za
Rynek NFT odnotowuje spadek zainteresowania

NFT tracą zainteresowanie inwestorów

robinhood aplikacja rejestracja

W lecie 2021 r. nastąpił ogromny wzrost zainteresowania NFT. Po roku wolumen obrotu na tym rynku gwałtownie jednak spadł.

NFT już nie interesują inwestorów?

Rynek NFT ma trudności z utrzymaniem wykładniczego wzrostu, który zaobserwowano podczas hossy w 2021 roku. Wolumeny gwałtownie ostatnio spadły i są już na najniższym poziomie od lipca 2021 roku.

Dane pochodzące od Dune wskazują, że wolumen obrotu na platformie OpenSea osiągnął w styczniu br. najwyższy poziom – aż 5,8 miliarda dolarów. Jednak w ciągu pierwszych dwóch kwartałów tego roku obrót na platformie gwałtownie spadł – do “tylko” 3,1 miliarda dolarów w maju. W porównaniu z innymi miesiącami czerwcowe obroty handlowe odnotowały największy spadek w historii platformy, spadając o 74%, do poziomu 826 milionów dolarów.

Dzienny wolumen obrotu dla OpenSea również pokazuje wyraźniejszy spadek aktywności inwestorów w tej branży. Skala obrotów z jednego dnia w czerwcu i lipcu zbliżyła się do 20 milionów dolarów. Dwie największe giełdy NFT po OpenSea, X2Y2 i LooksRare, nie były w stanie nadrobić dla rynku tych strat.

Na X2Y2 obecnie w ciągu doby rejestruje się obroty na poziomie około 27 milionów dolarów. Z kolei na LooksRare kwota ta wynosi tylko około 9 milionów dolarów. Ponadto, ponieważ obie giełdy zapewniają handlowcom zachęty w postaci tokenów, niektórzy stawiają hipotezę, że znaczna część łącznego wolumenu pochodzi z transakcji dokonywanych przez manipulatorów rynku, którzy mają nadzieję na zysk z tokenów (giełdy nagradzają swoich najbardziej aktywnych użytkowników).

Rynek NFT odnotowuje spadek zainteresowania

Ataki hakerskie stanowią poważny problem

Według nowego badania od firmy TRM Labs w obecnym roku cyberataki na kolekcje NFT stale rosły, co w maju kosztowało społeczność NFT ponad 22 miliony dolarów. Skala ataków wzrosła w czerwcu 2022 r. o 55% w porównaniu z poprzednim miesiącem.

W związku z powyższym twórcy Bored Apes Yacht Club, firma Yuga Labs, opublikowali w zeszłym tygodniu na Twitterze post ostrzegający o potencjalnych atakach. Podkreślili, że ich zespół ds. bezpieczeństwa analizuje sprawę.

Przewidujemy, że wkrótce [przestępcy] użyją zhakowanych kont w mediach społecznościowych, aby przeprowadzić skoordynowany atak na szereg społeczności. Proszę bądźcie ostrożni

– dodano w tweecie.

Według TRM Labs dowody z sieci wskazują, że haker, który w czerwcu zaatakował Bored Ape Yacht Club, może być odpowiedzialny za kilka włamań na Discordzie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.