za
Optimism błąd ethereum

Haker zwrócił 17 mln tokenów OP do Wintermute

Haker, który ukradł 20 milionów tokenów OP z Wintermute, wysłał milion sztuk do Vitalika Buterina i dał do zrozumienia, że jest gotów zwrócić pozostałe środki. Jakiś czas później przekazał animatorowi rynku 17 mln OP.

30 maja, w przeddzień airdropu, twórcy Optimism wysłali 20 milionów OP do wyznaczonego przez Wintermute portfela multisig. Po wprowadzeniu tokena na giełdy, na dostawcę płynności wybrano bowiem właśnie tego animatora rynku.

Z powodu wewnętrznego błędu zespół Wintermute nie mógł uzyskać dostępu do funduszy. Udało się to jednak hakerowi, który przejął kontrolę nad aktywami. Z całej kwoty wydał 1 milion tokenów.

8 czerwca firma Wintermute wydała oświadczenie, w którym opisała incydent i zaleciła hakerowi zwrócenie pozostałych aktywów do wskazanego portfela, aby uniknąć konsekwencji prawnych. Zespół projektu napisał wówczas:

Jesteśmy skłonni uznać to za exploit stworzony przez hakera typu white-hat. Również metoda ataku była dość imponująca. W przyszłości możemy nawet rozważyć doradztwo i inne formy współpracy.

Cześć Vitalik

W dniu 10 czerwca napastnik wysłał 1 milion OP na adres Optimism rzekomo powiązany ze współzałożycielem Ethereum. Do transakcji dołączył podpis:

Cześć Vitalik. Wierzę w Ciebie, chcę tylko poznać opinię na ten temat. Przy okazji pomóż mi sprawdzić adres zwrotny, a wyślę resztę tokenów.

Haker zwrócił się również do Wintermute i przeprosił za to, że był w stanie zwrócić jedynie 18 milionów tokenów. Swoje przesłanie zakończył hasłem zaczerpniętym ze społeczności Optimism – “Pozostańcie optymistami!”.

Na dzień dzisiejszy aktywa, które przekazał do portfela Buterina, nie zostały ruszone.

Dla przypomnienia, w sierpniu 2021 r. inny haker zwrócił aktywa cyfrowe o wartości 611 mln USD do sieci Poly Network. Hack ten był jednym z największych ataków w historii branży kryptowalut.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.