za
Choć wciąż jest to stosunkowo nowa technologia, Lightning Network oferuje wyraźne korzyści dla właścicieli biznesu.

Lightning Network może przynieść znaczące korzyści dla Twojego biznesu

Binance Launchpool
Choć wciąż jest to stosunkowo nowa technologia, Lightning Network oferuje wyraźne korzyści dla właścicieli biznesu.

Zwiększ marże w swoim biznesie dzięki Lightning Network

W dzisiejszych czasach firmy wydają ogromne ilości pieniędzy na opłaty za karty kredytowe podczas przetwarzania płatności klientów. Jeśli jesteś właścicielem biznesu, zapewne wiesz, jak mocno odbija się to na wysokości zarabianej przez Ciebie marży.

Lightning Network zapewnia zupełnie nowe rozwiązanie płatnicze z możliwością przetwarzania błyskawicznych transakcji (za pomocą Bitcoina) przy praktycznie zerowych opłatach. Sieć charakteryzuje się zdecentralizowanymi zabezpieczeniami – korzysta z blockchaina Bitcoina, który nie został zhakowany od momentu powstania w 2009 roku. Mimo wątpliwości wśród społeczeństwa na temat bitcoina, które przejawiają się w wahaniach jego ceny, ta innowacyjna technologia zbudowana na bazie najstarszego łańcucha bloków stwarza wyjątkową okazję do poprawy rentowności Twojej firmy.

W rzeczywistości można być nawet bitcoinowym sceptykiem i nadal czerpać korzyści z wykorzystania sieci Lightning w procesach płatniczych firmy. Jednocześnie unika się bowiem problemów związanych z wahaniami cen kryptowalut.

Bitcoin Lightning Network

Korzyści z implementacji Lightning Network

Oto niektóre z największych zalet wdrożenia Lightning dla firm:

1. Poprawa marż, redukcja opłat

W obliczu masowych zwolnień na rynku, inwestorzy i menedżerowie nadal bacznie przyglądają się marżom. Każda złotówka ma znaczenie, a brak odpowiedniego planu może oznaczać katastrofę dla Twojego przedsiębiorstwa.

Lightning Network może zażegnać ten problem dzięki minimalnym opłatom za transakcje. Płatności dokonywane za pomocą karty kredytowej zawierają średnio około 3% opłat dla pośredników. Lightning otwiera możliwość przetwarzania płatności za ułamek kosztów, korzystając z kanałów mikropłatności. Chociaż jest mało prawdopodobne, że cała baza klientów natychmiast zacznie korzystać z Lightning Network, nawet rezygnacja z 25% płatności kartą kredytową może znacznie poprawić wysokość marży.

Co ważne, LN umożliwia wygodne i tanie przekazywanie zarówno małych, jak i dużych kwot.

2. Korzyści płynące z innowacji

Nie zagłębiając się w zbędne szczegóły dotyczące działania Lightning Network, innowacje w tej dziedzinie pojawiają się często.

Przyjrzyjmy się chociażby IBEX Pay. Jest to coraz popularniejsza aplikacja internetowa, która pozwala sprzedawcom tworzyć faktury na żądanie, generować kod QR do zeskanowania przez kupującego za pomocą dowolnego portfela Lightning, a także natychmiastowo przetwarzać płatności. Jako sprzedawca możesz wybrać odpowiadającą Ci opcję otrzymywania płatności opartej na stosunku BTC do USD.

Z kolei firma Strike opracowuje kompatybilność z Lightning Network dla klasycznych terminali płatniczych. Jednocześnie oferuje podobne korzyści jak platforma IBEX Pay pod względem wydajności i opłacalności. Co istotne, większość tych usług nie wymaga opłat abonamentowych.

3. Natychmiastowe rozliczenie

Kolejną zaletą korzystania z sieci Lightning jest niemal natychmiastowe rozliczenie środków. Firmy nie muszą już czekać dwóch czy trzech dni roboczych na rozliczenie płatności przelewów, aby uzyskać dostęp do kapitału. Dzięki wykorzystaniu sieci Lightning eliminowani są zbędni pośrednicy.

4. Baza klientów

Chociaż bazy klientów są w dużej mierze zależne od oferowanych przez firmę towarów lub usług, istnieje duża grupa zwolenników Bitcoina, którzy preferują i często szukają dostawców działających bezpośrednio lub pośrednio w ekosystemie największej kryptowaluty.

Wielu zwolenników Bitcoina korzysta ze stron internetowych, takich jak btcmap, aby znaleźć przedsiębiorstwa akceptujące bitcoiny. Biorąc pod uwagę, że sieć Lightning jest warstwą 2. zbudowaną na bazie blockchaina BTC, jej adopcja może zapewnić Ci nieustannie rosnącą bazę klientów.

Lightning Network

Ograniczenia i ryzyko

Mimo wszystko, względna nowość sieci Lightning oznacza, że istnieją potencjalne ograniczenia i ryzyka.

Na przykład, IBEX Pay obecnie oferuje maksymalny rozmiar transakcji wynoszący 2 500 USD. Ponadto, jak to zwykle bywa z nowymi technologiami, choć sieć zdobywa coraz większą popularność, nadal istnieją potencjalne ryzyka związane z błędami. Wreszcie, obecny brak jasności regulacyjnej dla branży cyfrowych aktywów może potencjalnie prowadzić do kolejnych wątpliwości w przyszłości.

Myśl końcowa

Sieć Lightning zapewnia firmom przewagę konkurencyjną z punktu widzenia finansowego, operacyjnego i technologicznego. Mimo to, pojawiają się pewne obawy ze względu na relatywną nowość produktu, a także istniejące ograniczenia w obecnych rozwiązaniach. Jednak zamiast stać z boku i akceptować niższe marże, warto podjąć  alternatywne działanie.

Moja rekomendacja dla właścicieli firm polega na przeprowadzeniu próbnego wdrożenia tego rozwiązania przynajmniej w niewielkim segmencie swojej działalności oraz na zgromadzeniu wystarczającej liczby próbek, aby porównać je z obecnymi procesami płatniczymi.

Jaki jest tutaj najgorszy scenariusz? Nie czerpiesz korzyści opisanych powyźej, ale nie narażasz swojej firmy na dodatkowe szkody.

Najlepszy scenariusz? Jesteś pionierem w technologii, która ma na celu zakłócenie przestrzeni przetwarzania płatności, jednocześnie zwiększając marże i umożliwiając szybszy dostęp do płatności od klientów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności