za
Premier League szykuje kolekcję NFT w celu specjalnej rozgrywki na platformie Sorare

Premier League szykuje kolekcję NFT w celu specjalnej rozgrywki na platformie Sorare

Znana wszystkim fanom futbolu angielska Premier League nawiązała kooperację z firmą Sorare, emitentem cyfrowych kart kolekcjonerskich oraz platformą gamingową. Efektem tego partnerstwa ma być kolekcja NFT, których gracze będą mogli używać w budowaniu wirtualnych drużyn i rywalizacji w trakcie rozgrywki.

Premier League i Sorare

Angielska liga piłkarka, w ramach której odbywają się mecze takich gigantów futbolu, jak Manchester City, Chelsea Londyn czy FC Liverpool, zamierza przenieść swoich fanów do wirtualnego świata. Wszystko to za sprawą nowego partnerstwa, jakie nawiązano z Sorare, czyli francuską platformą do wirtualnych gier, w których używa się kart kolekcjonerskich w formie niewymiennych tokenów (NFT).

Fani piłki nożnej na całym świecie mogą teraz zbierać, kupować, sprzedawać i wymieniać się oficjalnie licencjonowanymi kartami cyfrowymi przedstawiającymi każdego gracza z 20 klubów Premier League

– napisano w oficjalnym ogłoszeniu na medium firmy.

Zawarta umowa o współpracy pomiędzy tymi dwoma podmiotami pozwoli inwestorom NFT tworzyć własne drużyny i rywalizować nimi w trakcie wirtualnej rozgrywki. Partnerstwo zostało podpisane na okres czterech lat i jest wyceniane na około 120 milionów funtów brytyjskich (150 milionów dolarów).

Platforma Sorare umożliwia uczestnikom darmowy udział w rozgrywce, w ramach której zbierają karty kolekcjonerskie piłkarzy w postaci niewymienialnych tokenów. Następnie te tokeny są transferowane do zespołu fantasy, który generuje nagrody na podstawie występów sportowców w świecie rzeczywistym.

Cyfrowe karty Sorare i innowacyjna gra online to nowy sposób, w jaki fani mogą poczuć się bliżej Premier League, niezależnie od tego, czy oglądają mecz na stadionie, czy z całego świata

– komentuje CEO Premier League, Richard Masters.

Premier League jest kolejną profesjonalną ligą sportową, która pojawiła się w opcjach rozgrywek platformy. Wcześniej Sorare nawiązało kooperację z ponad 280 organizacjami piłkarskimi z całego świata. Co więcej, poza cyfrowymi odpowiednikami piłkarskich klubów, na Sorare można napotykać około 30 drużyn z koszykarskiej Major League.

Liga angielska i blockchain

Jeśli spojrzymy w dłuższej perspektywie czasu na dążenia Premier League do nawiązywania współpracy z firmami z sektora blockchaina, to stwierdzimy że piłkarska federacja bada ten rynek powoli i z dystansem. Bowiem w październiku zeszłego roku serwis Sky News informował, że liga przymierzała się do rozmów z włodarzami 20 klubów w celu omówienia wieloletniej umowy z Sorare. Jednak, jak przekazały pewne źródła, wcześniej liga była bliska podpisania umowy z firmą ConsenSys, czyli dostawcą oprogramowania blockchain. Te doniesienia pojawiły się pierwszy raz w 2021 roku. Wtedy informowano, że Premier League preferuje „powolne i ostrożne” podejście do współpracy z kryptowalutową platformą.

Premier League szykuje kolekcję NFT w celu specjalnej rozgrywki na platformie Sorare

Czy Sorare nakłania do hazardu?

Chociaż w ofercie Sorare nie znajdziemy takich opcji, jak zakłady sportowe, które mogą budzić skojarzenia z hazardem, to pewne instytucje zarzucają platformie promowanie takich praktyk. Chodzi bowiem o spekulacyjny charakter handlu niewymiennymi tokenami, które są wyceniane na podstawie rzeczywistych zdarzeń.

Platforma w związku z tym jest pod obserwacją zarówno brytyjskich, jak i francuskich instytucji zajmujących się regulacjami ds. hazardu. Samo Sorare w październiku 2022 roku deklarowało, że absolutnie nie oferuje swoim użytkownikom żadnych form hazardu. W związku z naciskami francuskiego Urzędu ds. Hazardu, platforma rozszerzyła zakres bezpłatnego dostępu do ich gier. Regulator bowiem zagroził firmie, że w przypadku nie wprowadzenia pewnych zmian, zostanie ona obarczona karą w wysokości 5% ich rocznego obrotu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności