za
fed stopy proc.

Kryptowaluty ratunkiem dla świata finansów?

2020-01-14
Bitcoin

Polityka monetarna państw i banków centralnych zaczyna przypominać istne szaleństwo. Do tego jest podpierana Nowoczesną Teorią Monetarną – nową religią fanów dodruku i inflacji. Jak w tym wszystkim odnajdą się kryptowaluty?

USA: gigant na glinianych nogach?

Prezydent USA Donald Trump może chwalić się tym, jak silny jest obecnie rynek papierów wartościowych, ale nie wspomina o słabnącej sile dolara i sterydach, którymi waluta jest stale pompowana.

pieniądze kryzysWedług WSJ, FED w samym zeszłym tygodniu wstrzyknął na rynki kolejne 41 miliardów dolarów. Od września 2019 r. bank centralny podejmuje takie działania, aby utrzymać wysoką płynność i pozwolić bankom na udzielanie większej liczby pożyczek, co zwiększa jednak ogólny dług. Analitycy TD Securities uważają, że zaangażowanie FED w rynek transakcji repo jeszcze się nie skończyło. Dziś dług publiczny USA wynosi zaś aż 23,1 bln USD i stale rośnie. Od 2017 r. wzrósł o 4,7 bln USD.

Ekonomiści widzą, co się dzieje. W ubiegłym miesiącu Bank Światowy wydał surowe ostrzeżenie, stwierdzając, że fala długów w krajach wschodzących i rozwijających się rośnie szybciej, niż w jakimkolwiek okresie ostatnich pięciu dekad i może zakończyć się kolejnym kryzysem. MFW poinformował również, że całkowity globalny dług wzrósł w 2018 r. do 188 bln USD, o stanowi prawie 230 procent światowej gospodarki.

Chiny: rywal popełniający te same błędy

kurs bitcoina usa chinyCo gorsza, podobne podejście do waluty fiat obowiązuje też w Chinach, gdzie rząd w sztuczny sposób pompuje rynki. Pikanterii do całego procesu dodała wojna handlowa, która wybuchła pomiędzy Państwem Środka a USA w zeszłym roku.

Stany Zjednoczone wygrały zimną wojną, bowiem ich gospodarka była wydajniejsza od tej ZSRR. Czy rywalizacja z Chinami zakończy się tak samo? A może oba mocarstwa wyniszczą się wzajemnie, głównie przez dodruk waluty? Może sytuacja ostatecznie będzie przypominała wojną peloponeską, kiedy dwa dominujące w Grecji miasta-państwa (Ateny i Sparta) walczyły ze sobą chyba tylko po to, by w dłuższej perspektywie wzmocnić trzecie państwo (Macedonię)?

Jaki kraj będzie Macedonią XXI w.? Może Unia Europejska? Wątpliwe, bowiem ta boryka się ze swoimi problemami i też drukuje euro, biorąc udział w tym samobójczym wyścigu. A może Aleksandra Wielkiego trzeba szukać w innym miejscu?

Kryptowaluty wchodzą na scenę

Bitcoin rozwiązuje problem współczesnej gospodarki, będąc jedyną formą waluty z naprawdę skończoną podażą, której nie można zmanipulować żadna władza. Blockchain sam w sobie nie potrzebuje instytucji finansowych i oddaje władzę z powrotem w ręce jednostki.

Jak napisał Satoshi Nakamoto ponad dziesięć lat temu po ostatnim kryzysie finansowym:

“Bankowi centralnemu należy ufać, że nie osłabi waluty, ale historia walut jest pełna naruszeń tego zaufania.”

Siła kryptowaluty w połączeniu z niezmiennością księgi blockchaina oznaczało to, że Bitcoin był właściwie pierwszą niezależną walutą świata, która była i jest całkowicie przejrzysta i niezniszczalna. Czy więc nowy kryzys doprowadzi do tego, że waluty przejdą z rąk polityków do rąk obywateli? Dajcie nam znać, czy to waszym zdaniem realne.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności