za
PayPal dołącza do sieci Travel Rule Universal Solution Technology

PayPal dołącza do sieci Travel Rule Universal Solution Technology

Konferencja Kryptoraport

PayPal został dodany do sieci Travel Rule Universal Solution Technology (TRUST). Co to oznacza dla użytkowników systemów firmy?

PayPal w TRUST

Ogłoszenie to pojawia się dwa miesiące po tym, jak gigant z rynku płatności wprowadził u siebie infrastrukturę umożliwiającą użytkownikom przesyłanie, wysyłanie i odbieranie zasobów cyfrowych między nim a innymi portfelami oraz giełdami kryptowalut. Wcześniej użytkownicy mogli już jednak kupować i sprzedawać kryptowaluty za pomocą firmy.

Inicjatywa TRUST została przygotowana przez grupę 18 amerykańskich dostawców usług wirtualnych aktywów (virtual asset service providers, VASP). Wystartowała już w lutym br. Stoją za nią m.in. takie podmioty jak: giełda kryptowalut Coinbase, Paxos, Circle, Kraken czy platforma Robinhood. Od tego czasu liczba firm, które tworzą sieć TRUST, wzrosła do aż 38.

Dodanie systemu PayPal to kolejny kamień milowy na drodze TRUST do stania się globalnym, branżowym standardem w zakresie zgodności z regulacjami

– komentuje Coinbase w komunikacie z 23 sierpnia.

PayPal dołącza do sieci Travel Rule Universal Solution Technology

Zgodność z przepisami

Zgodnie z amerykańską ustawą o tajemnicy bankowej (Bank Secrecy Act, BSA), podmioty typu VASP z USA są prawnie zobowiązane do przekazywania określonych informacji dotyczących transferów środków ich klientów z jednej instytucji finansowej do drugiej. Chodzi o kwoty wyższe niż 1000 dolarów.

W związku z powyższymi przepisami grupa amerykańskich VASP uruchomiła wspomniany program TRUST, aby usprawnić raportowanie i sprawić, by wymiana informacji między nimi była łatwiejsza i bardziej przejrzysta. Tak powstała sieć wykorzystuje rozwiązanie, które składa się z dwóch głównych cech. Chodzi o “scentralizowaną tablicę ogłoszeń”, która “identyfikuje każdą stronę VASP po obu stronach transakcji” oraz “szyfrowany kanał punkt-punkt” (point to point, P2P), który z kolei służy bezpiecznej wymianie danych.

Grupa została utworzona w odpowiedzi na zalecenie Grupy Zadaniowej ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy ( Financial Action Task Force, FATF) w czerwcu 2021 r., aby VASP na całym świecie przyjęły określone zasady w celu utrzymania zgodności z  przepisami dot. przeciwdziałania praniu pieniędzy (anti-money laundering, AML) i finansowania działań terrorystów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności