za
PolyNetwork

Koniec sagi Poly Network: Haker zwrócił ostatnie 141 mln USD

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Wygląda na to, że saga hacku Poly Network oficjalnie dobiegła końca. Według wpisu na blogu projektu, haker odpowiedzialny za atak zwrócił pozostałe 141 milionów dolarów.

Haker Poly Network zwrócił już wszystkie środki

Zgodnie z oświadczeniem, “Mr. White Hat” o godzinie 8:39 UTC przekazał swój klucz prywatny do portfela, w którym znajdowało się 28 853 ETH i 1 032 WBTC (Wrapped BTC). Poly Network otrzymało więc zielone światło do przywrócenia użytkownikom pełnej kontroli nad ich aktywami.

Zespół projektu musiał najpierw zweryfikować, czy klucz prywatny jest autentyczny. Okazało się, że jest, co tym samym oznacza, że 610 milionów skradzionych w dniu 10 sierpnia zostało w pełni przywrócone do sieci. Jedyne środki, które nie wróciły do Poly to 33 mln USDT zamrożone przez Tether. Protokół zapewnił jednak, że próbuje rozwiązać ten problem kontaktując się bezpośrednio z emitentem stablecoina.

Zespół potwierdził, że klucz prywatny jest autentyczny i funkcjonalny. Na chwilę obecną Poly Network odzyskało kontrolę nad 610 milionami dolarów (nie wliczając zamrożonych 33 milionów USDT) w aktywach, które ogólnie zostały dotknięte tym atakiem. Po raz kolejny chcielibyśmy podziękować Mr. White Hat za dotrzymanie obietnicy, a także społeczności, partnerom i wielu agencjom bezpieczeństwa za ich pomoc.

Największy hack DeFi w historii

Haker odpowiedzialny za hack na Poly Network znalazł lukę w smart kontrakcie projektu. Dzięki temu udało mu się ukraść monety wyemitowane na łańcuchach Binance Smart Chain, Ethereum i Polygon. Łącznie łupem hakera padło ponad 600 milionów w BNB, ETH, USDC i kilku innych coinach, takich jak m.in. DAI, UNI i SHIB.

Technicznie rzecz biorąc, był to największy hack w historii zdecentralizowanych finansów (DeFi). Dziwnym zwrotem akcji jest jednak to, że napastnik okazał się być white-hat hakerem i zwrócił fundusze.

Inne hacki opiewały na relatywnie mniejsze kwoty. Jak do tej pory największym włamaniem podanym do wiadomości publicznej było włamanie do projektu SharkTron. Napastnikom udało się wtedy wydrenować 260 mln USD.

W świecie zdecentralizowanych finansów, nigdy nie można być w 100% pewnym i bezpiecznym. Sektor ten jest nazywany często dzikim zachodem kryptowalut. Sektor DeFi z pewnością oferuje wiele korzyści w porównaniu z antycznymi tradycyjnymi systemami bankowymi i finansowymi. Istnieje jednak wiele wyzwań, które nie pozwalają mu stać się zaufanym globalnym ekosystemem finansowym .

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności