowanych funkcji, takich jak integracja z portfelem sprzętowym czy możliwość kupna kryptowalut. Interfejs nie jest zbyt przyjazny, zwłaszcza dla początkujących użytkowników, jednak sam portfel jest świetnym rozwiązaniem dla użytkowników ceniących prywatność i bezpieczeństwo. Aplikacja oferuje materiały edukacyjne, które pomogą Ci zrozumieć działanie kryptowalut i obsługę portfela.

software

Exodus

Portfel Exodus wyróżnia się przede wszystkim intuicyjnym, łatwym w obsłudze interfejsem użytkownika, który znacznie zmniejsza złożoność zarządzania portfelem z wieloma aktywami. Aplikacja zapewnia również obsługę portfela sprzętowego w celu zwiększenia bezpieczeństwa, dostosowywanie opłat za transfer środków i obsługę klienta 24/7. Jednak w przeciwieństwie do wielu swoich konkurentów, Exodus Wallet jest oprogramowaniem o zamkniętym kodzie źródłowym. Oznacza to, że ​​użytkownicy nie są w stanie sprawdzić kodu pod kątem luk w zabezpieczeniach. Oprócz przechowywania zasobów cyfrowych i wbudowanej wymiany, Exodus Wallet zapewnia szereg dodatkowych usług, które pozwalają użytkownikom zarabiać na pożyczaniu środków czy też odkrywać świat NFT opartych na Solanie.

software

Atomic Wallet

Atomic Wallet to portfel typu non-custodial. Zabezpieczony jest kluczem w postaci dwunastu słów, które musimy zapisać, a najlepiej przechowywać w bezpiecznym miejscu offline. Atomic Wallet obsługuje ponad 300 kryptowalut, a także umożliwia dodanie dowolnego tokena ERC20. Oferuje również błyskawiczne wymiany w ponad stu parach kryptowalutowych. Aplikacja oferuje dodatkowo swój autorski program lojalnościowy. Na podstawie ilości natywnych tokenów AWC, przechowywanych przez użytkownika, ustalany jest miesięczny próg cashbacku za korzystanie z usługi wymiany. Atomic Wallet jak wiele innych aplikacji oferuje usługi stakowania monet. Niestety wallet nie umożliwia integracji z portfelami sprzętowymi.

software

ZenGo

ZenGo jest mobilnym walletem do przechowywania i handlu kryptowalutami. Zastosowano w nim nowatorskie podejście do bezpieczeństwa użytkownika. Jest to portfel typu non-custodial, jednak nie jest zabezpieczony frazą seed. Zamiast niej zostało zastosowane zabezpieczenie biometryczne. Aplikacja skanuje naszą twarz i komunikuje z serwerem potwierdzenie naszej identyfikacji. To rozwiązanie w połączeniu z banalnym interfejsem sprawia, że ZenGo będzie świetnym wyborem dla początkujących użytkowników. Twórcy deklarują również zastosowanie autorskiej technologii Chill Storage, która miałaby pozwolić na dostęp do środków nawet w przypadku, gdyby firma ZenGo przestała istnieć. Aplikacja oferuje bonusy za pierwszą wpłatę środków. Za jej pośrednictwem można również stakować ponad siedemdziesiąt monet.

Crypto.com

Crypto.com zapewnia hostowane portfele dla ponad 250 kryptowalut i tokenów, w tym oczywiście dla Bitcoina. Jedną z zalet posiadania portfela na giełdzie jest prosta wymiana kryptowalut. Portfel ten oferuje niezwykle atrakcyjną możliwość wydawania zgromadzonych środków za pomocą karty Visa Crypto.com. Możesz płacić za towary i usługi w sklepach akceptujących Visa na całym świecie. Karta umożliwia również wypłatę fiat z bankomatów. Portfel oferuje dodatkowe funkcje, takie jak handel margin i pożyczki, a więc jest odpowiednim rozwiązaniem dla aktywnych traderów kryptowalutowych. Aplikacja umożliwia staking wielu aktywów, a także integrację z portfelami sprzętowymi Ledger i aplikacją Ledger Live.

crypto.com kryptowaluty

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności