bitcoin.pl logo
BTC+0.28%
Bitcoin
$62,584236 409 zł
Bitcoin
2025-10-07
2 min czytania

NBP stracił 485 miliardów PLN na inwestycji w złoto? Tak twierdzi znany polski early adopter bitcoina

Jacek Walewski
Jacek WalewskiRedaktor Bitcoin.pl
nbp
Futures03.25-PL_Images_728x90_04_v1b
Narodowy Bank Polski (NBP) stracił 485 miliardów PLN na inwestycji w złoto, napisał na X Lech Wilczyński, jeden z early adopterów BTC w Polsce. Czy ma rację?

NBP stracił na złocie?

Lech Wilczyński udostępnił na X post z wyliczeniami dot. inwestycji NBP w złoto. Jego autor wyliczył w nim, że dziś za gram złota płaci się 500 zł.
NBP zakupił łącznie około 412,5 t złota od 2018 roku. W 2018-27,5 tony po ok 145 zł za gram. W 2019-100 t po ok 145 zł za g. W 2020-130 t za ok 300 zł za g itd.
- czytamy dalej.
Sugerowałoby to inwestycyjny strzał w 10. Tyle że Wilczyński patrzy na sprawę inaczej: jego zdaniem NBP stracił aż 485 mln zł! I to wszystko przez inwestycję w złoto. A dokładniej: "jest to koszt alternatywny braku inwestycji w bitcoina w tych samych momentach".
Ta analiza nie uwzględnia dodatkowego wzrostu wartości bitcoina przez dopływ takiego kapitału i znaczenia zakupu przez istotny bank centralny w Europie

Bank centralny woli bezpieczeństwo

W ostatnich latach obserwujemy wyraźny wzrost zainteresowania złotem ze strony banków centralnych na całym świecie. Nie jest to przypadek – kruszec ten od wieków pełni funkcję bezpiecznej przystani w czasach niepewności gospodarczej i geopolitycznej. Wśród instytucji, które szczególnie intensywnie zwiększają swoje rezerwy złota, znajduje się NBP. I trudno mieć do banku centralnego pretensje, że inwestuje w złoto - w końcu to i bezpieczna inwestycja, i dająca, jak dziś wiemy, niezły zwrot z inwestycji.
Złoto jest postrzegane jako walor o wyjątkowej odporności na kryzysy. W przeciwieństwie do walut fiducjarnych, które mogą tracić na wartości wskutek inflacji czy decyzji politycznych, zachowuje realną siłę nabywczą nawet w trudnych warunkach rynkowych. Dla banków centralnych, w tym NBP, stanowi ono swoisty „bezpiecznik” w rezerwach walutowych.
Zakup złota przez NBP jest odpowiedzią na rosnącą niepewność geopolityczną: potencjalną wojnę z Rosją i inne zawirowania geopolityczne.
Trudno mieć tak naprawdę pretensję do prezesa Adama Glapińskiego, że nie zamienił kruszcu na bitcoiny, bo inwestycja w te ostatnie nadal jest uważana za zbyt spekulacyjną. Błędem było coś innego: to, że NBP nawet testowo nie zainwestował w kryptowalutę, choćby 1% swoich zasobów. To byłoby optymalne rozwiązanie.

O autorze

Jacek Walewski
Jacek Walewski

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj nas w
Google News
Obserwuj

Newsletter Bitcoin.pl

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Polityka Prywatności