za
kampus blockchain

Niepotwierdzone transakcje w sieci Bitcoin. Jak sobie z nimi radzić?

2020-06-26
Dla wnikliwych
European Halving Party 2024

Wraz ze wzrostem adopcji Bitcoina, rośnie liczba transakcji, tym samym coraz częściej pojawiają się niepotwierdzone transakcje w sieci Bitcoin. Wiele osób nie wie jak rozwiązać ten problem. Deweloperzy BTC dali nam do dyspozycji kilka technik, umożliwiających rozwikłanie powstałej komplikacji.

Geneza niepotwierdzonych transakcji

W zdecydowanej większości przypadków, przyczyną zablokowanej transakcji jest zbyt niska opłata dla górników. Opłaty za transakcje Bitcoinami mogą być trudne do zrozumienia, ponieważ dotyczą wielu zagadnień i dotykają stricte technicznych aspektów funkcjonowania sieci BTC. Ważną liczbą, o której należy pamiętać, jest gęstość opłat (fee density) w Twojej transakcji. Gęstość opłat (d) jest obliczana poprzez podzielenie opłaty transakcyjnej (f, w satoshi) przez jej wielkość (s, w bajtach):

d = f / s

We wczesnych dniach funkcjonowania Bitcoina opłaty te stanowiły znikomy ułamek przychodów górnika. Obecnie sprawy wyglądają z goła odmiennie. Opłaty stanowią coraz większą część całkowitych przychodów, więc górnicy starają się zoptymalizować fee pobierane z każdego “wykopanego” bloku. Transakcje oczekujące wybiera się, najpierw sortując je w odwrotnej kolejności według gęstości opłat.

Górna transakcja jest usuwana z listy i dodawana do bloku kandydującego. Ten krok powtarza się, aż blok jest pełny. W tym momencie wszelkie pozostałe transakcje będą musiały poczekać, aż następny blok stanie się kandydatem do włączenia w blockchain. Transakcje z większą opłatą są bardziej atrakcyjne dla górników, którzy tak jak my wszyscy chcą zarobić.

Większość bloków jest dziś całkowicie pełna, co oznacza, że ​​niektóre lub nawet większość transakcji pozostanie w tyle. Górnicy nie uwzględniają bieżącego czasu oczekiwania na transakcję. Oznacza to, że nowsze transakcje mogą przejść na przód kolejki, jeśli ich gęstość opłat jest wyższa niż Twoja.

Ciekawostka
Podczas rekordowych wzrostów kursu Bitcoina w grudniu 2017 roku, średnia wartość opłat za standardową transakcję wynosiła około 28$, a największe opłaty sięgały nawet 56$!

Techniki rozwiązujące problem

Przed transmisją jakiejkolwiek transakcji do sieci, powinieneś nie tylko sprawdzić poprawność adresu odbiorcy ale także wielkość opłaty, którą chcesz wnieść. Rywalizacja w blockchainie Bitcoina toczy się nie tylko pomiędzy górnikami, transakcje także rywalizują pomiędzy sobą.

Na stronie monitorującej stan sieci i mempoola: https://bitcoinfees.earn.com/, z łatwością możesz sprawdzić jaka ilość satoshi jest obecnie wymagana aby Twoja transakcja była atrakcyjna dla górników. Pamiętaj, że wiele portfeli używa satoshi na kilobajt lub Bitcoinów na kilobajt, więc może być konieczne przeliczenie jednostek. Kalkulator znajdziesz tutaj.

Obecnie większość portfeli obsługuje opłaty dynamiczne. W oparciu o dane z sieci Bitcoin, portfele te automatycznie uwzględniają opłatę, która według szacunków obejmuje transakcję zawartą w następnym bloku. Zdecydowanie zalecamy stosowanie rekomendowanych przez nas portfeli.

Jeśli nie jesteś osobą “techniczną”, najlepszym rozwiązaniem będzie poczekanie aż transakcja zostanie przetworzona.

Child Pays For Parent

Technika Child Pays For Parent (CPFP) pozwala transakcji podrzędnej (Child), a właściwie opłatom uiszczonym podczas transmisji do sieci, wniesienie opłaty za transakcję nadrzędną (Parent). W skrócie można powiedzieć, że dziecko płaci za rodziców. To własnie transakcja podrzędna wydaje wyjścia transakcji nadrzędnej.

Odbiorca może wydać “błędną” transakcję jak każdą inną o ile jego portfel obsługuje możliwość wysłania niepotwierdzonych transakcji. Zaletą CPFP jest intuicyjność oraz zasadniczy brak ingerencji w mechanikę wyboru transakcji do przetworzenia i przechowywania w mempoolu. Po prostu jest mało “inwazyjna”.

Problemy zaczynają się podczas wdrażania. Obecnie nie wszyscy górnicy akceptują transakcje CPFP. Istnieją również obostrzenia dotyczące transmisji transakcji. Nadawanie samego elementu podrzędnego może być błędnie odczytane przez węzły a sama transakcja zakwalifikowana jako osierocona.

Osobiście uważam tą technikę za mniej korzystną dla sieci, ponieważ zabiera dodatkowe miejsce.

Opt-in Replace By Fee

Najprostsza metoda i zarazem najłatwiejsza do wyegzekwowania przez siec Bitcoina. Zasadniczo nie można wysłać tej samej Tx z większą opłatą ponieważ węzły będą bronić się przed atakiem double spend (podwójnego wydatkowania).

Opt-in RBF to zmiana w puli pamięci i kodzie przekaźnika sieciowego, która pozwala tym portfelom opcjonalnie dodawać sygnał do swoich transakcji, który informuje pełne węzły, że te konkretne transakcje mogą być aktualizowane (zastępowane) do momentu, w którym zostaną potwierdzone w nowym bloku.

Co ciekawe portfele z opt-in RBF mogą używać tej techniki do łączenia dwóch lub więcej płatności w jedną płatność, gdy pierwsza płatność nie została jeszcze potwierdzona. Może to zaoszczędzić dużą liczbę bajtów i opłat transakcyjnych, nawet jeśli zamiennik będzie musiał zapłacić wyższą opłatę niż oryginał.

First-Seen-Safe Replace-By-Fee

FSS-RBF oznacza, że ​​transakcje można modyfikować (w naszym przypadku zmieniać opłatę) tylko wtedy, gdy wszystkie poprzednie outputy zostaną w pełni wykorzystane. Zapobiega to podwójnym wydatkom, ale ma trzy wady, które ujawniają się dopiero po skorzystaniu z tej metody:

  • Powoduje to zwiększenie wielkości transakcji, ponieważ musisz dodać nowe dane wejściowe do każdej zamiany.
  • Wiele portfeli nie ma wolnych środków do wydania, więc po prostu nie mogą używać FSS-RBF.
  • Zmniejsza prywatność, ponieważ prawie zawsze zwiększenie wartość outputu, publicznie oznacza go jako zmianę.

4 rekomendowane przez nas Bitcoinowe portfele, w zdecydowanej większości mają wbudowane wyżej wymienione metody. Szczegółowe opisy portfeli znajdziesz w tym artykule.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności