za

Kryptowaluty są zwolnione od podatku PCC do końca roku

2019-06-05
Bitcoin

Przypomnijmy, że od zeszłego roku w Polsce ciągnie się problem podatku PCC, który – zgodnie z prawem – powinien być naliczany przy każdej okazji wymiany cyfrowych walut. W praktyce w większości przypadków proces jest jednak niemal niemożliwy do przeprowadzenia, a sumy podatku do wyliczenia.

Protesty

Gdy Ministerstwo Finansów publicznie upomniało się o daninę początkiem 2018 r., reakcja polskiej społeczności kryptowalut była dość gwałtowna. Zorganizowano nawet protest pod budynkiem resortu. Na jego czele stanęły znane osoby ze świata cyfrowych walut w naszym kraju, np. Sylwester Suszek z giełdy BitBay, youtuberka Daria Gaca, Rafał Zaorski z fundacji Trading Jam czy – jako podmiot – Polskie Stowarzyszenie Bitcoin.

Efekt? Przeszedł najśmielsze oczekiwania. Ministerstwo rozpoczęło proces regulacji podatkowej nowego rynku. Problem PCC jednak pozostał. Podatek zniesiono wtedy na okres roku. Czas ten dobiega końca, więc Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt nowelizacji rozporządzenia, z którego wynika, że okres abolicji podatkowej przedłużono do końca tego roku.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie “w sprawie zaniechania poboru podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej” obowiązuje do 30 czerwca tego roku.

Podatki a kryptowaluty

W zeszłym roku w Polsce obowiązywał także szerzy problem z rozliczaniem się z zysku uzyskanego przy obrocie kryptowalutami. Dziś sprawa jest już znacznie prostsza.

Podatek należy rozliczyć samodzielnie, bez pośrednictwa płatników. Innymi słowy, żadna giełda krytpowalut nie jest dziś nadal zobowiązana przygotować nam informację dot. PIT-8C lub PIT-11. Podatnik musi we własnym zakresie ustalić:

  • moment uzyskania przychodu,
  • moment poniesienia kosztu,
  • źródło przychodu,
  • należny podatek.

W przyszłym roku jasna będzie też stawka podatku – 19%. Obowiązuje podatek liniowy. Nie należy także wpłacać zaliczek na podatek w trakcie roku. Zapłaty dokonać należy – tak jak ma to miejsce w przypadku naliczania podatku od zysku na “zwykłej” giełdzie papierów wartościowych – nie później niż 30 kwietnia 2019 r.

Dziś władze podkreślają, że ponoć abolicja podatkowa dot. PCC nie zaszkodzi budżetowi państwa. Nie wiadomo, jak sytuacja będzie wyglądała w 2020 r.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
66 845,28 USD-1,14%
Ethereum logo
EthereumETH
3478,37 USD-1,60%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,13%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
604,49 USD-1,67%
Solana logo
SolanaSOL
148,66 USD-3,37%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3476,67 USD-1,63%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,08%
XRP logo
XRPXRP
0,48 USD-0,46%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,14 USD-1,09%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,54 USD4,06%