za
whale alert btc

Nowy wirus kradnie Bitcoiny i Litecoiny

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Nowy wirus o nazwie InnfiRAT jest szczególnie groźny dla inwestorów Bitcoinów i Litecoinów. W wyniku swoich działań infekuje bowiem urządzenie ofiary i wykrada w ten sposób kryptowaluty.

O nowym trojanie media i opinie publiczną poinformowali jego “odkrywcy”. Są nimi specjaliści od cyber-zagrożeń firmy Zscaler. W swoim artykule opisują charakterystykę nowego złośliwego oprogramowania. Wiemy, że jest to koń trojański, który jest szczególnie niebezpieczny dla posiadaczy Bitcoinów i Litecoinów.

Wirus kradnący kryptowaluty

„Podobnie jak w przypadku każdego złośliwego oprogramowania, InnfiRAT ma na celu uzyskiwać dostęp do informacji osobistych na komputerze użytkownika i kraść je”

– można przeczytać w poście na blogu Zscaler.

„Między innymi InnfiRAT został tak napisany, aby szukać informacji o portfelu na kryptowaluty, takim [, który pozwala przechowywać waluty takie] jak bitcoin i litecoin. InnfiRAT pobiera również pliki cookie przeglądarki, aby kraść przechowywane nazwy użytkowników i hasła, a także dane sesji”

– dodają eksperci z firmy.

ataki hakerskie wirusJak dokładnie działa nowy wirus? InnfiRAT kradnie m.in. pliki cookie przeglądarki. Wszystko to w celu przechwytywania przechowywanych tam poświadczeń dla różnych usług online i pobierania otwartych sesji. Co gorsza, i co pokazuje skalę zagrożenia, trojan jest także w stanie zamknąć tradycyjne procesy antywirusowe.

Ponadto wirus skanuje komputer w poszukiwaniu plików związanych z portfelami na Bitcoiny (BTC) i Litecoiny (LTC) (Litecoin:% AppData% \ Litecoin \ wallet.dat, Bitcoin:% AppData% \ Bitcoin \ wallet.dat). Jeśli te są obecne, złośliwy kod pobiera istniejące dane w celu kradzieży funduszy ofiar.

Jak nie zostać okradzionym przez hakerów?

By nie zostać okradzionym w ten sposób, konieczne jest przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa, m.in.:

  • nie klikanie w linki w mailach, które otrzymujemy od nieznanych sobie nadawców; powyższa zasada dot. też linków zawartych w wiadomościach SMS,
  • korzystanie z programów antywirusowych (choć nie daje to pełnej pewności, że nasz sprzęt nie zostanie zainfekowany i nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa),
  • w miarę możliwości należy przechowywać kryptowaluty w portfelach offline, które nie są podłączane do sieci.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności