Portfele

Oryginalny portfel bitcoin – Bitcoin Core

  {youtube}0In86EkK2_4{/youtube}   Oryginalny Portfel Bitcoin Core jest pełnym węzłem sieci Bitcoin. Do poprawnego działania musi być w pełni zsynchronizowany […]

Data publikacji: 9 kwietnia 2012

bitbay

 

{youtube}0In86EkK2_4{/youtube}

 

Oryginalny Portfel Bitcoin Core jest pełnym węzłem sieci Bitcoin. Do poprawnego działania musi być w pełni zsynchronizowany co trwa nawet do kilku dni. Pamiętajmy też, że środki przelane na portfel będą widoczne dopiero po pełnej synchronizacji. Jeśli zależy Ci na czasie nie przelewaj środków na portfel tuż po instalacji! Portfel nie używany dłuższy czas również wymaga czasochłonnej synchronizacji dlatego Bitcoin Core nie jest typowym portfelem użytkowym, bardziej nadaje się do przechowywania środków. Jeżeli chcemy mieć szybki dostęp do naszych pieniędzy i wykonujemy dużo operacji lepiej wybrać lekki portfel typu Multibit czy Electrum.

 

Zaczynamy od instalacji najnowszej wersji klienta ze strony bitcoin.org.

 

Tradycyjny klient (Bitcoin core) to program, który łączy się z siecią bitcoin i umożliwia wykonywanie przelewów oraz zawiera w sobie portfel, w którym będziemy przechowywać nasze bitcoiny.

 

Po instalacji i uruchomieniu klienta musimy poczekać na ściągniecie wszystkich bloków, czyli historycznych transakcji od początku istnienia sieci bitcoin. Bloki te pobierane są od innych użytkowników wchodzących w skład sieci p2p. Czas pobierania bloków może być dość długi lecz jest to proces jednorazowy, liczba wszystkich bloków w sieci bitcoin dostępna jest tu.

 

Następnym bardzo ważnym krokiem jest zaszyfrowanie naszego portfela (menu Preferencje -> zaszyfruj portfel) dzięki czemu nawet jeśli dostanie się on w niepowołane ręce jego zawartość pozostanie bezpieczna. Zalecamy ustawić hasło minimum 8 znakowe, zawierające cyfry oraz małe i duże litery oraz znaki specjalne.

 

Na koniec możemy ustalić wielkość prowizji (menu Preferencje->opcje->wallet) jaką jesteśmy skłonni zapłacić za przelew pamiętając że, im jest większa tym większy jest priorytet naszego przelewu a co za tym idzie zostanie wykonany w możliwie najkrótszym czasie. Zalecamy by pozostawić tę wartość domyślną.

 

 

Do naszego portfela może zostać przypisanych wiele adresów (zakładka Odbierz -> Zażądaj płatności) którymi będziemy posługiwać się do przyjmowania wpłat od innych użytkowników. Nasz adres działa na podobnej zasadzie jak numer konta bankowego i identyfikuje nasz portfel w sieci z tą różnicą że, możemy mieć ich nawet kilka milionów np. oddzielny dla każdego naszego kontrahenta lub oddzielny dla każdej przeprowadzonej transakcji.


 

Wykonywanie przelewu

 

Aby wykonać przelew wybieramy zakładkę „Wyślij” oraz uzupełniamy pola:

  • Zapłać dla: Wprowadzamy adres bitcoin odbiorcy
  • Etykieta: Dowolna nazwa wykorzystywana wyłącznie dla naszych potrzeb (widoczna w spisie transakcji) niewidoczna dla innych użytkowników. Może być nazwą kontrahenta lub tytułem przelewu. 
  • Suma: Ilość BTC do wysłania. Należy zwrócić uwagę, że możemy zmienić jednostkę miary na mBTC (0.001 BTC) lub uBTC ( 0.000001)

 

Po wypełnieniu pól klikamy przycisk „Wysyłka” w lewym dolnym rogu aplikacji a następnie potwierdzamy naszą decyzję.

 

W przypadku ustawienia prowizji na zerową lub bardzo niską aplikacja może poinformować nas, że dla tej operacji prowizja jest za niska a przelew może być wykonywany dłużej niż zazwyczaj. Zalecamy ustawić wymaganą prowizję. 


 

Bezpieczeństwo – przechowywanie portfela bitcoin

 

Niezwykle ważną kwestią podczas korzystania i przechowywania bitcoinów jest bezpieczeństwo naszego portfela. Podczas gdy przechowujemy portfel (plik „wallet.dat”) na naszym komputerze zawsze istnieje ryzyko włamania przez osoby trzecie lub przez trojany i inne złośliwe oprogramowanie. W nowej wersji klienta mamy możliwość zabezpieczenia go hasłem, należy pamiętać by hasło miało przynajmniej 8 znaków, zawierało cyfry oraz małe i duże liter oraz znaki specjalne.

 

Dobrą praktyką jest też trzymanie portfela na wirtualnej szyfrowanej partycji (dysk twardy lub pendrive) którą możemy stworzyć np. za pomocą programu True Crypt. Kolejnym bezpiecznym rozwiązaniem jest osobny system operacyjny najlepiej z rodziny linux , instalowany na osobnej partycji lub na maszynie wirtualnej.

 

Kolejną bardzo ważna kwestią dotyczącą bezpieczeństwa jest regularna kopia portfela czyli pliku wallet.dat. Znajdują się w nim klucze do naszych adresów którymi posługujemy się korzystając z klienta. Kiedy tworzymy nowy adres do wpłat automatycznie zapisywany jest w pliku wallet.dat. Tuż po instalacji nasz portfel posiada 100 takich adresów, można wygenerować ich więcej by na dłuższy czas nie musieć robić backupu (instrukcja niżej).

 

Podobnie jest w przypadku przelewów wychodzących, które dzielone są na części, gdzie jedna idzie do kontrahenta a druga wraca do nas na inny nowy wygenerowany automatycznie adres. Przykładowo posiadając w portfelu 100 BTC i przelewając 10 BTC z naszego adresu X na adres Y, zostanie wygenerowany automatycznie nowy adres Z, na który trafi część pozostałych BTC z naszego portfela. Dzięki temu, pomimo jawności w sieci wszystkich transakcji (http://blockexplorer.com), nikt nie jest w stanie sprawdzić ile faktycznie posiadamy BTC, gdyż nie są one przypisane do jednego adresu, jak to ma miejsce np. przy kontach bankowych. Dlatego też należy możliwie jak najczęściej wykonywać kopię zapasową portfela.

 


 

Miejsce przechowywania portfela przez system operacyjny

Plik portfela: wallet.dat

 

Windows

Start -> Run (lub skrót WinKey+r) i uruchom polecenie:

 explorer %APPDATA%\Bitcoin

Otworzy się folder zawierający plik wallet.dat. Domyślne jest to folder:

  C:\Documents and Settings\TwojaNazwa\Application data\Bitcoin (XP)

  C:\Users(użytkownicy)\TwojaNazwa\Appdata\Roaming\Bitcoin (Vista,7)

foldery  „AppData” and „Application data” są domyślnie ukryte przez system.

 

Linux

Do zlokalizowania katalogu z portfelem najprościej wpisać komendę:

  find / -name wallet.dat -print 2>/dev/null

domyślnie porfel znajduje się w: ~/.bitcoin/

 

Mac

Domyślny katalog:

~/Library/Application Support/Bitcoin/


 

Podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z portfela

 

1. Należy bezwzględnie zabezpieczyć portfel mocnym hasłem – minimum 8 znaków w tym cyfry i litery (jeżeli zapomnimy hasło, możemy utracić bezpowrotnie nasze monety w portfelu).

 

2. Aby odbierać przelewy BTC na swojego klienta musimy mieć ściągnięte wszystkie bloki, przy wysyłaniu nie ma takiej potrzeby.

 

3. Należy jak najczęściej wykonywać kopie zapasowe portfela, jeżeli to możliwe robić to po każdym przelewie (po wygenerowaniu 100 nowych adresów nasze monety z kopii zapasowej mogą nigdy nie zostać odzyskane). Skasowanie, zniszczenie lub zgubienie portfela oznacza utratę wszystkich monet zgromadzonych na nim, jeżeli nie posiadamy kopii.

 

4. Większość serwisów akceptuje przelewy dopiero po 6 potwierdzeniach, pomimo tego że, zaraz po wysłaniu bitcoinów i pierwszym bloku można już nimi „obracać”.

 

5. Przelewy wykonywane w bitcoin są nieodwracalne, dlatego przed wysłaniem BTC należy dokładnie sprawdzać poprawność adresu i kwotę przelewu.


 

Odzyskiwanie utraconych monet z portfela

 

Jeżeli używamy kilka portfeli na jednym kliencie bitcoin lub jeżeli chcemy odzyskać bitcoiny z kopi zapasowej portfela (plik wallet.dat) może zdarzyć się, że nie wszystkie wykonane transakcje będą widoczne po uruchomieniu programu, a co za tym idzie, może nam brakować monet w portfelu.

 

W celu przywrócenia utraconych monet należy uruchomić klienta bitcoin z parametrem „–rescan” (bitcoin-qt.exe –rescan) lub Pomoc->Okno Debugowania->Konsola. Można do tego celu wykorzystać plik wsadowy (plik bitcoin-qt –rescan.bat do pobrania tu). Plik należy przegrać do katalogu gdzie zainstalowany jest klient bitcoin i go uruchomić (standardowa lokalizacja w windows to: C:\Program Files\Bitcoin). W trakcie uruchamiania klienta z parametrem –rescan portfel zostanie sprawdzony pod kątem wykonywanych transakcji.

 

Jeżeli nie wygenerowaliśmy na danym portfelu więcej niż 100 nowych adresów, samemu lub wykonując transakcje (przy każdej transakcji wychodzącej tworzony jest nowy adres) powinniśmy odzyskać utracone monety. Jeśli od momentu backupu powstało więcej niż 100 adresów, monety z adresów powyżej setnego zostaną bezpowrotnie utracone. Można też zwiększyć  liczbę początkowych adresów uruchamiając klienta z parametrem „-keypool=<n>” gdzie <n> to ilość początkowych adresów. 


 

Tworzenie portfela z większą ilością adresów startowych

 

Nowy portfel tworzy się automatycznie po zainstalowaniu pierwszy raz klienta bitcoin. Po odinstalowaniu klienta nie jest kasowany ani portfel ani bloki już ściągnięte.

 

Jeżeli chcemy utworzyć nowy portfel wystarczy wyłączyć klienta bitcoin i skasować istniejący plik wallet.dat i ponownie uruchomić klienta.

 

Należy pamiętać o robieniu kopi zapasowej portfela, jeżeli skasujemy portfel na którym mamy bitcoiny, a nie zrobiliśmy wcześniej kopi zapasowej to stracimy wszystkie monety.

 

Po uruchomieniu jeszcze raz klienta bitcoin zostanie automatycznie utworzony nowy plik wallet.dat. Do nowego portfela mamy przypisane 100 adresów, które nie są widoczne w kliencie (na początku widoczny jest tylko jeden adres). Przy każdym przelewie generowany jest dodatkowy adres, dlatego jeżeli wykonamy więcej niż 100 przelewów i nie robiliśmy na bieżąco kopi zapasowych portfela to możemy nie odzyskać części monet np. po skasowaniu/zgubieniu portfela. Możemy jednak utworzyć portfel, który na początku będzie miał więcej adresów niż 100, uruchamiając klienta bitcoin z parametrem -keypool=n, gdzie n oznacza ilość adresów. Im większy portfel (z większą ilością adresów), tym więcej miejsca będzie zajmował plik wallet.dat na naszym twardym dysku (standardowy nowy plik zajmuje 112 KB, z 2000 adresów zajmuje już 1416 KB). Parametr -keypool=n działa wyłącznie przy tworzeniu nowego portfela.


 

Portal bitcoin.pl nie ponosi odpowiedzialności z tytułu ewentualnych szkód jakie powstały w wyniku wykorzystania danych zawartych na łamach serwisu.

 

geco-one-bitcoin-trading

rozliczanie kryptowalut rozlicz kryptowaluty

Satsback bitcoin cashback

Black Friday Promotion