za
Norwegia kryptowaluty

Co dziesiąty dorosły Norweg posiada kryptowaluty

European Halving Party 2024

W badaniu dotyczącym adopcji kryptowalut przeprowadzonym w Norwegii przez Arcane Research i Ernst & Young (EY) wykazano, że obecnie około 420 tys. Norwegów posiada kryptowaluty. Przekłada się to na 10% dorosłej populacji kraju.

Norwegia a kryptowaluty

Co ciekawe, Norweżki wykazują obecnie większe zainteresowanie kryptowalutami, niż miało to miejsce wcześniej. W ciągu roku liczba przedstawicielek płci pięknej, które interesują się cyfrowymi aktywami, podwoiła się. 63% ankietowanych kobiet podobno kupiło kryptowaluty po raz pierwszy między 2021 a 2022 rokiem.

Podobnie jak w przypadku kilku badań, które badają cechy demograficzne osób, które są na rynku kryptowalut, nowa norweska ankieta wykazała, że ​​„większość właścicieli kryptowalut to [ludzie] młodzi”. Z kolei “im jesteś starszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będziesz je posiadać”. Większość właścicieli kryptowalut w kraju ma mniej niż 40 lat. Podział pokoleniowy pokazuje, że 18% właścicieli cyfrowych walut jest w wieku 15-29 lat, 20% ma 30-39 lat, 8 % – 40-49 lat, a tylko 3% to reprezentanci grupy 50-59 lat. 2% to seniorzy mający więcej niż 60 lat. Starsi dorośli nadal są sceptyczni wobec kryptowalut i preferują tradycyjne akcje.

Norwegia kryptowaluty

Norwedzy preferują bitcoiny

Bitcoin jest najpopularniejszą cyfrową monetą w kraju. W BTC inwestuje aż dwie trzecie wszystkich norweskich kryptowalutowych inwestorów. Na drugim miejscu znajduje się ether, a na trzecim i czwartym kolejno XRP i ADA. Największa giełda detaliczna w Norwegii to Firi.

Arcane Research odkryło też, że ​​Norwegia obecnie produkuje 0,77% hashrate sieci Bitcoin. Nie jest to może oszałamiająca wartość, ale warto dodać, że mówimy o stosunkowo niewielkim kraju, np. w porównaniu z USA czy Chinami.

Norwescy górnicy bitcoinów priorytetowo traktują też – co jest dziś bardzo ważne – wykorzystanie energii odnawialnej do zasilania swoich kryptowalutowych koparek. Korzystają bardzo często z elektrowni wodnych, które są głównym źródłem energii w Norwegii i odpowiadają za aż 88% produkcji energii elektrycznej. Tylko 10% energii jest wytwarzane z wiatru, a 2% pochodzi z gazu ziemnego.

Warto dodać, że Norwegia może być też dobrym miejscem dla górników BTC, bowiem jest to kraj o dość stabilnym systemie politycznym. Wątpliwe, by tamtejszy rząd nagle zakazał miningu, jak miało to miejsce w Chinach.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności