za
Meta Diem

Meta chce sprzedać Diem – informuje Bloomberg

2022-01-26
Biznes
Nexo Earn Aplikacja

Wygląda na to, że Meta (czyli jeszcze do niedawna Facebook) planuje sprzedać swój projekt Diem. Według źródeł Bloomberga, firma rozważa sprzedaż wszelkich aktywów związanych ze swoim stablecoinem i liczy na zwrot kapitału.

Meta chce sprzedać Diem?

Źródła Bloomberga podały, że Diem prowadzi obecnie rozmowy z bankierami inwestycyjnymi, aby określić najlepszy sposób sprzedaży swojej własności intelektualnej i spieniężenia wartości, jaką reprezentuje projekt.

Nie jest jasne, w jaki sposób Diem jest wyceniony i nie ma gwarancji, że uda się w ogóle znaleźć na niego nabywcę. Według źródła portalu, około jedna trzecia przedsięwzięcia należy do Mety. Pozostała część jest własnością członków stowarzyszenia i partnerów Diem, w tym Coinbase Global, Uber i Shopify.

Dlaczego jednak Meta decyduje się na taki krok? Zapewne to efekt tego, że Diem od początku spotykał się z falą krytyki ze strony władz.

Meta Diem

Projekt, który od początku miał pod górkę

O pomyśle po raz pierwszy oficjalnie powiedziano 18 czerwca 2019 r. Wtedy Diem nosił nazwę Libra. Stowarzyszenie Libra zarejestrowano nie w USA, a w Szwajcarii. Należał do niego Facebook (czyli dziś Meta) i wiele innych firm.

Problem w tym, że wiadomość o uruchomieniu projektu wywołała natychmiastową reakcję ze strony rządu USA i organów regulacyjnych na całym świecie. Te powołały się na obawy dotyczące prywatności i suwerenności monetarnej.

Zarówno dyrektor generalny Facebooka, Mark Zuckerberg, jak i były szef Libry, David Marcus, zeznawali w tej sprawie przed Komisją Usług Finansowych USA. Politycy zarzucali im, że ich firma już pokazała, że potrafi dość lekko podchodzić do danych ich klientów.

Podczas jednego z przesłuchań w lipcu 2019 r. senator Sherrod Brown z Ohio zapytał Marcusa: „Czy naprawdę uważasz, że ludzie powinni zaufać Facebookowi i powierzyć mu swoje ciężko zarobione pieniądze?” Jeśli nasz kraj nie podejmie działań, wkrótce możemy zobaczyć cyfrową walutę kontrolowaną przez inne państwo, której wartość różni się radykalnie od naszej” – odpowiedział Marcus. Zapewne sugerował, że cyfrowy juan zagrozi docelowo dolarowi.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności