za
Brazylia pracuje nad swoim CBDC. Projekt „Open Finance” zakłada integrację ze stablecoinami

Brazylia pracuje nad swoim CBDC. Projekt „Open Finance” zakłada integrację ze stablecoinami

Dyrektor Banku Brazylii – Roberto Campos Neto – przedstawił szczegóły na temat tego, jaką kluczową rolę może odegrać CBDC ich narodowej waluty – reala –  w przyszłości finansów osobistych. Neto zaprezentował koncepcję „otwartych finansów” przy użyciu „super aplikacji”, która była zintegrowana z PIX (siecią płatniczą). Co więcej, mówił o integracji CBDC ze stablecoinami.

Prezes Banku Brazylii przedstawia cyfrową koncepcję „Open Finance”

Podczas wydarzenia online o nazwie Febraban, prezes Banku Brazylii – Roberto Campos Neto – zaprezentował koncepcję cyfrowej waluty brazylijskiego banku centralnego (CBDC). Propozycja związana z nowym rodzajem aktywów posiada bowiem coraz więcej funkcji. Projekt związany z brazylijskim CBDC został nazwany ”Open Finance”.

Pomysł banku zakłada integrację CBDC z tradycyjnymi, jak i zdecentralizowanymi strukturami finansowymi oraz instytucjami obsługujące ten rodzaj aktywów. Zaprezentowana „super aplikacja” ma umożliwić użytkownikom przechowywanie w specjalnym cyfrowym portfelu stablecoiny i CBDC.

Brazylia pracuje nad swoim CBDC. Projekt „Open Finance” zakłada integrację ze stablecoinami

Podczas swojego przemówienia Campos Neto wyjaśnił:

To jest w zasadzie zwiastun tego, czym będzie ta integracja, o której mówię. Zamiast kilku aplikacji na komórkę, z kilku banków, otrzymacie system, który będzie integrował to wszystko w jednym miejscu.

Dzięki tej opcji, użytkownicy będą mieli dostęp do pełnego obrazu posiadanych przez nich zasobów.

Mimo, że koncepcja brazylijskiego banku odnośnie cyfrowych finansów od dłuższego czasu się rozrasta i projekt powoli posuwa się do przodu, to instytucja nie podała przybliżonej daty jej ukończenia. Bank Centralny i współpracujące organizacje wciąż bowiem testują różne implementacje oraz funkcje, jakie miałoby nowe aktywo. Jednakże Campos Neto zapowiedział, że waluta będzie stanowić pomost ze światem zdecentralizowanych finansów, a jego kraj dąży do cyfryzacji monetarnej.

W tej sprawie Campos Neto oznajmił:

Cyfrowy real jest pomostem do środowiska DeFi. Przenosimy świat cyfrowy do systemu bankowego. Kilka innych banków centralnych robi coś przeciwnego. W rzeczywistości wypychają technologię cyfrową z bankowości.

Banki centralne pracują nad CBDC

Jednakże słowa Campos Neto nie do końca zbiegają się z prawdą. Otóż już kilka cyfrowych walut banków centralnych jest na etapie testów pilotażowych przez krajowe instytucje. Również Unia Europejska pracuje nad wdrożeniem cyfrowego euro, a prawodawcy spodziewają się, że wkrótce będzie można go uregulować. Analogicznie, Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku prowadzi badania nad interoperacyjną siecią cyfrowych pieniędzy banku centralnego. Co więcej, w Argentynie pojawiła się nawet propozycja projektu, który miałby na celu wyeliminowanie fizycznych pieniędzy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności