za
Michael Hsu

P.O. szefa OCC Michael Hsu chce międzyagencyjnej współpracy w procesie tworzenia prawa dot. kryptowalut

European Halving Party 2024

Pełniący obowiązki szefa OCC, Michael Hsu, chce ściślejszej współpracy międzyagencyjnej w procesie ustalania wytycznych regulacyjnych dla sektora kryptowalut. Jego zdaniem amerykańskie organy regulacyjne muszą ze sobą współpracować, by opracować dobre przepisy dla rynku.

Michael Hsu chce regulacji rynku kryptowalut

Pełniący obowiązki kontrolera rynku walutowego w USA, Michael Hsu, stwierdził, że agencje regulacyjne w Stanach Zjednoczonych powinny ustanowić „granice regulacyjne” dla aktywów cyfrowych i kryptowalut.

W wywiadzie dla Financial Times Hsu powiedział, że amerykańskie organy regulacyjne będą starały się odgrywać bardziej aktywną rolę w nadzorowaniu sektora aktywów kryptowalutowych, kładąc przy tym nacisk na minimalizację związanego z tym ryzyka, na jakie narażeni są inwestorzy i konsumenci.

– Naprawdę sprowadza się to do koordynowania działań w różnych agencjach – powiedział Hsu. Dodał, że “istnieje zainteresowanie koordynowaniem znacznie większej liczby tych rzeczy”.

Zespół ds. kryptowalut

Hsu przyznał, że pierwsze spotkanie międzyagencyjnego zespołu zajmującego się kryptowalutami odbyło się na początku tego miesiąca. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele Rezerwy Federalnej, Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów oraz Urzędu Kontrolera Walut.

Hsu określił grupę jako „małą”. Dodał, że jej zadaniem jest przedstawienie pomysłów regulacyjnych dla poszczególnych agencji, a nie formułowanie pełnej polityki. Podkreślił, że widzi szybkość wzrostu i innowacji w sektorze kryptowalut, zapewniając, że niepowodzenie w rozpoczęciu działań regulacyjnych teraz tylko utrudni pilnowanie tego sektora w przyszłości.

– Chodzi o to, że czas jest tutaj najważniejszy – powiedział.

Hsu nie jest jedyną osobą, która uważa, że ​​w Stanach Zjednoczonych brakuje solidnych wytycznych regulacyjnych dotyczących aktywów kryptowalutowych. Sam przewodniczący SEC, Gary Gensler, zwracał uwagę na „luki” w „obecnym systemie” dotyczące kryptowalut podczas rozmowy z komisją Izby Reprezentantów w zeszłym miesiącu.

Gensler zauważył, że Departament Skarbu USA skupił się ostatnio na „przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i ochronie przed nielegalną działalnością” w branży aktywów cyfrowych.

Michael Hsu

Polityka USA względem kryptowalut

Polityka USA względem kryptowalut nie jest jednoznaczna. Z jednej strony, kraj nie uderza w rynek cyfrowych aktywów, jak robią to np. Chiny. Wynika to z pewnością z różnic kulturowych.

Jest i druga strona medalu. USA chcą regulować rynek kryptowalut i nie jest pewne, w jakim kierunku pójdą nowe regulacje. Przykładem mogą być problemy Ripple, która to firma jest oskarżana o to, że wyemitowała token XRP nie spełniając przy tym pewnych wymogów prawnych.

W ramach debaty publicznej o kryptowalutach wypowiadał się też Andrew Yang, młody obiecujący polityk, który wielokrotnie już nawoływał do wspierania cyfrowych walut i technologii blockchain. Jego zdaniem może to wzmocnić pozycję firm z USA na tym globalnym rynku.

Nie jest jasne, jaką politykę względem kryptowalut będzie ostatecznie prowadziła administracja Joe Bidena.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności