12 lat temu opublikowano manifest Bitcoina

Bitcoin Wiadomości podaż bitcoina

Dziś mija dokładnie 12 lat od momentu publikacji słynnej Białej Księgi (White Paper) Bitcoina, napisanej przez Satoshi’ego Nakamoto. Manifest: zapowiedź […]

bitbay zonda

Dziś mija dokładnie 12 lat od momentu publikacji słynnej Białej Księgi (White Paper) Bitcoina, napisanej przez Satoshi’ego Nakamoto.

Manifest: zapowiedź powstania BTC

manifestTzw. manifest Nakamoto opublikowano równe 12 lat temu – 31 października 2008 roku. Twórca BTC dystrybuował go pierwotnie za pomocą listy mailingowej metzdowd.com. W dokumencie opisano zasady działania sieci Bitcoina.

„Pełnowartościowa wersja pieniądza elektronicznego oparta na modelu komunikacji sieciowej peer-to-peer pozwoliłaby na przesyłanie płatności online bezpośrednio od jednego podmiotu do drugiego bez konieczności przepływu transakcji przez instytucje finansowe”

 – tak brzmi pierwsze zdanie wprowadzenia.

„Handel internetowy zmuszony jest polegać niemal wyłącznie na instytucjach finansowych służących jako zaufane podmioty przetwarzające płatności elektroniczne… Co jest potrzebne, to elektroniczny system płatności oparty na dowodach kryptografii zamiast na zaufaniu, umożliwiając dowolnym dwóm podmiotom, wyrażającym taką chęć, realizację transakcji bezpośrednio pomiędzy sobą bez potrzeby uczestnictwa dodatkowego, zaufanego podmiotu”

– czytamy dalej.

Całość przeczytacie po polsku w tym miejscu.

Celebryci życzą BTC wszystkiego najlepszego!

W tym roku rocznicę postanowiono uczcić z lekkim humorem. Na platformie social media do udostępniania filmów Cameo opublikowano życzenia dla Bitcoina. Tyle że składają je nie członkowie społeczności blockchaina czy znane persony z tego rynku, ale celebryci: znani muzycy, aktorzy i komicy. Za inicjatywą stoi firma Halborn.

I tak wszystkiego najlepszego kryptowalucie życzą: David Hasselhoff, Charlie Sheen, Carole Baskin, Charlamagne Tha God, Gilbert Gottfried, Doug Benson, Hassan Johnson, Soulja Boy i RZA.

Wszystko jest podane w lekki sposób. Np. Charlamagne Tha God wątpi np. czy zdjęcia, które znalazł podczas wpisywania w Google hasła „Satoshi Nakamoto”, faktycznie przedstawiają twórcę BTC.

Z kolei słynny gwiazdor „Słonecznego patrolu”, David Hasselhoff wyjaśnia nam, że to on zaprojektował Bitcoina.

Oczywiście konserwatywnych fanów forma takiego świętowania może oburzyć, ale z drugiej strony pokazuje, jak daleko Bitcoin przeszedł przez tę dekadę i dwa lata: od zabawki geeków do aktywa, o którym mówią dziś niemal wszyscy, i w które inwestują największe firmy z Wall Street.

Tagi
adopcja bitcoina bitcoin Manifest

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.