Niall Ferguson: Bitcoin jest cyfrowym złotem

2019-02-14 Bitcoin w mediach Świat

Niall Ferguson, brytyjski historyk ekonomiczny uważa, że ​​Bitcoin (BTC) jest „cyfrowym złotem”. Swoją opinię wyraził w wywiadzie dla magazynu Blockchain […]

Niall Ferguson, brytyjski historyk ekonomiczny uważa, że ​​Bitcoin (BTC) jest „cyfrowym złotem”. Swoją opinię wyraził w wywiadzie dla magazynu Blockchain Breaker Mag.

Ferguson jest światowej sławy historykiem i autorem wielu książek, takich jak „Potęga pieniądza” czy „Kolos”.  Teraz stwierdził, że Bitcoin jest „tylko pieniądzem w bardzo ograniczonym tego słowa znaczeniu”. Podkreśla, że najstarsza kryptowaluta nie jest w stanie być pieniądzem jako środkiem płatniczym z powodu ogromnej zmienność swojego kursu.

Złoto przyszłości

Jednak zdaniem historyka w najbliższej przyszłości główną funkcją Bitcoina będzie byciem rodzajem zabezpieczenia. To aktywo, które – jak wyjaśniał – trudno jest skonfiskować, a każdy może posiadać klucze prywatne w taki sam sposób, w jaki bogaci ludzie gromadzili kiedyś złotą biżuterię i kamienie szlachetne.

Ferguson powiedział też, że oczywiste jest to, że pieniądze w przyszłości będą cyfrowe.  Co ciekawe, wyraża sceptycyzm wobec stablecoinów, które są walutami cyfrowymi, zaprojektowanymi w celu zapewnienia minimalnej zmienności i powiązanymi z walutami, towarami lub algorytmami.

Stwierdził też, że waluty papierowe bardzo dobrze spełniają swoje funkcje. W tym kontekście tworzenie substytutu czegoś, co dobrze sobie radzi, nie jest dobrym posunięciem. Powiedział:

„Twórcy stablecoinów powinni pamiętać, że Bitcoin jest niezwykłym rodzajem aktywa, które nie jest ściśle powiązane z innymi klasami aktywów.”

Jeśli chodzi o przyszłość pieniędzy, Ferguson wyraził nadzieję, że globalna społeczność przyjmie uniwersalny system płatności, który traktuje wszystkich jednakowo. Historyk ma jednak pewne obawy:

„Moim koszmarem byłaby wizja, gdyby to Amazon, Google lub Facebook stworzyły bardzo popularną wersję cyfrowego dolara, w którym to momencie każda transakcja będzie monitorowana przez duże systemy danych sieciowych i systemy sztucznej inteligencji  (…).”

Co ciekawe, także słynny inwestor i przedsiębiorca Mike Novogratz, były partner Goldman Sachs i założyciel Galaxy Digital, przekonywał w Bloomberg TV, że Bitcoin ma być cyfrowym złotem, twierdząc, że kryptowaluta stanie się czymś na kształt „suwerennego pieniądza”.

Obie wizje – zarówno Fergusona jak i Novogratza – są bardzo ciekawe i nęcące dla zwolenników kryptowalut. Czy realne? Przekonamy się za parę lat.

Tagi
bitcoin Blockchain kryptowaluty Mike Novogratz Niall Ferguson pieniądz pieniądze złoto

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.