Microsoft startuje z usługą Azure Blockchain Service

Blockchain

Firma Microsoft ogłosiła start usługi Azure Blockchain Service. Dowiadujemy się tego z komunikatu prasowego z dn. 2 maja.

Nowa platforma blockchain-as-a-service (BaaS) rzekomo umożliwi użytkownikom tworzenie aplikacji blockchain w prekonfigurowanej sieci.

Według szefa komunikacji korporacyjnej Microsoftu, Franka Shawa, ta usługa „upraszcza tworzenie i zarządzanie sieciami blockchain konsorcjum”.

Shaw zauważył ponadto, że usługa Azure Blockchain Service może utworzyć nową sieć konsorcjum „za pomocą kilku prostych kliknięć” lub pozwolić użytkownikowi wykonywać podstawowe operacje, takie jak dodawanie nowych członków do sieci.

Początek nowej epoki?

Quorum, platforma open-source typu blockchain wspierana przez JPMorgan Chase, jest pierwszą platformą, którą można zarządzać za pośrednictwem usługi Azure Blockchain Service. CTO Azure Mark Russinovich wyjaśnił ten wybór następującymi słowami:

Ponieważ jest ona zbudowana na popularnym protokole Ethereum, który ma największą na świecie społeczność programistów blockchain, Quorum jest naturalnym wyborem”.

To nie pierwsza taka decyzja Microsoftu. Azure równy rok temu wystartowało z usługą tworzenia aplikacji blockchain Azure Blockchain Workbench. Platforma ta została również zaprojektowana do automatyzacji aspektów pracy związanej z blokami – w tym przypadku do usprawnienia tworzenia aplikacji blockchain poprzez zapewnienie dla programistów dostępnej w łatwy sposób infrastruktury.

Z kolei w październiku 2018 r. Microsoft Azure połączył siły z Nasdaq. Nasdaq zdecydowało się zintegrować technologię blockchain z kwestiami finansowymi, oczekując, że przyspieszy to transakcje.

Newsem z ostatnich dni jest też wiadomość z 30 kwietnia o działaniach Amazon Web Services. Gigant rynku detalicznego wydał własną platformę BaaS nazwaną Amazon Managed Blockchain. Produkt ma w swoich założeniach umożliwić klientom skonfigurowanie sieci blockchain w swoich organizacjach. Korzysta z otwartych struktur Ethereum i Hyperledger. Amazon twierdzi też, że AMB ma tak spore możliwości dot. skalowania, że może obsługiwać w skrajnych przypadkach nawet miliony transakcji. To wielki progres w kontekście problemów rynku ze skalowaniem.

Rahul Pathak, dyrektor generalny Amazon Managed Blockchain w AWS, powiedział mediom:

„Amazon Managed Blockchain zajmuje się dostarczaniem węzłów, konfigurowaniem sieci, zarządzaniem certyfikatami i bezpieczeństwem oraz skalowaniem sieci”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
Amazon Azure Blockchain microsoft
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.