off radio kraków

OFF Radio Kraków robi fikołka w sprawie AI. Cynizm czy eksperyment społeczny?

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

OFF Radio Kraków wycofuje się ze swojego pomysłu wykorzystania AI w działaniu stacji. Z jakiego powodu?

Afera OFF Radia Kraków

Wszystko zaczęło się kilka dni temu, gdy OFF Radio Kraków ogłosiło, że audycje na jego antenie będą prowadzić boty AI. Wcześniej, w sierpniu, podziękowano za współpracę ludzkim dziennikarzom. Jeden z tych ostatnich nagłośnił sprawę: przekaz był taki, że publiczne radio zastępuje ludzi botami AI.

Słuchalność stacji była nikła, audycje "nie sprzedawały się", a radio było nierentowne. Z powodu tego ostatniego wykorzystanie AI miało sens, a dokładniej: było ostatnią deską ratunku.

Szefostwo OFF Radia Kraków poszło jednak o krok za daleko: opublikowało "wywiad" z Wisławą Szymborską. Tak, chodzi o nieżyjącą od lat noblistkę. Jej głos "podrobiła" sztuczna inteligencja, tak samo jak treść wypowiedzi. To, razem ze zwolnieniem wcześniej dziennikarzy, dało piorunujący efekt: stacja była niemal powszechnie krytykowana, ale też słupki jej słuchalności wystrzeliły: z kilkudziesięciu do 14 tys. osób dziennie! Jeżeli wszystko było tylko biznesowym cynizmem, dało efekty.

OFF Radio Kraków już nie chce AI

W takich okolicznościach radio teraz... wycofuje się ze swojego eksperymentu z AI! Mało tego, Marcin Pulit, Redaktor Naczelny stacji, podkreśla, że "od początku ten projekt był pomyślany jako głos w debacie na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji.

Zakładaliśmy, że ten projekt potrwa maksymalnie trzy miesiące. Jednak już po tygodniu zebraliśmy tak wiele obserwacji, opinii, wniosków, że uznaliśmy, iż jego kontynuacja jest bezcelowa. W OFF Radio Kraków kończymy z audycjami tworzonymi przez dziennikarzy z udziałem sztucznej inteligencji (...)

- czytamy w komunikacie, jaki opublikował.

Nagle dowiadujemy się, że chodziło tylko o to, by pokazać to, "jak wiele obszarów jest nieuregulowanych – ochrona wizerunku, identyfikacja treści tworzonych przy wsparciu AI, prawa autorskie".

Od początku dbaliśmy o transparentność, czytelne oznaczanie treści generowanych przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji i wyraźnie komunikowaliśmy, że nie zamierzamy zastępować ludzi maszyną, a mimo tego doświadczyliśmy, jak działają mechanizmy postprawdy, jak fakty tracą na znaczeniu w zestawieniu z opowieścią, przemawiającą do emocji odbiorców i ich osobistych przekonań. Dla nas, ludzi radia, i całego środowiska dziennikarskiego w Polsce powinna to być ważna lekcja

- dodał dalej redaktor naczelny.

Jak ocenić to oświadczenie? To chyba próba wybielenia swojego wizerunku. Oczywiście, stacja miała prawo nie przedłużyć dziennikarzom umów o współpracy, mogła też zastąpić ich AI. Tyle że pisanie teraz, że radio "nie zamierzało zastępować ludzi maszyną" jest już bardzo karkołomną konstrukcją myślową. Przecież do tego właśnie doszło: najpierw podziękowano dziennikarzom za współpracę, a potem, po dwóch miesiącach, starano się zastąpić ich botami!

Chciałbym podkreślić jedno: nie twierdzę, że próba zastąpienia dziennikarzy AI to coś złego. Skoro stacja była nierentowna, a do tego utrzymywana z podatków, nie był to może zły pomysł. Taka może być przyszłość tego zawodu: mniej rentowne stacje radiowe będą obsługiwane przez boty, a te lepsze oferowały audycje z żywym prowadzącym. Możliwe, że produkty stworzone przez ludzi - artykuły, książki, filmy, piosenki - będą za dekadę czymś ekskluzywnym.

Problemem OFF Radia Kraków była i nadal jest komunikacja, co widać po zacytowanych powyżej fragmentach komunikatu redaktora naczelnego. Odnoszę wrażenie, że przez to cały eksperyment się nie udał i zniechęci teraz inne redakcje do prac nad wykorzystaniem AI.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności