za
g7

Państwa G7 tworzą grupę ds. kryptowalut

2019-06-21
Kryptowaluty
Konferencja Kryptoraport

Francja ma zorganizować zespół specjalny do spraw stablecoinów, czyli kryptowalut o stałym kursie. Grupa ma pomóc państwom G7 zająć się m.in. projektem LibraCoin, czyli cyfrową walutą Facebooka.

Facebook swoim pomysłem emisji kryptowaluty LibraCoin wywołał masę zamieszania, dyskusji i kontrowersji. O projekcie wypowiadają się czołowi urzędnicy z rynku finansowego, w tym m.in. gubernator Banku Anglii Mark Carney czy szef Fed-u Jerome Powell. Całość mają zbadać też kraje G7.

G7 o kryptowalutach

Jak informuje Reuters, Francja organizuje zespół specjalny ds. kryptowalut. Będzie on prowadzony przez członka zarządu Europejskiego Banku Centralnego Benoita Coeure’a oraz szefa francuskiego banku centralnego Francoisa Villeroy’a de Galhau.

Inicjatywa wyszła ze strony Francji nie bez powodu, bowiem to ten kraj teraz przewodzi G7. W skład grupy wchodzą też: Japonia, Niemcy, USA, Wielka Brytania, Włochy i Kanada. Nie są to może najbogatsze państwa świata (brak np. Chin), ale jedne z potężniejszych i wpływowych na globie.

Niemcy niedawno ogłosiły, że chcą otworzyć się na technologię blockchain, ponieważ zauważają, że to inne regiony zaczynają je wyprzedzać w tym zakresie.

Pewne zacofanie regulacyjne w tej kwestii zauważył także niedawno kandydat na prezydenta USA Andrew Yang, który chce walczyć o Biały Dom jako reprezentant Demokratów (nowe sondaże dają mu jednak zbyt małe szanse, by mógł zagrozić pozycji Joe’go Bidena czy Berniego Sandersa).

Japonia od dawna jest otwarta na kryptowaluty. Bitcoin jest w niej uznawany za środek płatniczy od 1 kwietnia 2017 r. Obecnie reguluje też lokalny rynek giełd cyfrowych aktywów.

Z kolei to w Kanadzie postawiono pierwszy na świecie bitomat.

Politykę Włoch można uznać za niejednoznaczną.

LibraCoin

Wracając do LibraCoin, możemy przypomnieć, że szef Banku Anglii Mark Carney stwierdził teraz, iż Libra “musi gwarantować bezpieczeństwo” użytkownikom. Przyznał, że jest otwarty na nowinki technologiczne, ale uważa, że kryptowaluta giganta mediów społecznościowych musi zostać gruntownie sprawdzona przez regulatorów.

Z kolei szef Fed-u dodał, że popiera opinię Carney’a i także uważa, że LibraCoin musi zostać objęte rygorystycznymi przepisami prawnymi.

„Ponadto władze będą musiały dokładnie rozważyć konsekwencje dla stabilności monetarnej i finansowej”

– uważa szef Banku Anglii.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności