za
blockchain solana

Najlepsze projekty zbudowane na blockchainie Solana

2021-09-26
Dla wnikliwych
Binance Launchpool

Wraz z gwałtownym wzrostem tokena SOL, eksplodował również cały ekosystem DeFi platformy Solana. W sieci powstaje mnóstwo nowych projektów, a wiele z nich daje możliwość zarobienia sporych pieniędzy. Poznaj kilka najlepszych projektów DeFi zbudowanych na tym blockchainie!

Wzrost Solany

Mimo iż Solana ostatnio odnotowuje ogromne wzrosty, to wciąż niekwestionowanym liderem DeFi w branży kryptowalut pozostaje Ethereum. W “lecie DeFi” w 2020 roku, wiele projektów DeFi zbudowanych na sieci Vitalika Buterina okazało się być perełkami. Objęły one funkcje tradycyjnych rynków finansowych w zdecentralizowanej przestrzeni.

Jednak koszt korzystania z DeFi na Ethereum wykluczył wielu drobnych inwestorów. Problem ten starają się rozwiązać projekty warstwy 2, takie jak Optimism i Arbitrum. Postępy w tym zakresie są jednak bardzo powolne. Właśnie dlatego inne łańcuchy warstwy 1, takie jak Solana, szybko odbierają Ethereum udziały w rynku DeFi.

Solana spełnia wszystkie wymagania stawiane wschodzącym łańcuchom warstwy 1 zorientowanym na DeFi. Szybki czas przetwarzania bloków, mechanizm Proof-of-History oraz wysoka skalowalność węzłów oznacza, że sieć może teoretycznie unikać przeciążeń i zapewniać niskie koszty transakcji.

Biorąc to pod uwagę, Solana jest na dobrej drodze do stworzenia własnego, dobrze prosperującego ekosystemu DeFi. Obecnie istnieje już kilka projektów DeFi, które pretendują do miana “perełek” Solany. Użytkownicy mają więc kolejną szansę, aby stać się wczesnymi inwestorami i skorzystać z wszystkich przywilejów, które się z tym wiążą, takich jak airdropy, wydobywanie płynności i wiele innych.

solana

Potencjalne perełki zbudowane na blockchainie Solana

Dwa z największych “blue chipów” DeFi na Ethereum to Compound i Aave. Oba te protokoły działają jak zdecentralizowane banki, pozwalając użytkownikom na deponowanie aktywów w celu uzyskania odsetek i używania ich jako zabezpieczenia przy pożyczaniu aktywów. Solend i Port Finance to dwa projekty oparte na Solanie, które konkurują ze sobą o rolę zdecentralizowanego banku.

Port Finance

Port Finance, jest obecnie 11. największym dAppem na Solanie. Jego całkowita zablokowana wartość (TVL) wynosi około 122 milionów dolarów. Protokół działa podobnie jak Compound i Aave. Obecnie obsługuje on stablecoiny USDC, USDT i PAI oraz kilka natywnych aktywów sieci Solana, takich jak np. Serum. Port prowadzi aktualnie program wydobywania płynności, w którym użytkownicy mogą zarobić governance token PORT oraz odsetki wypłacane w zdeponowanych aktywach.

Solend

Solend to kolejny bank DeFi zbudowany na Solanie. Jego TVL jest niższy niż Port Finance i wynosi 64,4 mln dolarów. Projekt ten jest obecnie 13. największym dAppem Solany. Obsługuje on wiele tych samych aktywów co Port, ale dodatkowo wspiera też Raydium i Ethereum. Solend nie wydał jeszcze swojego governance tokena, ale potwierdził, że token zostanie zaprezentowany poprzez program wydobywania płynności we wrześniu. Nagrody będą działały wstecz. Oznacza to, że wczesne wykorzystanie protokołu może przynieść dodatkowe bonusy.

Saber

Kolejnym ze sztandarowych projektów DeFi zbudowanych na Ethereum jest zdecentralizowana giełda Curve Finance. Na Curve, użytkownicy mogą wymieniać stablecoiny i “opakowane” aktywa w sposób efektywny, z niskim poziomem poślizgu. Na Solanie popyt na wymianę powiązanych aktywów jest zaspokajany przez Saber, protokół z obecnie najwyższym TVL w sieci.

Saber oferuje liczne pary aktywów, takie jak USDC-USDT, staked i unstaked SOL oraz BTC-renBTC. Oprócz ich wymiany, użytkownicy mogą również dostarczać płynność i zarabiać odsetki. W przeciwieństwie do większości puli płynności na Ethereum, pule Saber nie wymagają od użytkownika zdeponowania równych ilości obu aktywów. Stopa zwrotu zmienia się w zależności od ilości dostarczonej płynności i wykorzystania puli. Użytkownicy mogą w tym protokole zarobić od 3 do 10% APY. Nie jest to jednak jedyna możliwość zarobku.

Gdy użytkownicy otrzymają swoje tokeny, dostawcy płynności (LP) mogą je przenieść do agregatora zysków Sunny. Pozwala on zarabiać jednocześnie SBR za dostarczanie płynności na Saber oraz tokeny SUNNY ze zmienną stopą zwrotu w zależności od puli płynności. Ten dodatkowy sposób na zarobek jest już w sporym stopniu wykorzystywany. Na Sunny zdeponowano już ponad 1,4 miliarda dolarów tokenów Saber LP. Plasuje to ten projekt na drugim miejscu pod względem TVL na Solana.

Solana

Marinade Finance

Podczas gdy na Solanie dostępnych jest wiele możliwości DeFi, wielu użytkowników decyduje się po prostu stakować swoje SOL. W ten sposób mogą oni uzyskać zwrot w wysokości od 6 do 8%. Stakowane środki stają się niepłynne. Oznacza to, że są zablokowane i nie można już nimi handlować lub wpłacać do innych protokołów DeFi. Niemniej jednak, działanie znane jako płynny staking pozwala użytkownikom stworzyć syntetyczne aktywa reprezentujące stakowane tokeny SOL. Nie są one blokowane, co pozwala użytkownikom na dostęp do dodatkowych możliwości zarobkowych przy jednoczesnym stakowaniu SOL.

Tę lukę na rynku wypełnia Marinade Finance. Projekt umożliwia użytkownikom stakowanie SOL i otrzymywanie w zamian mSOL (stakowane tokeny SOL, które są zbywalne i można je wykorzystać do generowania dodatkowych zysków na innych platformach DeFi). Przykładowo, użytkownik może skorzystać z płynnego stakowania Marinade i zarobić od 6 do 8%. Następnie wpłaca swoje mSOL do puli płynności SOL-mSOL Saber i zarabia dodatkowe pieniądze.

Parrot Finance

Kolejnym blue chipem Ethereum, który doczekał się odpowiednika na blockchainie Solana jest MakerDAO. Protokół ten pozwala użytkownikom deponować określone aktywa kryptowalutowe w skarbcach i emitować odpowiadającą im ilość stablecoinów DAI.

W ekosystemie Solana to Parrot Finance działa podobnie jak MakerDao. Pozwala on użytkownikom zablokować swoje aktywa i w zamian wyemitować stablecoin PAI. Oprócz deponowania pojedynczych aktywów, takich jak SOL, SRM lub RAY, jako zabezpieczenie do wybijania PAI mogą być wykorzystane też tokeny LP z Saber. Obecnie Parrot posiada limit ilości wyemitowanych PAI. Jednak wraz z rozwojem platformy i ustabilizowaniem się popytu, ograniczenia te zostaną prawdopodobnie zniesione. Niedawno Parrot rozpoczął program wydobywczy we współpracy z Port Finance. Dzięki temu użytkownicy mogą deponować PAI i pSOL, zarabiając oprócz regularnych odsetek zarówno tokeny PRT, jak i PORT.

Orca

Innym z popularnych projektów DeFi Solany jest Orca, automatyczny animator rynku (AMM) do wymiany aktywów na Solanie. Podczas gdy Solana oferuje już sposoby wymiany aktywów za pomocą Serum i Raydium, Orca upraszcza ten proces i wprowadza cały szereg ulepszeń. Przed dostarczeniem płynności do puli protokołu, wyświetlana jest ilość tokenów zarobionych na 1000 dolarów. To pozwala użytkownikom na oszacowanie nagród. Dodatkowo, podczas potwierdzania transakcji, Orca pobiera dane z trackerów cenowych na CoinGecko, ostrzegając użytkowników o zbyt wysokich cenach lub poślizgu.

Solana – Podsumowanie

Biorąc pod uwagę te wszystkie lukratywne możliwości zarabiania w ekosystemie Solana, sieć wygląda na gotową do przyciągnięcia większego kapitału w nadchodzących miesiącach. Wczesne zaangażowanie może często przynieść ogromne zyski, tak jak to miało miejsce w przypadku wielu protokołów DeFi na Ethereum.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności