Prawo, podatki, księgowość

Nigeria reguluje rynek kryptowalut

Największa gospodarka Afryki stanie się wkrótce ważnym rynkiem pod kątem adopcji kryptowalut? Nigeria, bo o tym kraju mowa, ustanawia bowiem […]

Data publikacji: 25 listopada 2020

bitbay

Największa gospodarka Afryki stanie się wkrótce ważnym rynkiem pod kątem adopcji kryptowalut? Nigeria, bo o tym kraju mowa, ustanawia bowiem nowe ramy prawne, które mogą pomóc w rozwoju rynku cyfrowych walut.

Nigeria chce uregulować rynek kryptowalut

Nigeria-BitcoinJak podają media, ponoć federalne ministerstwo finansów Nigerii prowadzi obecnie rozmowy z krajowym organem nadzoru nad papierami wartościowymi w celu opracowania nowych ram pewnych dla blockchaina i kryptowalut. W założeniu ma być to krok, który może przyspieszyć adopcję cyfrowych walut w największej afrykańskiej gospodarce.

Business Day, nigeryjski portal rynkowy, poinformowało we wtorek, że Ministerstwo Finansów współpracuje z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) z siedzibą w Abudży, aby „zapewnić otoczenie regulacyjne dla [rynku] łańcucha bloków” i aktywów cyfrowych. Publikacja cytuje doradcę ministerstwa Amstronga Takanga przemawiającego we wtorek podczas branżowej imprezy w Lagos, gdzie ten wypowiadał się właśnie w tego typu tonie.

Regulacja, a nie niszczenie rynku

Aktywa cyfrowe są dziś uznawane za „towary” i podlegają w Nigerii odpowiednim przepisom dotyczącym papierów wartościowych. Powyższe wynika z obecnego wyroku nigeryjskiego SEC w tej sprawie, który zapadł we wrześniu tego roku. W tamtym czasie SEC stwierdziło też, że rolą Komisji jest regulowanie tej nowej klasy aktywów, a nie utrudnianie adopcji nowych technologii lub innowacji.

Według SEC:

„Ogólnym celem regulacji nie jest utrudnianie [rozwoju] technologii ani dławienie innowacji, ale tworzenie standardów zachęcających do etycznych praktyk, które ostatecznie przyczynią się do powstania uczciwego i wydajnego rynku”.

Bitcoin (BTC) i inne kryptowaluty są też przedmiotem rosnącej popularności widocznej w Nigerii, zwłaszcza teraz, czyli w czasie gdy kraj ten zmaga się ze znaczą kontrolą kapitału, dewaluacją własnej waluty i nowymi protestami społecznymi wymierzonymi w korupcję, jaką obywatele widzą w szeregach policji i służb publicznych.

Nigeryjscy urzędnicy wydają się być jednak zainteresowani rozwojem adopcji technologii blockchain w ich kraju, mając ponoć nadzieję na wygenerowanie aż 10 miliardów USD przychodów z nowej technologii do 2030 roku.

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion