Bitcoin przy 20, 30 i 40 tys. USD akumuluje podaż. HODLerzy znowu przejmują monety
Po tym jak bitcoin (BTC) odbijał w ubiegłym tygodniu, chociaż w bieżącym znowu wraca do spadków, dynamika podaży uległa poprawie. Nastąpiła redystrybucja, która stopniowo przesuwa monety w ręce HODLerów. Podaż koncertuje się obecnie na okrągłych poziomach 20, 30 i 40 tysięcy dolarów, które mają tendencję do dopasowywania się zarówno do technicznych, jak i on-chainowych modeli cenowych. Czyni to je w efekcie, bardzo ważnymi obszarami zainteresowania dla inwestorów.
Ekstremalny popyt na kupno bitcoina. Poziom 20 tys. USD zbiera zlecenia
Wraz ze spadkiem wyceny bitcoina o ponad 75% w 2022 roku, spekulanci zostali w dużej mierze wyrzuceni z rynku. Podczas tego procesu ma miejsce redystrybucja monet od posiadaczy o niższym przekonaniu co do długoterminowej wartości BTC do posiadaczy o silnym przekonaniu. Jest to naturalny mechanizm dla każdego cyklu rynkowego, w którym aktywa są przenoszone do bardziej niewrażliwych na ponoszone koszty (lub straty) HODLerów, którzy inwestują w długich ramach czasowych i pozwalają swoim monetom spokojnie dojrzewać w „chłodni”, czyli w portfelach offline, nazywanych cold walletami.
Zjawisko to zaobserwujemy między innymi dzięki wskaźnikowi on-chain o nazwie Unspent Realized Price Distribution (UPRD), z podziałem na grupy posiadaczy krótkoterminowych oraz długoterminowych. Chciałbym abyście pamiętali, że próg dla posiadaczy krótko- i długoterminowych (których rozdziela okres 155 dni) został osiągnięty w połowie lutego, kiedy ceny oscylowały wokół 40 tys. dolarów.
- Wsparcie 20 tysięcy dolarów przyciągnął duże skupisko monet Short-Term Holder (STH), czyli posiadaczy krótkoterminowych. Jest to wynik przeniesienia sporej własności od kapitulujących sprzedawców, do nowych i bardziej optymistycznych nabywców.
- Sporo popytu STH można również zaobserwować na psychologicznych poziomach cenowych 40 i 30 tysięcy dolarów. Warto zauważyć, że duża część tej podaży (w tym podaż LTH powyżej) nie skapitulowała, pomimo cen notowanych 50% poniżej poziomu nabycia. Jest to prawdopodobnie oznaką posiadania monet przez stosunkowo niewrażliwych na cenę nabywców.
Jeżeli monety STH kupione na poziomie 40-50 tys. dolarów zaczną dojrzewać do statusu LTH w ciągu najbliższych tygodni, nie tylko wzmocni to powyższe argumenty, ale i będzie byczym sygnałem dla całego rynku.
Wskaźnik UPRD pokazuje, że w okolicach 20 tys. dol. występował ekstremalny popyt ze strony STH oraz LTH. Podobnie sytuacja wygląda przy innych okrągłych poziomach cenowych. Źródło: Glassnode
HODLerzy nie zwracają uwagi na straty. Pozwalają swoim BTC „dojrzewać”
Patrząc na URPD według wieku monet i danej grupy inwestorów, możemy dodatkowo zaobserwować rozkład podaży bitcoinów według czasu od ostatniej transakcji. W tym przypadku pod uwagę warto wziąć dwa podstawowe wnioski płynące z wykresu zaprezentowane poniżej:
- Podwyższony popyt można ponownie zauważyć wokół regionu 20 tysięcy dolarów z ogromną ilością ostatnio realizowanych transakcji występujących właśnie w tej strefie. Obszar zawiera również 2. i 4. największy węzeł URPD (około 900 tys. BTC), co wskazuje na duży transfer własności w okolicach psychologicznego wsparcia
- Można zauważyć, że dojrzałość monet spada od ATH do obecnej wartości rynkowej, odzwierciedlając czas trwania panującego trendu niedźwiedzia. Duże ilości monet zgromadzonych ponad 6 miesięcy temu wykazują wyraźny opór przed sprzedażą, nawet pomimo faktu, że utrzymują bardzo wysokie niezrealizowane straty.
Oba spojrzenia na wskaźnik URPD pokazują nam, że coraz większa część podaży jest w posiadaniu HODLerów, którzy pozwalają monetom dojrzewać pomimo generowanych strat. Ich napływy popytowe skupiły się wokół psychologicznych stref konsolidacji, czyli wspomnianego już poziomu 20 tys. oraz 30 i 40 tys. dolarów.
Im bliżej obecnej wartości rynkowej, tym mniejsza dojrzałość monet. Poziom popytu jednak pokrywa się z wcześniej omawianymi strefami. Źródło: Glassnode
Należy jednak zauważyć, że w trakcie tego procesu wielu długoterminowych posiadaczy przeszło na „ciemną stronę mocy” i napędzało ruchy sprzedażowe, a wykresy URPD zasadniczo reprezentują dotychczasowy stan „po opadnięciu kurzu". Co więcej, możliwe jest, że węzły o wysokiej koncentracji podaży, mogą działać jako solidny opór, kiedy rynek będzie próbował odzyskać wyższe pozycje (30 i 40 tys. dolarów zadziałają jak silne opory).
Wskaźnik UPRD w analizie on-chain
Analiza on-chain to bardzo przydatny wycinek analitycznej części rynku kryptowalut. Wiąże się jednak z wieloma często niejasnymi oraz skomplikowanymi pojęciami. Dlatego też ten fragment artykułu chciałbym poświęcić na przybliżenie czym jest wskaźnik UPRD oraz co dokładnie pozwala nam zmierzyć.
Unspent Realized Price Distribution (URPD) pokazuje ilość istniejących bitcoinów, które ostatnio poruszały się w obrębie określonego przedziału cenowego (każda z kresek na wykresie to osobny przedział). Cena określona na osi X odnosi się do dolnej granicy tego kubełka.
Istnieją dwa warianty tego wskaźnika w zależności od układu osi X.
- ATH-partitioned - przedziały cenowe definiowane są poprzez podzielenie zakresu od 0 do aktualnego ATH na 100 równomiernie rozłożonych części)
- % partitioned – przedziały cenowe są definiowane przez uwzględnienie ceny zamknięcia dnia i stworzenie 50 równo rozmieszczonych zakresów, każdy powyżej i poniżej ceny zamknięcia w przesunięciach +/- 2%)
Co istotne, w URPD zawiera się inne często niejasne pojęcie, a mianowicie UTXO. URPD można tłumaczyć bowiem nie tylko jako Unspent Realized Price Distribution, ale także jako UTXO Realized Price Distribution.
Jak wyjaśnia Investopedia, UTXO to niewydane wyjście transakcji. Ten techniczny termin określa ilość cyfrowej waluty, która pozostaje po dokonaniu transakcji kryptowalutowej. Jest to coś w rodzaju „reszty”, którą otrzymujesz po zakupach, ale nie jest to niższy nominał waluty - jest to wyjście transakcyjne w bazie danych wygenerowane przez sieć.
Część całej kryptowaluty niewydanej w transakcji jest używana jako środek księgowy. Podobnie jak w przypadku księgowości gdzie stosowany jest podwójny zapis, każda transakcja on-chain posiada wejście i wyjście. Wyobraź sobie, że 1 BTC to wiadro pełne monet. Każda moneta reprezentuje UTXO. Jeśli kupisz coś za 0,5 BTC, sieć sprezentuje całego bitcoina i odeśle 0,5 BTC, jako „resztę". Masz teraz UTXO warte 0.5 BTC, które nie może być podzielone na mniejsze kwoty.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Newsletter Bitcoin.pl
Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.
Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności