za
paragwaj regulacje mining

Paragwaj reguluje mining i handel kryptowalutami

Senat Paragwaju zatwierdził w czwartek ustawę regulującą kopanie i handel kryptowalutami. W grudniu Izba Wyższa kraju zatwierdziła już przepisy, ale w maju Izba Poselska uchwaliła projekt z pewnymi modyfikacjami. Dlatego dokument wrócił do Senatu. Po zatwierdzeniu przez obie izby ustawa musi zostać przekazana władzy wykonawczej, która ma prawo ją zatwierdzić lub zawetować.

Regulacje rynku kryptowalut w Paragwaju

Główną modyfikacją zaproponowaną przez Izbę Poselską i zaakceptowaną przez Senat jest to, że podstawowym organem ścigania w kwestii kryptowalut będzie Ministerstwo Przemysłu i Handlu, które będzie karać te osoby fizyczne lub prawne prowadzące kopalnie cyfrowych walut lub świadczące usługi z wykorzystaniem e-aktywów bez odpowiedniego upoważnienia.

Krajowa Administracja Energii Elektrycznej będzie odpowiedzialna za umożliwienie dostaw energii górnikom, a Sekretariat ds. Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy lub Aktywów będzie nadzorował cały proces inwestycyjny prowadzony przez firmy kryptowalutowe. Komercjalizacją pozyskanych aktywów zajmie się Krajowa Komisja Papierów Wartościowych.

Prawo stanowi, że górnicy indywidualni i korporacyjni muszą wystąpić o zezwolenie na przemysłowe zużycie energii elektrycznej, a następnie wystąpić o specjalną koncesję. Tworzy się również rejestr dla każdej osoby fizycznej lub prawnej, której celem jest świadczenie usług w zakresie handlu kryptowalutami lub przechowywania ich na rzecz osób trzecich.

paragwaj regulacje mining

Kongresman Carlos Rejala, jeden z autorów ustawy, powiedział w zeszłym roku serwisowi CoinDesk, że prawo ma przyciągnąć do kraju górników bitcoinów z całego świata. Będą oni mogli korzystać na niskich stawkach za energię elektryczną, jakie oferuje Paragwaj – wynoszą bowiem około 5 centów za kilowatogodzinę.

Kanadyjska firma z rynku miningu Bitfarms (BITF) jest jednym z największych podmiotów kopiących bitcoiny działających w Paragwaju, posiadającym 10 megawatową kopalnię w mieście Villarica, położonym w południowo-środkowej części kraju Ameryki Południowej.

Środek płatniczy.

W kraju trwa też debata na temat tego, czy uznać bitcoina za środek płatniczy. Paragwajski kongresman Carlitos Rejala i senator Fernando Silva Facetti przygotowali nawet w lipcu 2021 r. ustawę o bitcoinie (BTC). Obaj podkreślali pilną potrzebę stworzenia przez prawodawców spójnej strategii dotyczącej aktywów cyfrowych dla ich kraju.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności