za

Moskiewska giełda zaoferuje handel cyfrowymi aktywami

Konferencja Kryptoraport

Rosyjska giełda chce stać się zarejestrowaną giełdą aktywów cyfrowych i zacząć oferować handel zarówno cyfrowymi aktywami finansowymi, jak i cyfrowymi papierami wartościowymi. Władze opracowują już projekt ustawy o cyfrowych aktywach finansowych i obrocie papierami wartościowymi, który umożliwi reformę giełdy.

Moskiewska giełda zaoferuje kryptowaluty?

Moskiewska giełda (MOEX) przygotowuje projekt ustawy, która pozwoli na handel cyfrowymi aktywami finansowymi (DFA) i opartymi na nich papierami wartościowymi – wynika to z artykułu, jaki pojawił się w rosyjskiej prasie. Giełda przygotowuje projekt ustawy w imieniu Rosyjskiego Banku Centralnego, który nie ma uprawnień do wprowadzania przepisów, poinformowała w czwartek gazeta Wiedomosti.

Przemawiając na konferencji bankowej, przewodniczący rady nadzorczej MOEX, Siergiej Szwecow, powiedział, że przygotowywana ustawa przewiduje obrót zarówno certyfikatami DFA, jak i samymi DFA, które będą przedmiotem obrotu tak samo jak papiery wartościowe.

– Giełda i jej spółki zależne wystąpią do regulatora i mam nadzieję, że otrzymają status operatorów giełdowych handlu DFA – powiedział Szwecow. – Chcemy, aby rynek dokonał własnego wyboru między rachunkowością blockchain a rachunkowością depozytariusza, a jeśli stosowne prawo zostanie uchwalone, rosyjscy depozytariusze będą mogli przechowywać DFA na swoich rachunkach w blockchainie – gdy tylko klient będzie potrzebował aktywów bazowych, zrealizuje certyfikat i otrzyma zasób na swoje konto w łańcuchu bloków – dodał.

Według urzędnika brak zrozumienia technologii jest przeszkodą dla rozwoju blockchaina w Rosji.

Kiedy nie wiesz, do kogo zadzwonić, a kogo pozwać, wiele osób nie chce brać w tym udziału – powiedział. Jak dodał, „to czysta karta, na której możemy rysować, co chcemy, zgodnie z potrzebami gospodarki i inwestorów.”

Przyznał, że stosowny projekt ustawy jest obecnie analizowany przez rosyjski bank centralny.Przewodniczący komisji finansowej Dumy Państwowej i szef Rosyjskiego Stowarzyszenia Bankowego Anatolij Aksakow zasugerował w lipcu, aby MOEX stała się giełdą kryptowalut, na wzór Toronto Stock Exchange i Deutsche Boerse. Rzecznik MOEX powiedział w sierpniu, że giełda spodziewa się, że będzie mogła handlować DFA.

– Jest to w interesie naszych klientów – powiedział dyrektor zarządzający MOEX International ds. strategii Artem Zheleznov.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności