za
nasdaq

Nasdaq będzie oferować kryptowalutowe usługi powiernicze dla instytucji

2022-09-20
Bitcoin

Nowy zespół ds. aktywów cyfrowych Nasdaq będzie oferować usługi powiernicze dla dwóch największych kryptowalut inwestorom instytucjonalnym. Giełda chce wykorzystać rosnące zainteresowanie wokół nowego typu aktywów.

Nasdaq wkracza do przestrzeni kryptowalut

Druga co do wielkości na świecie giełda stawia na rozwój w sektorze aktywów cyfrowych. Wszystko to w nadziei na skorzystanie z rosnącego zainteresowania przestrzenią na rynku instytucjonalnym. Według raportu Bloomberga, Nasdaq Digital Assets początkowo uruchomi usługi powiernicze jedynie dla Bitcoina i Ethereum. Nowym ramieniem firmy pokieruje Gemini Ira Auerbach, a dział ma wzrosnąć aż do 40 osób do końca 2022 roku.

Nasdaq złożył już wniosek o oferowanie usług przechowywania aktywów cyfrowych w nowojorskim Departamencie Usług Finansowych. Dokument obecnie oczekuje na zatwierdzenie. Jeśli NYDFS zaakceptuje wniosek, Nasdaq zostanie poważnym rywalem firm takich jak Coinbase i Anchorage Digital. Zmierzy się również z konkurencją ze strony BNY Mellon i State Street. Tych dwóch gigantów tradycyjnego świata finansów również zdecydowało się na wkroczenie do świata kryptowalut.

Branża kryptowalut miała trudny rok 2021 – Bitcoin, Ethereum i większość innych głównych aktywów spadła o ponad 70% w porównaniu z zeszłorocznymi maksimami. Wall Street jednak coraz bardziej interesuje się rynkiem, powołując się na rosnący popyt klientów instytucjonalnych na Bitcoina i inne kryptowaluty. Blackrock, największa na świecie firma zarządzająca aktywami, nawiązał współpracę z Coinbase i uruchomił w zeszłym miesiącu fundusz powierniczy Bitcoin Spot, aby pomóc swoim bogatym klientom uzyskać dostęp do kryptowalut.

nasdaq

Instytucje chcą inwestować w kryptowaluty

Podczas gdy ceny kryptowalut poszybowały w górę w 2021 roku, większość aktywności rynkowej, która pomogła wzrosnąć takim aktywom jak Solana i Dogecoin, pochodziła od uczestników detalicznych, a nie od instytucji. Aby uzyskać ekspozycję na rynek kryptowalut, instytucje zazwyczaj muszą inwestować w produkty regulowane. Muszą także zastosować konkretne praktyki dotyczące przechowywania kluczy prywatnych lub trzymania monet na giełdach. Takie wymagania stwarzają więc możliwości rynkowe dla firm pokroju Nasdaq.

Podczas hossy  w 2017 roku, powiedzenie „nadchodzą instytucje” stały się popularnym memem w przestrzeni kryptograficznej. Pierwsi użytkownicy pokładali bowiem nadzieje w technologii, która w przyszłości przyciągnie dużych graczy. Wydarzenia zeszłego roku przypieczętowały narrację. Stało się jasne, że główne fundusze i korporacje zwracają szczególną uwagę na Bitcoina i inne kryptowalutowe projekty. Nowy dział w Nasdaq jest kolejnym dowodem na to, że instytucje nie nadchodzą – one już się pojawiły.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 419,40 USD-0,08%
Ethereum logo
EthereumETH
3513,72 USD0,18%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
591,94 USD0,76%
Solana logo
SolanaSOL
134,48 USD-1,01%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3513,24 USD0,15%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,11%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,61 USD5,72%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,07%