za
kurs euro

Piotr Kalisz: kolejne cięcia stóp przez NBP mogą wywołać “ryzyko dla stabilności finansowej”

Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego jest zdania, że o ile NBP może pozwolić sobie na dalszy skup aktywów, to już na kolejne obniżki stóp procentowych zdecydowanie nie. Jego zdaniem następne cięcia mogą wywołać “ryzyko dla stabilności finansowej”.

Citi Handlowy o polityce NBP

“Mając do wyboru narzędzia fiskalne i monetarne, naszym zdaniem luzowanie fiskalne jest bardziej adekwatne w obliczu szoku pandemicznego. Programy fiskalne mogą zapewnić płynność firmom dotkniętym pandemią lub ograniczyć skalę zwolnień, czego nie można bezpośrednio osiągnąć poprzez narzędzia polityki monetarnej”

– czytamy w raporcie na temat polskiej gospodarki Citi Handlowego.

Zdaniem ekonomistów banku, polityka fiskalna pozostanie ważnym źródłem wsparcia dla gospodarki w nadchodzących kwartałach, “co oznacza utrzymywanie wysokiego deficytu i długu w 2021 r.”

“(…) tym razem władze wydają się preferować mniejsze, ale lepiej ukierunkowane programy. Jednym z powodów bardziej ostrożnego podejścia jest 60-proc. konstytucyjny limit długu. (…) Dlatego też spodziewamy się, że na tym etapie rząd prawdopodobnie będzie próbował przekierować część już zatwierdzonej, ale niewykorzystanej pomocy z tarczy antykryzysowej, które szacuje się na 50 mld zł (ok. 2 proc. PKB)”

– dodano.

Zdaniem ekonomistów, NBP jest w stanie dalej ciąć stopy proc. Tyle że skutki mogą być negatywne.

“Po pierwsze, przestrzeń do jakichkolwiek obniżek byłaby i tak niewielka. Ponadto, w obecnym otoczeniu popyt na kredyt pozostaje niski, a cięcie stóp nie zmieniłoby wiele, a mogłoby tylko stworzyć ryzyko dla stabilności finansowej. Dlatego też nasz bazowy scenariusz pozostaje bez zmian. Zakładamy stabilne stopy w nadchodzących kwartałach, co najmniej do połowy 2022 r.”

– napisano w raporcie.

Dalej napisano:

RPP będzie dalej podejmować próby osłabienia złotego, ale wątpimy, by zmieniłoby to wiele w sytuacji gospodarczej. Popyt zewnętrzny nie jest poważnym ograniczeniem dla polskiej gospodarki w tym momencie, a kraj wypracowuje nadwyżki handlowe. Jedyną potencjalną konsekwencją znacząco słabszej waluty byłoby podbicie i tak już wysokiej inflacji”.

Ujemne stopy proc. w Polsce

Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego, dodaje:

“Osobiście trudno byłoby mi wyobrazić sobie ujemne nominalne stopy procentowe w Polsce. Gdyby jednak trzeba było dodać wsparcia dla gospodarki, choć nie widać na razie takiej konieczności, zawsze możemy zwiększyć skup aktywów na rynku wtórnym – do takiego poziomu, by rząd mógł bez przeszkód realizować programy pomocowe. Mamy własną walutę, więc mamy pewną swobodę działania, dostosowując ten instrument do potrzeb własnej gospodarki. Kolejny raz okazuje się, że warto mieć własny pieniądz.”

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności