za

Znamy nowe dane dotyczące rynku bitomatów

Obecnie na rynku działa ok. 40 000 bitomatów, z czego 87% znajduje się w USA. Liczba ta rośnie wraz z rozwojem branży kryptowalut.

Bitomatów jest coraz więcej

Pierwszy bitomat zamontowano w październiku 2013 roku. Obecnie na całym globie jest już 39 678 takich urządzeń. Są one zainstalowane w 84 krajach.  Większość znajduje się w USA.

Wiodąca gospodarka świata – Stany Zjednoczone – może pochwalić się 34 253 bitomatami. Są zamontowane głównie w Nowym Jorku, Los Angeles i Miami. Kanada zajmuje drugie miejsce z 2701 urządzeniami.

Kolejne miejsca zajmują: Hiszpania (273), Polska (213) i Salwador (212).

Warto obserwować też sytuację w Azji. Największe zagęszczenie bitomatów występuje obecnie w specjalnym regionie administracyjnym Chin – Hongkongu – gdzie można znaleźć 145 urządzeń.

Co ciekawe, tylko 3 bitomaty znajdziemy w Japonii. Władze zlikwidowały tam wszystkie takie maszyny na początku 2018 r., kiedy hakerzy zaatakowali platformę aktywów cyfrowych Coincheck. Dopiero w sierpniu tego roku złagodzili przepisy i zezwolili na instalację urządzeń w Tokio i Osace.

Bitomatów nie ma też w Singapurze, który chce stać się kryptowalutowym centrum w regionie. Najwyższy organ nadzoru finansowego w kraju zakazał bowiem działania terminali typu cash-to-crypto.

Kazachstan – kraj, który odpowiada za ponad 13% hashrate sieci BTC – ma tylko jeden bankomat do kryptowalut.

Rozwój rynku

Pierwszy bitomat został zainstalowany 29 października 2013 roku w kawiarni w Vancouver w Kanadzie. Drugie takie urządzenie zamontowano 8 października 2013 r. w Bratysławie na Słowacji. Stany Zjednoczone na pierwszą tego typu maszynę musiały czekać do 18 lutego 2014 r. (montaż w barze cygarowym w Albuquerque w Nowym Meksyku).

Potem liczba urządzeń powoli rosła. Poziom ponad 500 osiągnięto dopiero w 2015 roku. W grudniu 2017 roku na całym globie było już jednak aż 2000 bitomatów.

Bessa z 2018 roku zahamowała rozwój rynku, ale liczba bitomatów zaczęła ponownie rosnąć w kolejnych latach. Do końca 2020 roku na całym świecie było ich ponad 12 600. I ponownie, przedłużająca się obecnie bessa znów spowolniła tempo adopcji i montażu. W pierwszych jedenastu miesiącach roku zainstalowano 6100 nowych bitomatów. To prawie trzy razy mniej niż w 2021 roku.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności