za
dorsey ethereum

Wartość NFT pierwszego tweeta Jacka Dorseya spadła o 99%

2022-04-15
NFTWiadomości

NFT bezsprzecznie stanowiło jeden z największych trendów poprzedniego roku. W grudniu pisaliśmy o liście najdrożej sprzedanych niewymiennych tokenów 2021 r., gdzie pierwsze miejsce zajęła praca, której cena była bliska kwoty 100 mln USD. Jakiś czas temu publikowaliśmy również tekst o licznych zastosowaniach NFT, o czym możecie przeczytać tutaj. Świat zaczął tokenizować wszystko. Możesz posiadać NFT swojego zdjęcia, dyplomu ze studiów, okładki ulubionej płyty, a nawet i… kawałka czyjegoś ciała, co wypuściła w zeszłym roku pewna polska piosenkarka.

Jack Dorsey, poprzedni dyrektor generalny Twittera, a obecnie CEO firmy Block (dawniej Square), już w grudniu 2020 r. stworzył token NFT bazujący na jego pierwszym wpisie na Twitterze. Kilka miesięcy później obrazek stał się przedmiotem transakcji za oszałamiającą kwotę 2,9 miliona dolarów. Jakiś czas temu został ponownie wystawiony na sprzedaż, jednakże na rozpoczętej w zeszłym tygodniu aukcji nikt nie zaoferował za niego więcej niż 280 USD. Co więcej, najwyższe oferty na najpopularniejszej platformie do handlu NFT – OpenSea – wynoszą maksymalnie około 10 tys. USD, co oznacza 99% spadek wartości. Jak do tego doszło?

NFT pierwszego tweeta Jacka Dorseya spadło o 99%

NFT Jacka Dorseya traci na wartości

NFT Dorseya budziło na początku wielkie zainteresowanie. Niektórzy uczestnicy aukcji licytowali je za kilka tysięcy dolarów w grudniu 2020 r. Zauważmy, że był to jeszcze okres przed wybuchem boomu na NFT. Kiedy w marcu 2021 r. trend na niewymienne tokeny rozpoczął się, miesięczna sprzedaż na OpenSea wzrosła do prawie 150 milionów dolarów. Zaledwie dwa miesiące wcześniej wynosiła 8 milionów USD. Wtedy to właśnie irański przedsiębiorca związany z kryptowalutami, Sina Estavi, dokonał zakupu NFT Dorseya za 2,9 miliona dolarów.

Zdecydowanie można stwierdzić, że pierwszy tweet Dorseya ma znaczenie historyczne. Jednak cena 2,9 miliona USD za NFT z tego zdarzenia jest trudna do uzasadnienia.

“Jaka jest użyteczność tego NFT? Czy Jack Dorsey zabiera cię na kolację do Doliny Krzemowej? Jaka jest tutaj prawdziwa propozycja wartości? Myślę, że prawdopodobnie czas nam pokazał, że tej wartości nie ma” – komentuje Mitch Lacsamana, kolekcjoner NFT i szef marketingu grupy handlowej NFT.

5 kwietnia Estavi wystawił zakupione NFT na aukcji za 14 969 eterów, czyli około 50 milionów dolarów przy obecnym kursie. Na początku nikt nie oferował więcej niż 280 USD za przedmiot aukcji. Estavi twierdzi, że „nikt nie ma pojęcia”, dlaczego stawki są tak niskie. Wydaje się, że niewiele osób potraktowało to poważnie.

„Licytanci właśnie zdali sobie sprawę, co to było – chwyt reklamowy. Sposób na wyeksponowanie samego siebie” – komentuje Blake Moser, kolekcjoner NFT, który posiada prawie 400 NFT w swoim kolekcjonerskim dorobku .

NFT pierwszego tweeta Jacka Dorseya spadło o 99%

Czy trend na NFT się kończy?

Podczas gdy nieudana aukcja jest przykładem na to, że trend wokół NFT osłabł, rynek jest nadal bardzo aktywny, a wolumen obrotu waha się od 2 do 3 miliardów dolarów miesięcznie na OpenSea. Oczywiście te liczby są niczym znaczącym w porównaniu ze 150 milionami dolarów rok temu. Ceny niektórych kolekcji NFT, takich jak Bored Ape Yacht Club, pozostają blisko najwyższych w historii.

Przypadek zakupu NFT przez Estaviego wydaje się być przykładem nierozważnego zakupu tokena za 2,9 miliona dolarów.

W ciągu ostatniego dnia stawki za tweet Dorseya wzrosły do ​​około 10 tys. USD. Estavi pozostaje przy stwierdzeniu, że nie sprzeda go za mniej niż 50 milionów dolarów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności