za
mastercard

Mastercard prezentuje nowe narzędzie do zwalczania oszustw kryptograficznych

2022-10-04
Bitcoin

Mastercard prezentuje nowe rozwiązanie, które pomoże bankom i wydawcom kart w zwalczaniu oszustw związanych z kryptowalutami.

Mastercard Crypto Secure

Nazywany Crypto Secure system wykorzystuje wyrafinowane algorytmy sztucznej inteligencji w celu określenia ryzyka przestępstwa związanego z wymianą kryptowalut w sieci płatniczej Mastercard. Działanie programu opiera się na danych z łańcucha bloków, publicznym zapisie transakcji kryptograficznych, a także innych źródłach.

Usługę obsługuje CipherTrace, startup zajmujący się bezpieczeństwem blockchain, nabyty w zeszłym roku przez Mastercard. CipherTrace, z siedzibą w Menlo Park w Kalifornii, pomaga firmom i agencjom rządowym badać nielegalne transakcje z wykorzystaniem kryptowalut.

Crypto Secure oferuje bankom i wydawcom kart specjalny pulpit nawigacyjny. Jego funkcją jest wizualne wyszczególnienie, czy, a także w jakim stopniu, aktywność związana z kryptowalutami jest podejrzana. Warto zauważyć, że sam system nie podejmuje działań — interweniować może tylko wydawca karty.

Oszustwa kryptograficzne w centrum uwagi

Mastercard wprowadza usługę w odpowiedzi na rosnącą przestępczość na rynku aktywów cyfrowych. Wartość skradzionych środków osiągnęła w zeszłym roku rekordowe 14 mld USD, zgodnie z raportem firmy Chainalysis, zajmującej się analizą blockchain.

Taka sytuacja przyciąga uwagę organów regulacyjnych. Rządy na całym świecie chcą ustanowić nowe prawa dla sektora kryptowalut, który do tej pory był praktycznie nie posiadał regulacji. W zeszłym miesiącu administracja Bidena opublikowała pierwsze w historii ramy dotyczące regulacji branży kryptograficznej w USA, podczas gdy Unia Europejska zatwierdziła własne przełomowe przepisy dotyczące kryptowalut, MiCA.

Pod koniec sierpnia deputowany Raja Krishnamoorthi wezwał federalnych regulatorów USA i czołowe giełdy kryptowalut do przygotowania dokumentacji na temat ich polityki zwalczania oszustw.

Ciągła koncentracja władz na oszustwach związanych z kryptowalutami pomogła sprowokować podobne ruchy konkurentów Mastercard. W zeszłym miesiącu platforma do wykrywania oszustw Sardine zamknęła rundę finansowania o wartości 51,5 mln USD. Na inwestycję w to rozwiązanie zdecydowała się między innymi Visa.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 477,78 USD0,06%
Ethereum logo
EthereumETH
3520,22 USD0,31%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,06%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
593,00 USD1,05%
Solana logo
SolanaSOL
134,95 USD-0,79%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3520,31 USD0,27%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,06%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,16%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,64 USD6,71%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,29%