ethereum opłaty

Opłaty za gaz spadły do najniższego poziomu od 6 miesięcy

Ethereum
bitbay zonda

Według BitInfoCharts, średnia opłata transakcyjna na Ethereum wynosi 2,15 USD. Jest to najniższa średnia opłata od 20 grudnia 2020 r., kiedy to wynosiła ona 2 USD.

Opłaty transakcyjne nie przekraczały 2 dolarów przez większość 2020 roku. Sprawy przybrały jednak zupełnie inny obrót, gdy rozpoczęła się hossa Bitcoina, która pociągnęła za sobą w górę wartość Ethereum (ETH).

W dniu 12 maja 2021 r. opłaty transakcyjne ETH poszybowały aż do 69,92 USD. Sytuacja ta miała miejsce dzień po tym, jak Ethereum osiągnęło swój rekord wszech czasów na poziomie 4 164 USD. Kolejny przelotny szczyt nastąpił dokładnie tydzień później. Opłaty transakcyjne wzrosły wtedy do 59,57 USD.

Opłaty są niskie, ponieważ popyt na Ethereum wciąż pozostaje stosunkowo niski. Cena ETH wynosi obecnie około 1800 dolarów i powoli spada.

To samo stało się ze średnią opłatą transakcyjną Bitcoina, która spadła o 24% w ciągu nocy, osiągając poziom 5,10 USD. Przy 32 700 USD, cena Bitcoina jest teraz o połowę niższa od rekordu wszech czasów, które traderzy ustanowili w kwietniu. Według Ycharts, opłata transakcyjna Bitcoina jest o 330% niższa niż w tym samym czasie w zeszłym roku.

Opłaty sprzyjają użytkownikom DeFi

Chociaż niskie opłaty transakcyjne są złe dla górników i mogą wskazywać na niski popyt w sieci, są one dobre dla osób korzystających z DeFi. Korzystanie ze zdecentralizowanych protokołów finansowych opartych na Ethereum, takich jak Uniswap lub Synthetix jest teraz możliwe nawet dla mniejszych inwestorów.

Opłaty mogą spaść jeszcze bardziej po uruchomieniu Ethereum 2.0. Aktualizacja blockchaina Ethereum może potrwać lata, zanim zostanie w pełni wdrożona. Obiecuje jednak szybsze i tańsze transakcje oraz bardziej ekologiczne metody wydobycia.

Dzieje się tak częściowo dlatego, że sieć przejdzie z obecnego, energochłonnego mechanizmu konsensusu proof-of-work na proof-of-stake. Ten pierwszy do zatwierdzania transakcji potrzebuje potężnego sprzętu. Ten drugi z kolei wykorzystuje metodę stakingu.

Udana aktualizacja może pomóc Ethereum w mocnym powrocie. Jeśli jednak popyt się rozgrzeje, opłaty mogą ponownie wzrosnąć.

Aktualny kurs Bitcoina i innych kryptowalut możesz zawsze sprawdzić w zakładkach: kurs Bitcoina i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne monety, to m.in. giełda kryptowalut BitBay.net. Jeśli nie masz jeszcze konta na BitBay, z tego artykułu dowiesz się jak możesz je sprawnie utworzyć: LINK.

Tagi
bitcoin btc ETH eth 2.0 Ethereum opłaty

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.