za
wsj nft

Poczta Polska wyemituje Kryptoznaczek

2022-10-19
BlockchainNFT
robinhood aplikacja rejestracja

“Sektor kosmiczny jest jednym z wysoko zaawansowanych i innowacyjnych obszarów, który ma coraz większe znaczenie dla gospodarki krajowej oraz międzynarodowej. Spółki w nim działające od kilku lat bardzo dynamicznie się rozwijają. Sektor kosmiczny jest reprezentowany w Polsce przez Polską Agencję Kosmiczną – partnera pierwszego wydania Kryptoznaczka”, podała Poczta Polska. O co chodzi? O NFT, jakie wydaje państwowa poczta!

Kryptoznaczek

Projekt Kryptoznaczka jest powiązany z NFT. Pierwsze wydanie, które trafi na rynek do paru miesięcy, obejmuje 4 różne tradycyjne kategorie o indywidualnym wzorze. Każdy egzemplarz fizycznego znaczka pocztowego ma być powiązany z NFT.

Źródło: https://nft.poczta-polska.pl

To jednak nie wszystko. Przygotowano też piątą kategorię, która obejmuje znaczki istniejące wyłącznie w formie cyfrowej.

Źródło: https://nft.poczta-polska.pl

Typowy kryptoznaczek składa się z dwóch części: jedna to tradycyjny znaczek pocztowy, druga reprezentowana jest przez token, który jest zapisany w sieci Polygon.

Jak podaje Poczta, “polski Kryptoznaczek powstał z połączenia zamiłowania do filatelistyki i nowoczesnych technologii”.

Cena jednego kryptoznaczka zaczyna się od 18,50 zł. Warto dodać, że jest to gratka dla kolekcjonerów. Spore znaczenie ma bowiem to, że podaż kryptoznaczków jest ograniczona tylko do 1558 sztuk. Dlaczego akurat tylu? 18 października 1558 roku powstała bowiem Poczta w Polsce. Tego dnia król Zygmunt II August zainicjował pierwsze połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją. Co ciekawe, monarcha oficjalnie powołał wtedy całe przedsiębiorstwo – Pocztę Królestwa Polskiego. Do dziś 18 października obchodzony jest więc Dzień Łącznościowca, który upamiętnia to wydarzenie.

Wróćmy jednak do NFT Poczty. Warto dodać, że pierwsze osoby zapisane na newsletter Kryptoznaczka otrzymają indywidualne zaproszenie do pobrania promocyjnego Talara Filatelistycznego.

Co ma do tego kosmos?

Dlaczego jednak we wstępie wspomnieliśmy o sektorze kosmicznym? W grudniu zostaną bowiem wydane wspomniane 4 tradycyjne znaczki pocztowe (i jeden cyfrowy) o tematyce “POLSKA W KOSMOSIE”. Trafią do sprzedaży – także w postaci NFT – na przełomie stycznia i lutego 2023 r. Będą dostępne w placówkach pocztowych oraz na stronie filatelistyka.poczta-polska.pl.

Więcej na temat projektu można znaleźć tutaj.   

Jeśli wolisz formę wideo, zachęcamy do zapoznania się z bardzo ciekawym materiałem Mopsa na ten temat.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.