za

Mbank wysyła klientom pisma dotyczące kryptowalut. Ekspert radzi, co odpowiedzieć

Jak poinformował portal kryptoprawo.pl, mBank wysyła swoim klientom zaskakujące pisma. Chodzi dokładnie o firmy, które świadczą usługi w zakresie walut wirtualnych.

mBank i intrygujące pismo

Z treści wspomnianego artykułu i dołączonych do niego zdjęć pism, jakie mają otrzymywać klienci mBanku, wynika, że instytucja domaga się od firm podpisania oświadczenia, w którym zobowiązują się one nie wykonywać działalności, o której mowa w Ustawie AML. Chodzi więc o wykonywanie kryptowalutowych transakcji.

Wzór pisma, jaki opublikował portal kryptoprawo.pl, można zobaczyć poniżej:

mbank
Źródło: kryptoprawo.pl

Brak wypełnienia dokumentu ma skutkować wypowiedzeniem rachunku. Oczywiście podpisanie i naruszenie warunków narzucanych przez mBank, może sprawić, że także utracimy konto.

Sytuacja jest o tyle kuriozalna, że jeżeli takie pismo otrzyma firma z rynku kryptowalut (a z treści wynika, że to takowe podmioty otrzymują dokument) właściwie wyjścia nie ma. Rachunek zostanie zamknięty, bowiem profil działalności niemal wymusza nierzadko przeprowadzanie blockchainowych transakcji.

mbank
Źródło: kryptoprawo.pl

Co zrobić?

Autor artykułu na kryptoprawo.pl, Maciej Grzegorczyk, radzi jednak, by się nie poddawać:

Brak podpisu skutkuje zamknięciem konta. Wtedy możliwe jest złożenie pozwu przeciwko mBankowi. W ostatnim czasie coraz częściej wygrywamy takie sprawy, gdyż sądy jednoznacznie stwierdzają, że nie można wypowiedzieć rachunku wyłącznie ze względu na to, że właściciel korzysta z walut wirtualnych. (…) Oświadczenia są czymś często stosowanym przy otwieraniu konta i ułatwiają zakończenie współpracy z danym klientem, jeśli ten zamierza świadczyć usługi związane z kryptowalutami. Jeśli zdecydujesz się złożyć podpis – nie grożą Ci żadne inne konsekwencje poza wypowiedzeniem. Dotyczy to również kar umownych, które nie są z tego powodu w żaden sposób wymierzane.

Dalej wskazał na to, że prowadzi już sprawy dot. wypowiedzeń rachunków kryptofirmom:

(…) sąd uznał wypowiedzenie za nieskuteczne i “nakazał” w dalszym ciągu prowadzenie takiego konta. Bronimy obecnie rynku kryptowalut i niedawno jeden z sądów stwierdził nieskuteczność takiego wypowiedzenia. (…)

Sąd we wskazanej powyżej sprawie postanowił o nieprzerwanym prowadzeniu wypowiedzianego rachunku. Czekamy na dalszy rozwój sytuacji, a także na to jakie stanowisko przyjmie sąd w orzeczeniu. Dotychczas wskazywałem na dość trudną sytuację przedsiębiorców, jeśli chodzi o m.in. blokady rachunków, jednak praktyka być może zaczyna się powoli zmieniać. Staramy się w ten sposób brać czynny udział w tym procesie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.