za
libra styczeń

LibraCoin na pewno powstanie – zapewnia David Marcus.

2019-09-24
Kryptowaluty
1,5% dla maluszka

David Marcus, szef zespołu, który projektuje Calibrę, czyli cyfrowy portfel na LibraCoin Facebooka, powiedział, że uruchomienie waluty portalu nastąpi na pewno w 2020 r. Pozostaje to głównym celem firmy, pomimo silnej presji ze strony regulatorów na całym świecie.

W wywiadzie dla szwajcarskiej gazety NZZ 20 września Marcus powiedział, że w międzyczasie zespół odpowiedzialny za LibraCoin będzie musiał odpowiednio rozwiązać wszystkie problemy dot. projektu i stworzyć odpowiednie środowisko regulacyjne.

LibraCoin ma pod górkę

„Widzę, że LibraCoin ma większe problemy z akceptacją użytkowników niż problemy regulacyjne”

– powiedział Marcus, odnosząc się do obaw organów regulacyjnych, które boją się, że waluta Facebooka może potencjalnie zakłócić politykę monetarną banków centralnych i zdestabilizować globalny system finansowy.

Marcus dodał:

„Każda jednostka Libry jest zabezpieczona w tradycyjnych walutach,  więc nie tworzymy nowych pieniędzy. Nie mamy wpływu na odsetki i stopy procentowe. W tym sensie rezerwa Libry nie może również zakłócać polityki pieniężnej. W każdym razie jest mało prawdopodobne, że użytkownicy będą płacić za espresso […] w Librze w przyszłości. Zamiast tego będą jej używać tam, gdzie oferuje korzyści, takie jak płatności międzynarodowe lub mikropłatności.”

libracoinDodał, że liczy się z tym, że cyfrowa moneta „początkowo dozna problemów związanych z akceptacją, a nie kwestiami regulacyjnymi”, zauważając, że konsumenci będą potrzebowali trochę czasu, aby właściwie zrozumieć, do czego mogą użyć Libry.

Facebook ma ponoć nie mieć dostępu do danych z Calibry, co ma podnieść stopień prywatności projektu. Dane z sieci społecznościowej i te z sieci płatności Libry mają pozostać odrębne.

Walka o emisję

Jak informowaliśmy, Facebook stale walczy o emisję Libry. Sam Mark Zuckerberg spędził miniony tydzień w Waszyngtonie na serii spotkań z decydentami w celu omówienia kwestii związanych z regulacjami rynku internetowego.

Mimo tego projekt może mieć mocno pod górkę w Europie. Zaatakował go np. Europejski Bank Centralny.

„Monety typu stablecoin są w dużej mierze niesprawdzone, zwłaszcza w skali wymaganej do uruchomienia globalnego systemu płatności. […] Powodują szereg poważnych zagrożeń związanych z priorytetami polityki publicznej”

– powiedział członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Benoit Coeure.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności