za

Mercedes-Benz będzie korzystał z blockchaina w kwestii logistyki dostaw

2019-02-25
Blockchain
1,5% dla maluszka

Partnerstwo Mercedes-Benz i firmy Icertis – wiodącego dostawcy rozwiązań do zarządzania kontraktami w chmurze – ma doprowadzić do wdrożenia blockchaina w systemie logistyki dostaw giganta rynku motoryzacji.

Prototyp systemu opartego na technologii sieci bloków umożliwi przejrzyste obserwowanie łańcucha dostaw. Jeżeli jeden z dostawców odstąpi od zobowiązań umownych, stanie się to od razu widoczne w blockchainie. Obecnie prototyp jest testowany przez dostawców i partnerów.

Wilko Stark, członek zarządu Mercedes-Benz, streszcza idee projektu:

“Technologia blockchain może zrewolucjonizować nasze procesy zaopatrzeniowe i może wpłynąć na prawie cały łańcuch dostaw. Globalne łańcuchy dostaw stają się coraz bardziej złożone. Z naszym prototypem blockchaina jesteśmy w pierwszym etapie testowania jednej z różnych, możliwych aplikacji, która może pomóc zwiększyć przejrzystość (…).”

Sabine Angermann, kierownik ds. zakupów i dostaw w Mercedes-Benz, wskazuje też na inne zalety:

“Prototyp sieci bloków otwiera [nam] zupełnie nowe sposoby na uproszczenie i zwiększenie bezpieczeństwa zakupów.”

Prostota i intuicyjność

Ponoć twórcy projektu postawili na intuicyjną i przyjazną dla użytkownika obsługę platformy. Są zdania, że tylko wtedy firma może pomóc swoim dostawcom w łatwym korzystaniu z nowej technologii i przyciągnąć niezbędnych, nowych użytkowników. Czy więc w końcu ktoś stworzył “blockchaina z ludzką twarzą”? Poczekajmy na upublicznienie projektu. Zrozumienie tej idei przez twórców może jednak bardzo cieszyć i wskazuje na to, że rynek podąża w dobrym kierunku.

Innym zastosowaniem nowego systemu ma być identyfikowalność komponentów i surowców, co może ułatwić cały proces produkcji samochodów.

Blockchain a motoryzacja

Koncern korzysta już z technologii blockchain w innych projektach. Od 2017 r. firma jest członkiem Hyperledger, projektu Linux Foundation działającego na rzecz rozwoju technologii i aplikacji opartych na sieci bloków. W tym samym roku Daimler AG i Landesbank Baden-Württemberg (LBBW) po raz pierwszy wspólnie wykorzystały technologię blockchaina do realizacji transakcji finansowej.

To nie wszystko. W minionym roku BMW rozpoczęło współpracę z blockchainowym start-upem DOVU. Celem jest zbieranie od użytkowników leasingowych samochodów danych o ich stanie czy zachowaniach w danych sytuacjach. Dlaczego kierowcy mieliby iść na taką współpracę? W zamian za informacje przekazywane BMW będą nagradzani tokenami.

W maju 2018 r. założono także koalicję – Otwartą Inicjatywę Blockchainowową Branży Mobilności (Mobility Open Blockchain Initiative, czyli w skrócie – MOBI) jednoczącą m.in. BMW, Forda, General Motors, Renault, Boscha, ZF, Accenture, IBM oraz startupy specjalizujące się w technologii sieci bloków. Celem jest stworzenie spójnego dla całego rynku systemu.

Więcej o wpływie blockchaina na rynek motoryzacji przeczytacie tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności