za
rynek niedźwiedzia

4 rekomendowane, software-owe portfele Bitcoin na 2020 rok. Analiza dla społeczności Bitcoin w Polsce

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Jaki portfel Bitcoin wybrać ? Wraz ze wzrostem popularności najstarszej kryptowaluty, rośnie liczba osób poszukujących odpowiedniego portfela do przechowywania BTC. Omawiane w dalszej części tekstu portfele software-owe są rekomendowane przez nasz portal zarówno dla nowych jak i doświadczonych użytkowników.

Analizie poddaliśmy tylko portfele software. Jako najstarszy portal branżowy w Polsce, każdemu hodlerowi polecamy portfele sprzętowe takie jak Trezor czy Ledger. Są one najbezpieczniejsze.  

Kolejność prezentowanych portfeli Bitcoin jest losowa.

Bitcoin Core

Bez wątpienia jeden z najlepszych portfeli Bitcoin, dostępnych obecnie na rynku. Bitcoin Core (BC) jest portfelem desktopowym, można go pobrać i zainstalować bezpośrednio na PC. Aplikacja została napisana w języku C++ i jest w pełni Open-Source. Każdy ma dostęp do kodu kodu źródłowego BC, przez co wzrasta jego transparentność i sprawia że jest w pełni audytowalny.

GitHub

Portfel Bitcoin Core posiada wbudowany testnet. Obecność sieci testnet w portfelu Bitcoinowym jest ważna z punktu widzenia każdego użytkownika posiadającego większą ilość BTC. Dlaczego ? Ponieważ posiadając sporą ilość Bitcoinów z jej pomocą możecie przeprowadzić testowe transakcje poza główną siecią (MainNet),  bez obawy o utratę środków. Dodatkowo, funkcjonalność ta pomaga oswoić się z innymi funkcjami portfela.

BC jest w pełni darmowy. Jako jedyny portfel Bitcoin, z wszystkich omawianych w tym artykule jest nodem (węzłem). Co to oznacza ? Otóż, należy pamiętać, że węzeł, który nie należy do Ciebie, zarządza twoimi interakcjami z siecią Bitcoin i może przechowywać oraz analizować informacje i historię twoich adresów.

Kolejną ważną funkcjonalnością Bitcoin Core jest integracja z siecią TOR. Szczególnie pożądana przez użytkowników ceniących swoją anonimowość i bezpieczeństwo.

Backup kluczy prywatnych jest przechowywany w pliku wallet.dat. 

Portfel Bitcoin Core jest w pełni integrowany z najpopularniejszymi portfelami sprzętowymi takimi jak:

  • Ledger
  • Trezor
  • KeepKey
  • BitBox
  • Coldcard

Schemat z wieloma podpisami (multi-signature) umożliwia bezpieczniejszą kontrolę dostępu do Bitcoinów poprzez podzielenie dostępu do niego. Użytkownik może zdecydować o całkowitej liczbie podpisów wchodzących w skład schematu i liczbie podpisów potrzebnych do uzyskania dostępu.

Aplikacja Bitcoin Core jest zabezpieczona hasłem.

Jeśli chodzi o integrację z SegWit, portfel Bitcoin Core obsługuje adresy typu Bech32, to te które zaczynają się od znaków “bc1”.  Adresy typu Bech32 są bardziej wydajne pod względem wielkości, jaką przyjmują w pojedynczym bloku, co sprawia, że uiszczane opłaty transakcyjne są niższe. Zdecydowanie zalecamy ten format adresu. Niektóre portfele nie obsługują tego formatu, ponieważ były przeciwne implementacji SegWit.

Oprócz wspomnianych wyżej adresów Bech32, Bitcoin Core obsługuje:

  • Legacy (pierwszy w historii typ adresów portfeli Bitcoin, zaczynający się od cyfry “1”)
  • P2SH (Nested SegWit, adres zaczynający się od cyfry “3”)

Bitcoin Core umożliwia wykonywanie grupowych transakcji dzięki metodzie “Batch spending”. Łącznie wielu transakcji Bitcoin w jedną jest tańsze (zmniejszone opłaty), ponieważ jako całość, zbierają mniej miejsca w bloku.

Typ Legacy vbytes P2SH-wrapped
segwit vbytes
Oszczędności
Single signature 226 167 26%
2-of-2 multisig 335 197 41%
2-of-3 multisig 369 206 44%

Replace by Fee w skrócie RBF, to kolejna ważna funkcja umożliwiająca zawarcie transakcji z dowolną kwotą opłaty. Jeśli nie zależy wam na czasie wykonania transakcji, możecie zapłacić mniejszą opłatę, ale uważajcie. Jeśli transakcja będzie miała za niską opłatę, żaden górnik nie będzie chciał jej przetworzyć. Oczywiście macie możliwość zaktualizowania swojej transakcji o wyższą opłatę, aby szybciej uwzględnić ją w bloku.

Portfel Bitcoin Core obsługuje częściowo podpisane transakcje PSBT (Partially Signed Bitcoin Transactions). Dodając kolejne wymagania do wygenerowanej transakcji PSBT, nie możecie rozpocząć transmisji dopóki nie zostaną spełnione wszystkie wymagane warunki, uzgodnione między kilkoma portfelami Bitcoin. Informacje o takiej transakcji są gromadzone jako plik, który następnie dokonuje ich weryfikacji. Prościej mówiąc, jeśli zawieramy kontrakt pomiędzy 3 portfelami (gdzie 2 są potrzebne do walidacji) aby finalnie nasz kontrakt trafił do sieci, potrzebujemy jeszcze jednego podpisu z dwóch walidujących.

Z bardziej zaawansowanych funkcji, Bitcoin Core umożliwia wyświetlanie pojedynczych monet, które składają się na całkowity bilans określonego portfela. Wyświetlanie pojedynczych monet, jest bardzo ważną funkcją w zarządzaniu UTXO-ami.

Ostatni znany bug/podatność w portfelu został opublikowany 08.11.2019

Aktualna wersja Bitcoin Core to: 0.19.0.1

Proces instalacji i konfiguracji portfela Bitcoin Core znajdziecie na naszym portalu pod tym adresem.

Electrum

Kolejną godną polecenia propozycją portfela Bitcoin na 2020 roku jest Electrum. Ostatnia wersja tego portfela została udostępniona 7 listopada 2019 roku. W odróżnieniu od Bitcoin Core, Electrum jest dostępny także w wersji na Androida. 

GitHub

Aplikacja została napisany w Pythonie. Podobnie jak Bitcoin Core jest całkowicie darmowa oraz posiada własną sieć testnet.

W przeciwieństwie do BC, Electrum nie jest nodem. Korzysta z protokołu Stratum i jest uważany za portfel SPV, ale wymaga infrastruktury serwera Electrum, która różni się od innych portfeli SPV. Oznacza to, że podczas weryfikacji płatności musisz zaufać podmiotom trzecim jedynie w niewielkim stopniu.

Portfel Bitcoin Electrum, nie łączy się bezpośrednio przez węzeł z siecią Bitcoin. Jest to portfel SPV, który wymaga połączenia z serwerem zaplecza. Infrastruktura SPV pozwala sprawdzać, czy transakcja jest zawarta w łańcuchu bloków Bitcoin, bez pobierania całego łańcucha. Klient SPV musi tylko pobrać nagłówki bloków, które są znacznie mniejsze niż pełne bloki.

W sieci istnieje wiele implementacji serwera Electrum, umożliwiających użytkownikom uruchomienie własnego serwera. Takie rozwiązanie omija korzystanie z serwera Electrum (bardziej zdecentralizowane rozwiązanie). Najpopularniejsze z nich to:

Użytkownik może łączyć się węzłem, poprzez uruchomienie serwera Electrum, który uzyskuje połączenie z nodem Bitcoin za pośrednictwem interfejsu RPC.

W odróżnieniu od Bitcoin Core, Electrum tworzy backup kluczy prywatnych przy użyciu 12 słów (mnemonic phrase). Warto zaznaczyć, że aplikacja wymusza na użytkowniku tworzenie backup-u.

Dodatkową warstwą entropii klucza prywatnego jest passphrase. Funkcja ta, została szczegółowo omówiona na łamach naszego portalu.

Electrum oferuje również zabezpieczenie w postaci 2FA. Dostawcą usługi jest TrustedCoin, czyli zewnętrzny operator.

Dostęp do portfela zabezpiecza hasło.

Electrum wyświetla wartość Bitcoinów w przeliczeniu na waluty FIAT. Jest to wygodna funkcja, pomagająca ocenić wartość zgromadzonych środków w czasie rzeczywistym. Należy jednak pamiętać, że wymaga ona komunikacji z zewnętrznym serwerem.

Jeśli chodzi o rodzaj obsługiwanych adresów BTC, w tym zakresie portfel Electrum w niczym nie różni się od Bitcoin Core. Podobieństw jest więcej, oba wallety posiadają takie funkcjonalności jak:

  • batch spending
  • Replace by Fee (wyjaśnienie: patrz Bitcoin Core)
  • PSBT (Partially Signed Bitcoin Transactions, wyjaśnienie: patrz Bitcoin Core)
  • Coin Control (zarządzanie UTXO-ami)
  • podpisywanie wiadomości/ weryfikacja podpisów
  • tylko dla Bitcoina

Electrum obsługuje “tryb ciemny”.

Najnowsza wersja 3.3.8 została wydana 07.11.2019 roku.

W przeszłości Electrum zaliczyło kilka wpadek związanych z bezpieczeństwem środków. Ostatnia znana luka obnażyła podatność Electrum na atak typu “server phishing”.

Green

Blockstream Green polecamy użytkownikom ceniącym sobie mobilność i bezpieczeństwo. Jak na razie portfel jest dostępny tylko na urządzenia mobilne (deweloperzy pracują na desktopową wersją) i obsługuje takie systemy jak: iOS i Android.

GitHub Android

GitHub iOS

Aplikacja została napisana w dwóch językach: Java/Swift. Jest całkowicie darmowa i podobnie jak wyżej wymienione portfele, posiada środowisko testowe (testnet).

Green działa w dwóch trybach. Standardowym jest API, tryb SPV należy włączyć w ustawieniach. W trybie SPV, Green łączy się z serwerem zaplecza. Kod źródłowy serwera Backend, z którego korzysta Green jest open source. Otwarty kod programistyczny pozwala na dostosowanie portfela do indywidualnych potrzeb.

Prywatności strzeże sieć Tor.

Backup kluczy prywatnych tworzony jest przy pomocy mnenonic phrase. W odróżnieniu od Electrum, gdzie kopie zapasową tworzymy z 12 słów, w portfelu Green używamy 24 słów. Backup jest wymuszany przez wallet.

Niestety Green nie posiada dodatkowych zabezpieczeń kluczy prywatnych takich jak passphrase.

Blockstream Green, można z powodzeniem integrować z portfelami sprzętowymi.

W pewnym sensie Green jest unikatowy, gdyż automatycznie tworzy podpis typu 2 z 2 z parametrem nLockTime. Określa on minimalny czas (przedstawiony w czasie unixowym lub wysokości bloku),  przed którym transakcja nie może zostać zaakceptowana w bloku.

Green korzysta z dobrodziejstw oferowanych przez SegWit (obsługuje adresy w formacie P2SH).

Jeśli chodzi o minusy, są one kosmetyczne i dla większości użytkowników (początkujących) nie będą miały większego znaczenia. Można do nich zaliczyć:

  • brak obsługi Bech32 (transakcje P2SH, są nieco droższe niż Bech32)
  • funkcja grupowania transakcji (Batch spending) nie jest zaimplementowana
  • brak możliwości tworzenia wielu adresów BTC (ten mankament w pewnym stopniu rekompensuje możliwość tworzenia wielu profili w jednym portfelu)

W odróżnieniu od portfeli BC i Electrum, Green daje Ci możliwość przechowywania także innych kryptowalut, kompatybilnych z Liquid Network, np. Tether czy tokeny STO.

Blue

Osobiście, wielkim zwolennikiem portfeli mobilnych nie jestem ale Blue Wallet mogę każdemu polecić. Jest to jeden z najlepszych portfeli Bitcoin, jego UX stoi na bardzo wysokim poziomie. Deweloperzy portfela Blue, dostarczyli nam produkt o intuicyjnej, wręcz przychodzącej naturalnie obsłudze.

Blue Wallet możecie zainstalować zarówno na Androida jak i iOS-a. Jest całkowicie open-source, kod dostępny do wglądu na GitHubie. W odróżnieniu od pozostałych  portfeli omawianych w tym artykule, Blue został napisany w ReactJS, bardzo przyjemnej z punktu widzenia użytkowania, javascriptowej bibliotece służącej do tworzenia zaawansowanych i interaktywnych UI.

Z całą pewnością, brak środowiska testowego (testnetu) można zaliczyć do minusów. Jako portfel SPV, Blue łączy się z serwerem Electrum. Kolejnym mankamentem jest brak integracji z siecią Tor.

Te dwa braki rekompensuje obsługa Lightning Network.  Poprzez uruchomienie serwera Electrum, który łączy się z węzłem Bitcoin za pośrednictwem interfejsu RPC, użytkownik ma możliwość połączenia się z własnym węzłem. Lightning Network wymaga, aby użytkownicy posiadali własne węzły LN (oprócz własnego węzła Bitcoin), otwierali kanały i zarządzali nimi z innymi węzłami (to tworzy sieć), utrzymywali płynność (zarówno przychodzącą, jak i wychodzącą) w kanałach, i zasadniczo wykonywali ciężką pracę „operatora węzła”. Jest to koszt niezależności od instytucji finansowych.

Dostęp do Lightning Network jest możliwy poprzez LNDhub. Chociaż Blue Wallet można używać do mikropłatności BTC, osobiście wolę do tego celu wykorzystywać dedykowane portfele LN, takie jak chociażby Phoenix.

Backup kluczy prywatnych dokonujemy przy pomocy 24 słów. Warstwa zewnętrzna portfela chroniona jest przez hasło.

Jedną z niestandardowych funkcjonalności Bitcoina oferowanych przez Blue Wallet jest CPFP (Child Pays For Parent). Większość z Was wie jak działa CPFP, dla tych którzy jeszcze nie wiedzą posłużę się prostym przykładem. Załóżmy, że otrzymaliście transakcje Bitcoin, z powodu zbyt małego fee (opłaty dla górników) ma ona status niepotwierdzonej od kilku dni. W takiej sytuacji, musicie wydać transakcję, jednocześnie wnosząc wysoką opłatę (najlepiej dwukrotnie wyższą). Ponieważ górnicy muszą potwierdzić pierwszą transakcję, aby pobrać opłatę od drugiej transakcji, będą “wydobywać” obie jednocześnie (jeśli mają łatkę CPFP).

Portfel Bitcoin Blue Wallet obsługuje zarówno adresy typu Bech32 jak i P2SH. 

Dzięki bezpośredniej intergracji z Bitrefill możecie z poziomu portfela kupić doładowania do telefonów płacąc Bitcoinami.

Oczywiście jak na każdy przyzwoity portfel przystało, Blue Wallet daje wam możliwość  importowania i exportowania kluczy prywatnych.

Podsumowanie

Wszystkie portfele BTC, wymienione w tym artykule są godne polecenia. Wybierając swój portfel Bitcoin na 2020 rok, każdy z was powinien wypróbować kilka z nich. Najbezpieczniejszymi portfelami, pozostają nadal portfele sprzętowe.

Oficjalne strony portfeli:

Bitcoin Core

Electrum

Green

Blue

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności