za
Dolar wygrywa kryptowalutą wojnę - twierdzi Mike McGlone z Bloomberga

MFW: banki centralne mogą w przyszłości emitować cyfrowe waluty

2019-06-29
Kryptowaluty
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) uważa, że ​​banki centralne mogą w przyszłości emitować cyfrowe waluty – wynika z raportu instytucji z dn. 27 czerwca.

Zgodnie z opublikowanym teraz dokumentem, MFW i Bank Światowy przeprowadziły ankietę na temat rozwoju fintech. Oba podmioty zwróciły się z prośbą o odpowiedzi w tym zakresie do instytucji finansowych we wszystkich krajach członkowskich. Odpowiedziało 96 z nich. Na bazie tych odpowiedzi MFW dokonał analizy przyszłości fintech.

MFW: cyfrowe waluty to przyszłość

Zgodnie z dokumentem kilka banków centralnych w różnych krajach rozważa wprowadzenie jakiejś formy waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC). Urugwaj już podobno uruchomił program pilotażowy związany z takim pomysłem. Z kolei Bahamy, Chiny, Wschodniokaraibska Unia Walutowa, Szwecja i Ukraina są „na granicy” testowania swoich systemów.

Ponadto wiele banków centralnych prowadziło badania nad potencjalnym wpływem CBDC na stabilność finansową, strukturę sektora bankowego, wejście na rynek niebankowych instytucji finansowych oraz politykę monetarną.

mfw a zcash

Raport sugeruje, że zarówno gospodarki wschodzące, jak i gospodarki rozwinięte rozważają już opcje powstania CBDC, przy czym te drugie dążą do zapewnienia alternatywy dla gotówki, ponieważ jej stopień użytkowania na rynkach maleje. Z drugiej strony dla gospodarek wschodzących w krajach rozwijających się głównym pożytkiem emisji CBDC byłoby zmniejszenie kosztów bankowych, a także potencjalne zwiększenie dostępności usług bankowych dla obywateli nieposiadających rachunku bankowego.

Cechą wspólną tych pomysłów jest jednak niechęć do całkowicie anonimowych kryptowalut. Większość banków centralnych nie jest zainteresowana wydawaniem takiego typu CBDC, ponieważ instytucje podkreślają, że chcą, aby władze w razie konieczności mogły śledzić poszczególne transakcje.

Fed dla kryptowalut

Jak wcześniej informował np. Cointelegraph, znany ekonomista Stephen Moore niedawno dołączył do projektu mającego na celu stworzenie podmiotu podobnego do Rezerwy Federalnej dla kryptowalut. Projekt Decentral to rzekoma próba uregulowania przestrzeni kryptowaluty w celu zmniejszenia zmienności na rynku cyfrowych walut.

Cyfrową walutę wydała już Wenezuela, ale jej projekt Petro okazał się kompromitacją i nie zyskał zaufania obywateli kraju.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności