za

Czy Bitcoin pierwotnie miał nazywać się Netcoin?

2022-09-25
Bitcoin
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Historia zakupów domen w AnonymousSpeech sugeruje że Satoshi Nakamoto mógł chcieć nazwać swoją kryptowalutę Netcoin.

Netcoin.org

Bitcoin.org, domena internetowa powiązana z Bitcoinem, została utworzona 18 sierpnia 2008 r. w ramach usługi AnonymousSpeech, która umożliwia użytkownikom anonimowe kupowanie nazw domen. Historia zakupów domen AnonymousSpeech pokazuje, że dzień wcześniej, 17 sierpnia 2008 r., ktoś kupił domenę Netcoin.org. Czy był to Nakamoto, który w ostatniej niemal chwili zmienił nazwę swojego projektu na Bitcoin?

Po dokładnych analizach użytkownik Twittera – Or Weinberger – potwierdził, że z domeną Netcoin.org nie była powiązana żadna zawartość. Domena ta “została później odkupiona przez inną osobę”.

Decyzja o pozostaniu przy Bitcoinie mogła mieć kluczowe znaczenie dla sukcesu BTC, ponieważ wielu członków społeczności kryptowalut podkreśla teraz swoją niechęć do nazwy Netcoin:

To interesujące. Cieszę się, że pozostali przy Bitcoin, brzmi o wiele lepiej.

Odkrycie to rzuca nowe światło na historię kryptowaluty. Jeśli byłaby to prawda, że Bitcoin pierwotnie miał nazywać się Netcoin, dlaczego wielu samozwańczych Nakamoto nigdy o tym nie wspomniało? Czy to nie potencjalny dowód na to, że prawdziwe personalia Satoshi’ego Nakamoto pozostają nieznane? Domena Netcoin.org została później usunięta i ponownie zarejestrowana w spółce zależnej Web.com w 2010 roku.

Bitcoin

Pomimo tajemnic i kontrowersji związanych ze stworzeniem Bitcoina, kryptowaluta nadal dominuje na blockchainowym rynku finansowym. BitPay potwierdza ten pogląd, ponieważ, jak pokazują jego dane, bitcoin jest nadal jednym z głównych narzędzi płatniczych w tej branży. I to pomimo ogromnej zmienności ceny.

Bitcoin jest dziś też wiodącą i najstarszą kryptowalutą. Co jest o tyle ciekawe, że pozostaje dość tajemniczym projektem z nieznaną do końca genezą. Jak wspomnieliśmy, nikt nie wie, kim był (jest?) Satoshi Nakamoto. Za projektem nie stoi żadna konkretna firma.

To ostatnie niektórzy uważają jednak za wadę Bitcoina i dzięki temu – ich zdaniem – miejsce kryptowaluty może zająć Ethereum ze swoim etherem i Fundacją Ethereum. Za tym argumentem może przemawiać też to, że projekt Vitalika Buterina stworzył nowy rynek – DeFi, smart kontraktów i NFT.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności