za
pieniądze polacy

Polacy są kiepscy z wiedzy nt. finansów

Binance Launchpool

Z nowego badania „Poziom wiedzy finansowej Polaków 2020”, które zostało przeprowadzone w lutym na zlecenie Warszawskiego Instytutu Bankowości (WIB) i Fundacji GPW, nie wynika niestety nic pozytywnego. Jedynie 12 proc. z nas uważa, że zna się na kwestiach dot. finansów. Krótko i na temat: Polacy są kiepscy z wiedzy o pieniądzach.

Polacy nie znają się na finansach

Aż 52 proc. osób, które wzięły udział w badaniu, ocenia swoją wiedzę w tej kwestii jako małą lub nawet bardzo małą. Mało tego, co może zaskakiwać, najsłabiej czują się w temacie osoby młode w wieku 18-24 lat (stanowią one aż 83 proc. tej grupy). Okazuje się, że przedstawiciele tej grupy wiekowej co prawda czytają umowy finansowe, ale zwracają uwagę tylko na… podstawowe zapisy i zgodność danych osobowych. Trudno z takim podejściem wyłapać “kruczki”.

Niemal wszyscy respondenci są jednak zdania, że wiedzy o finansach trzeb uczyć w szkołach, co pokazuje, że nie są ignorantami, ale w systemie edukacji zabrakło miejsca dla tak ważnego przedmiotu.

Jak uchronić się przed hakerem?

Mało tego, kuleje wiedza nt. cyberbezpieczeństwa (aż 54 proc. osób ma z nią problem). “W dalszej kolejności wskazano na deficyt znajomości obszarów finansów publicznych (41 proc.) oraz przedsiębiorczości (34 proc.). Jednocześnie, w stosunku do 2019 r., dane wskazują na znaczną poprawę wiedzy z zakresu oszczędzania (spadek wskazań negatywnych z 34 proc. do 5 proc.) oraz kredytów i pożyczek (z 44 proc. do 12 proc.)” – opisuje wyniki badania bankier.pl.

Jak inwestować?

W dobie rosnącej inflacji, Polacy zapewne chcieliby inwestować swoje środki, by tak uchronić je przed spadkiem wartości. Niestety – to już zdanie pracowników sektora bankowego – dla aż 54 proc. klientów instytucji bankowych stanowi to wielki problem. Aż 27 proc. osób nie wie ponoć, jak działa giełda. Ta niemal zerowa wiedza jest dla 57 proc. osób barierą w inwestowaniu na GPW. Co może zaś szokować, ryzyka i strat obawia się już tylko 32 proc.

W co zaś moglibyśmy inwestować? Respondenci wskazali akcje (78 proc.) i obligacje (51 proc.). W odpowiedziach pojawiały się też – jako instrumenty długoterminowe – Pracownicze Plany Kapitałowe (74 proc.) oraz Indywidualne Konta Emerytalne (67 proc.).

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności