za
giełdy kryptowalut japonia rosja

Oki Matsumoto (Monex): CBDC wzmocnią rynek kryptowalut

Oki Matsumoto, szef japońskiego giganta z rynku usług finansowych Monex, z zadowoleniem przyjął niedawne zainteresowanie Banku Japonii cyfrową walutą banku centralnego (CBDC). Jest też zdania, że cyfrowy jen ożywi rynek kryptowalut.

Oki Matsumoto o CBDC

Oki MatsumotoNiedawno Bank Japonii ogłosił swoje plany rozpoczęcia testów dot. koncepcji waluty cyfrowej banku centralnego. Te mają wystartować w 2021 r. Od tego czasu pojawiły się też dalsze szczegóły dotyczące podejścia instytucji do rozwoju i współpracy  w kwestii CBDC. Ponoć w testach mają pomóc też prywatne firmy.

Z kolei 25 listopada Reuters poinformował, że dyrektor generalny japońskiego giganta usług finansowych Monex Inc. z zadowoleniem przyjmuje bardziej proaktywną postawę banku centralnego wobec walut cyfrowych banków centralnych.

Prezes Oki Matsumoto przekonywał, że każde posunięcie dot. wprowadzenia CBDC na rynek byłoby pozytywne dla cyfryzacji japońskiej gospodarki, czyniąc ją bardziej wydajną. Co więcej, Matsumoto dostrzegł korzyści również dla pozabankowego sektora walut cyfrowych:

„CBDC znacznie poprawią interoperacyjność kryptowalut. Ożywią rynek kryptowalut ”.

Znaczenie dla Bitcoina

Dla Matsumoto fakt, że wielu mniejszych brokerów giełd kryptowalut nie ma kont bankowych, stanowi ograniczenie i przeszkodę dla inwestorów, którzy chcą zamienić swoje aktywa kryptograficzne na pieniądz fiducjarny. Twierdził, że posiadając CBDC w Japonii, istnieje możliwość wsparcia płynniejszej konwersji między kryptowalutami a prawnymi środkami płatniczymi w ramach platformy „przyjaznej dla technologii cyfrowej”.

Monex Inc. kupiło, co warto dodać, japońską giełdę kryptowalut Coincheck, co miało miejsce wiosną 2018 roku, krótko po tym, jak platforma została zhakowana, zgłaszając w wyniku tego straty w wysokości ponad 500 milionów USD w skradzionych kryptowalutach.

Monex pozostaje aktywne w obszarze aktywów cyfrowych, ubiegając się w zeszłym roku o dołączenie do Libra Association, konsorcjum zarządzającego planowanym przez Facebooka globalnym stablecoinem.

Warto dodać, że dziś największe szanse na szybką emisję CBDC mają Chiny, które chcą wypuścić na rynek cyfrowego juna już w 2021 r. W USA i UE trwają dopiero debaty nt. tej kwestii. NBP z kolei deklaruje, że nie ma takich planów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności