za

Nigeria reguluje rynek kryptowalut

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Największa gospodarka Afryki stanie się wkrótce ważnym rynkiem pod kątem adopcji kryptowalut? Nigeria, bo o tym kraju mowa, ustanawia bowiem nowe ramy prawne, które mogą pomóc w rozwoju rynku cyfrowych walut.

Nigeria chce uregulować rynek kryptowalut

Nigeria-BitcoinJak podają media, ponoć federalne ministerstwo finansów Nigerii prowadzi obecnie rozmowy z krajowym organem nadzoru nad papierami wartościowymi w celu opracowania nowych ram pewnych dla blockchaina i kryptowalut. W założeniu ma być to krok, który może przyspieszyć adopcję cyfrowych walut w największej afrykańskiej gospodarce.

Business Day, nigeryjski portal rynkowy, poinformowało we wtorek, że Ministerstwo Finansów współpracuje z Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) z siedzibą w Abudży, aby „zapewnić otoczenie regulacyjne dla [rynku] łańcucha bloków” i aktywów cyfrowych. Publikacja cytuje doradcę ministerstwa Amstronga Takanga przemawiającego we wtorek podczas branżowej imprezy w Lagos, gdzie ten wypowiadał się właśnie w tego typu tonie.

Regulacja, a nie niszczenie rynku

Aktywa cyfrowe są dziś uznawane za “towary” i podlegają w Nigerii odpowiednim przepisom dotyczącym papierów wartościowych. Powyższe wynika z obecnego wyroku nigeryjskiego SEC w tej sprawie, który zapadł we wrześniu tego roku. W tamtym czasie SEC stwierdziło też, że rolą Komisji jest regulowanie tej nowej klasy aktywów, a nie utrudnianie adopcji nowych technologii lub innowacji.

Według SEC:

„Ogólnym celem regulacji nie jest utrudnianie [rozwoju] technologii ani dławienie innowacji, ale tworzenie standardów zachęcających do etycznych praktyk, które ostatecznie przyczynią się do powstania uczciwego i wydajnego rynku”.

Bitcoin (BTC) i inne kryptowaluty są też przedmiotem rosnącej popularności widocznej w Nigerii, zwłaszcza teraz, czyli w czasie gdy kraj ten zmaga się ze znaczą kontrolą kapitału, dewaluacją własnej waluty i nowymi protestami społecznymi wymierzonymi w korupcję, jaką obywatele widzą w szeregach policji i służb publicznych.

Nigeryjscy urzędnicy wydają się być jednak zainteresowani rozwojem adopcji technologii blockchain w ich kraju, mając ponoć nadzieję na wygenerowanie aż 10 miliardów USD przychodów z nowej technologii do 2030 roku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności