za
Harmony oferuje swoim użytkownikom zwrot skradzionych środków w postaci nowych tokenów

Harmony oferuje swoim użytkownikom zwrot skradzionych środków w postaci nowych tokenów

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Nieco ponad miesiąc temu doszło do ataku hakerskiego na Horison Bridge, mostu łączący blockchain Harmony z Ethereum i Binance Chain. W wyniku włamania skradziono ETH oraz inne kryptowaluty o łącznej wartości 100 milionów dolarów. Haker odpowiedzialny za tą sytuację odrzucił ofertę 1 miliona dolarów za oddanie przechwyconych środków. W rezultacie twórcy Harmony zaczęli rozważać różne opcje zwrotu utraconych tokenów ich właścicielom.

Harmony z ofertą dla okradzionych użytkowników

Deweloperzy blockchaina Harmony wyszli do poszkodowanej społeczności z propozycją przeprowadzenia hard forka oraz wyemitowania 4,97 miliarda sztuk tokenów ONE. Te następnie miałby by zostać przekazane członkom społeczności, których dotyczy problem. Harmony zadeklarowało się wypłacenie nowych kryptowalut w ciągu 3 lat. Adresaci propozycji jednak odrzucili w komentarzach tę opcję rekompensaty.

Przypomnijmy, że straty wyceniane na 100 mln USD pochodzą ze skradzionych 14 różnych klas aktywów, jednakże z wyraźną dominacją etheru. Pochodziły one z 65 000 portfeli. W poście zamieszczonym na blogu Harmony przedstawiono dwie propozycje rozwiązania.

Pierwszym rozwiązaniem był wspomniany hard fort i następnie wybicie 4,97 miliarda sztuk tokenów ONE. Programiści liczą w tym przypadku na stuprocentową rekompensatę przy wybiciu 4,97 mld sztuk tokenów, co odpowiada 3-letniej miesięcznej emisji 138 mln tokenów (2,76 mln USD przy cenie 0,020 USD). Cyfrowe monety byłyby wybijane stopniowo, a następnie chronicznie wprowadzane do obiegu przez okres 3 lat.

Druga propozycja dotyczy szacunkowego zwrotu na poziomie 50% przy wybiciu 2,48 mld ONE, co odpowiada 3-letniej miesięcznej emisji 69 mln tokenów ONE (1,38 mln USD przy cenie 0,020 USD). Okres wprowadzania tokenów do obiegu również wynosiłby do 3 lat.

Harmony wezwało do głosowania również za pośrednictwem Twittera, co spotkało się z gniewnymi reakcjami społeczności.

Nieuregulowane pożyczki

Jak napisano w poście na blogu Harmony, firma twierdzi, że włamanie doprowadziło do ,,przyrostu liczby niemożliwych do egzekwowania pożyczek” w różnych protokołach DeFi, w które jest zaangażowana firma. Twórcy zarzucają traderom wykorzystanie sytuacji do pożyczenia tokenów ONE bez uprzedniego zamiaru ich spłaty. Doprowadziło to ponoć do jeszcze większej utraty płynności z powodu wyczerpania funduszy dostawców. Twórcy Harmony obawiają się, że może to skutkować usunięciem ich projektu z różnych protokołów DeFi.

Jednakże przedstawianie takich teorii nie zaprzeczy faktom. Chodzi mianowicie o to, że za powodami exploita stoi złe kodowanie platformy, więc i nie ma co się dziwić i ufać, że użytkownicy platformy w dobrej wierze spłacą swoje ”pożyczki”.

Pod postem zawarto FAQ (w tym przypadku listę przewidywanych pytań) przemawiające za powodami tych propozycji.

Harmony oferuje swoim użytkownikom zwrot skradzionych środków w postaci nowych tokenów

Przykładowo członkowie Harmony deklarują się, że stawiają na taktykę inflacyjną „w interesie długowieczności i dobrobytu projektu”. Chociaż w tej pierwszej części zwrócili uwagę, że proponowane rozwiązanie byłoby środkiem inflacyjnym, kontynuują, argumentując, że zwroty nie nastąpiłyby od razu „aby zapobiec zakłóceniom na rynku”. Wygląda to trochę na próbę posiadania ciastka, a zarazem jego zjedzenia.

Głosowanie ma rozpocząć się w dniu 1 sierpnia.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności