za
Nigeria-Bitcoin

Nigeria: Ostatni zakaz nie dotyczył traderów tylko banków

2021-03-22
Regulacje

W dniu 5 lutego Bank Centralny Nigerii (CBN) zakazał dokonywania wszelkich transakcji kryptowalutowych w kraju. Jednak najnowsze oświadczenie Adamu Lamteka, najwyższego urzędnika w CBN, wydaje się zaprzeczać tym doniesieniom. Nigeria ma problem z określeniem sotsunku do krypto.

Od czasu ogłoszenia zakazu, nastąpił spadek aktywności na scentralizowanych giełdach. Niektóre raporty pokazują jednak gwałtowny wzrost wolumenu handlu w sieciach P2P. Według niektórych doniesień, Bank Centralny Nigerii mógłby także także ograniczyć handel P2P. Lamtek powiedział jednak w wywiadzie, że najnowszy zakaz nie obejmuje handlu kryptowalutami. Urzędnik podkreślił, że zakaz CBN skierowany jest wyłącznie do banków, a nie do krypto traderów.

Bank centralny w swoim okólniku nakazał bankom zidentyfikować osoby i firmy handlujące cyfrowymi walutami i zamknąć ich konta. Dyrektywa banku miała negatywny wpływ na startupy i kryptowalutowy przemysł w tym afrykańskim kraju.

Bank Centralny Nigerii pracuje nad regulacją kryptowalut

Adedayo Adedajo, dyrektor zarządzający w Jelurida Africa DLT, stwierdził, że liderzy branży opowiadają się bardziej za regulacją niż za zakazem. Zauważył, że handel kryptowalutami jest poza zasięgiem banku centralnego, ponieważ traderzy przenieśli się na platformy P2P. Uważa jednak, że ostatnie wyjaśnienie CBN może być drogą do szerszej adopcji kryptowalut w Nigerii.

Około miesiąc temu nigeryjski SEC przyznał również, że rynek kryptowalut jest zbyt duży, aby go zignorować. W tym samym okresie, nigeryjska SEC i CBN ujawniły, że rozpoczną współpracę, której celem będzie uregulowanie rynku. Jak jednak informowaliśmy ostatnio, w następstwie centralnego nakazu, Komisja Papierów Wartościowych i Giełd wstrzymała swoje plany. W przesłanym pocztą elektroniczną oświadczeniu cytowanym przez Daily Post, SEC stwierdziła:

W celu dopuszczenia do SEC Regulatory Incubation Framework, ocena wszystkich osób (i produktów), których dotyczy okólnik CBN z 5 lutego 2021 r., zostaje niniejszym wstrzymana do czasu, gdy takie osoby będą w stanie prowadzić rachunki bankowe w ramach nigeryjskiego systemu bankowego.

Nigeria nie jest jedynym krajem, który ma negatywne podejście do kryptowalut. Jak informowaliśmy jakiś czas temu, rząd Indii również planuje wkrótce zakazać wszystkich kryptowalut. Bank centralny Indii już wcześniej wprowadził podobny zakaz, jednak w zeszłym roku został on obalony przez Sąd Najwyższy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności