za

Krypto-spółka w 5 krokach: Licencja VFAA

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Czwarty krok serii artykułów o krypto-działalności na Malcie będzie opowiadał o rzeczy ciekawej, ale zdecydowanie mniej popularnej od poprzednich. O ile pierwszy artykuł dotyczył założenia podmiotu, a kolejne dwa sposobów finansowania za pomocą tokenów (tj. ICO oraz STO), to w dzisiejszym artykule zajmiemy się sprawą uzyskania licencji VFAA. Licencja ta pozwala krypto-przedsiębiorcom na prowadzenie faktycznej działalności z udziałem kryptowalut.

Jej uprawnienia określone są zarówno w drugim aneksie do maltańskiej ustawy VFA Act 2018, jak i załącznikach wynikających z konsultacji przeprowadzonych z maltańskimi prawnikami oraz księgowymi/audytorami. W dużym skrócie, pozwala ona na prowadzenie czynności określonych przez ustawę jako “VFA Services”. Artykułem powinny zainteresować się przede wszystkim osoby planujące realizację projektu własnej giełdy kryptowalut lub instytucji płatniczej powiązanej z kryptowalutami, a także prowadzenie funduszu inwestycyjnego opartego na tokenach.

Licencja VFAA dzieli się na cztery klasy:

Class 1 licence

Jest to podstawowy typ licencji, upoważniający posiadacza tejże do procesowania zamówień osób trzecich w obrębie obrotu wirtualnymi aktywami finansowymi oraz świadczenia porad inwestycyjnych w tym samym zakresie.

Class 2 licence

Drugi typ licencji upoważnia posiadacza do świadczenia każdej z usług określonych jako ‘VFA Service’ (w rozumieniu aneksu nr. 2 do VFA Act) i pozwala na kontrolowanie aktywów pieniężnych klientów, ale nie upoważnia posiadacza do obrotu tymi aktywami w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub do stworzenia giełdy obrotu kryptowalut.

Class 3 licence

Licencja typu trzeciego jest rozszerzeniem poprzedniej o możliwość obrotu aktywami pieniężnymi klientów w celu osiągnięcia korzyści – wciąż jednak nie pozwala na stworzenie giełdy obrotu kryptowalutami.

Class 4 licence

Ostatni, czwarty typ licencji upoważnia posiadaczy do pełnej działalności giełdy kryptowalutowej – poza aktywami pieniężnymi, osoba taka ma pozwolenie na magazynowanie i obrót kryptowalutami będących własnością ich klientów.

Każda z klas licencji posiada oddzielne opłaty oraz uprawnienia – jej najwyższy typ, co widać powyżej, przeznaczony jest jedynie dla giełd kryptowalut, natomiast każdy niższy odpowiada odpowiednim usługom, które można świadczyć w branży. Plusem jest to, że o ile do aplikacji o licencję wciąż potrzebujemy asysty VFA Agenta, to nie jest wymagany tak szczegółowy opis projektu, jak ma to miejsce w przypadku starania się o licencję VFAO/STO. Czas oczekiwania na pomyślne rozpatrzenie wniosku trwa ok. 6 miesięcy, dlatego lepiej warto zawczasu zaplanować cały plan działalności, jeśli chcemy świadczyć usługi kryptowalutowe wymagające licencji.

taxo_logo

Nasze biuro rachunkowe zajmuje się nie tylko rejestracją spółek za granicą – jednym z naszych celów jest wsparcie rozliczenia podatkowego traderów i minerów. Specjalnie dla czytelników portalu Bitcoin.pl, mamy przygotowaną zniżkę -10% na rozliczenie krypto – niezależnie od ilości dokonanych transakcji!

Wystarczy skontaktować się z nami (mamy wiele form kontaktu) i podać kod „bitcoinpl” jednemu z naszych specjalistów.

Autor: Hubert Matecki

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

W Bitcoin.pl zajmuję się szeroko pojętą korektą tekstów. Pilnuję, żeby przecinki zawsze znajdowały się na swoim miejscu, grafiki urozmaicały doświadczenie, a sam tekst był inkluzywny, przejrzysty i przyjemny w odbiorze. Prywatnie jestem dumną kocią mamą, miłośniczką tatuaży i zapaloną pasjonatką dubowych sesji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności