za
enjin

Kryptowaluty na 2020: Enjin Coin (ENJ) – wprowadzenie do projektu

European Halving Party 2024

Początki projektu Enjin sięgają 2009 roku. Współtwórcą Enjin Coin i jednocześnie dyrektorem technologicznym (CTO) jest Polak, Witek Radomski. Od samego początku Enjin jest głęboko zaangażowany w branżę gier. To właśnie na niej skupia praktycznie swoją całą uwagę.

Praktyczne zastosowanie

Aby zobrazować możliwości Enijn posłużymy się do tego celu przykładem: wyobraź sobie że skin do postaci w grze League of Legends, Fortnite czy CS:GO znudził Ci się i nie chcesz nim już grać. W takiej sytuacji dzięki Enjin Coin (ENJ) masz kilka opcji:

  • możesz wystawić go na sprzedaż w Enjin Marketplace, serwisie o globalnym zasięgu, w którym gracze kupują/sprzedają przedmioty zdobyte w grach i zarabiają kryptowalutę ENJ
  • kolejną opcją jest zamiana przedmiotowego skina na zupełnie inny przedmiot (nie koniecznie skin) w odrębnej grze (tak tak Enijn to umożliwia). Powiedzmy że skina do postaci w Fortnite wymieniasz na nową skórkę czołgu w grze World of Tanks. Wystarczy kilka kliknięć i gotowe. Możesz zasiadać za sterami “rudego 102”.

Zastosowań i możliwości które oferuje ten niezwykle ciekawy projekt jest o wiele więcej. Gry użyte w powyższym przykładzie nie są jeszcze dostępne na platformie, z uwzględnieniem słowa “jeszcze”. Przekonajcie się sami, co stoi za projektem Enjin Coin.

Historia i obecny stan projektu

Projekt wystartował w 2009 roku, w tym samym roku firma uruchomiła platformę dla graczy o nazwie Enjin Network. W ciągu dekady liczba jej użytkowników wzrosła do ponad 20 milionów.

W 2017 r. Po udanym ICO, które zebrało 18,9 mln USD, Enjin stał się wiodącym twórcą ekosystemów blockchain. Budując pakiet pierwszych produktów blockchainowych, umożliwiających łatwe zarządzanie, eksplorację, dystrybucję i integrację zasobów DLT.

Zbudowany na solidnej infrastrukturze on-chain i obejmujący platformę Enjin, Explorer, Wallet, Beam oraz inne narzędzia i usługi, ekosystem Enjin umożliwia firmom z branży gier zwiększenie przychodów, uzyskanie przewagi konkurencyjnej i wprowadzanie innowacji w nieosiągalne dotychczas sposoby.

Narzędzia i usługi Enjin, opracowane w grach, mogą być również wykorzystywane przez firmy każdej wielkości i branży, które chcą tworzyć produkty blockchain lub wykorzystywać tokeny w postaci zasobów cyfrowych w ramach strategii pozyskiwania, przechowywania, zaangażowania i monetyzacji.

Ekosystem Enjin jest napędzany przez Enjin Coin (ENJ), kryptowalutę opartą na Ethereum, używaną do bezpośredniego zabezpieczenia wartości aktywów blockchain zasilanych przez Enjin.

Platforma ENIJN – silnik projektu

Enjin można porównać do samochodu marki premium. Jego silnikiem byłaby w tym przypadku platforma Enjin a paliwem token Enjin Coin. Krótko mówiąc, platforma Enjin to solidny system blockchain PaaS (Platform-as-a-Service), który umożliwia twórcom gier:

  • finansowanie
  • promocję
  • monetyzację
  • projektowanie gier wideo

Twórcy gier mogą używać platformy do tworzenia gier opartych na technologii blockchain i zarządzania nimi bez konieczności budowania i utrzymywania infrastruktury blockchain lub pisania kodu związanego z blockchainem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze usługi, które wchodzą w skład platformy Enijn.

Trusted Cloud

Trusted Cloud (Zaufana chmura) to główna usługa “zaplecza” platformy Enjin. Jest to usługa hostowana w chmurze, która łączy gry z blockchainem Ethereum.

Działa jak centrum gromadzenia żądań od klientów i serwerów gier, interakcji ze smart kontraktami w Ethereum i zwracania przetworzonych danych z powrotem do gry. Zarządza także łączem między kontami użytkowników (np. SteamID, Xbox Live) a ich tożsamością blockchain (np. aktualnie połączony adres portfela blockchain).

Istnieją dwa oddzielne serwery Trusted Cloud:

  • Testnet (testowy) – to sieć testowa Ethereum, w której ETH i ENJ nie mają żadnej wartości i można obracać dowolnymi ilościami tokenów bez ryzyka ich utraty. Testnet oferuje łatwy sposób na tworzenie prototypów i testowanie swoich dzieł przed przeniesieniem ich na serwer główny.
  • Mainnet (główny) – to prawdziwa sieć Ethereum; transakcje są tam wykonywane za pomocą prawdziwych kryptowalut.

Blockchain SDK’s

https://www.youtube.com/watch?v=16eMJmudXaA

To zestaw narzędzi dla programistów niezbędny w tworzeniu aplikacji korzystających z danej biblioteki. Enijn udostępnia takie narzędzia jak:

  1. Unity – zawiera graficzny interfejs użytkownika do tworzenia zasobów i tożsamości blockchain oraz zarządzania nimi, a także interfejs API Runtime do wysyłania danych do i z platformy Enjin.
  2. JAVA – Runtime API
  3. Node – Runtime API
  4. Godot – graficzny interfejs użytkownika i interfejs API środowiska wykonawczego
  5. C# – Runtime API

Interfejs platformy API

API platformy (Application Programming Interface) umożliwia wysyłanie zapytań i poleceń do platformy Enjin w celu ułatwienia tworzenia gier opartych na technologii blockchain.

Interfejs API jest obsługiwany przez ponad 15 różnych języków programowania, w tym JavaScript, Java, C #, Python, Ruby i PHP, umożliwiając integrację technologii blockchain z prawie każdym projektem gier.

Dzięki dostępowi do GraphQL użytkownik może bezpośrednio otrzymać dostęp lub modyfikować dane w łańcuchu bloków.

Wallet Deamon

Wallet Daemon to narzędzie, którego można użyć do zautomatyzowania autoryzacji transakcji do i z platformy Enjin.

Bez Wallet Daemona musisz podpisywać (autoryzować) każdą transakcję blockchain w grze za pośrednictwem portfela Enjin (przykładową transakcją może być: wysyłanie miecza do innego gracza).

Wallet Daemon zarządza adresem Ethereum powiązanym z platformą Enjin. Gdy transakcja jest przesyłana na platformie Enjin, daemon odbiera tę transakcję, podpisuje ją i odsyła z powrotem na platformę Enjin.

Obecnie dostępna jest tylko konsolowa wersja portfela Daemon. W przyszłości prawdopodobnie Enijn stworzy prosty graficzny interfejs użytkownika, aby ułatwić korzystanie z niego.

Portfel Enijn

Jeden z kluczowych produktów Enjin. Portfel obsługuje Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Enjin Coin i wszystkie tokeny ERC-20. Co ważniejsze, obsługuje również wszystkie wirtualne elementy (przedmioty z gier) z każdej zintegrowanej platformy i synchronizuje z adresem Ethereum, także przedmioty stworzone w standardach ERC-721 i ERC-1155.

Dzięki portfelowi użytkownik może wymieniać monety i wirtualne przedmioty z innymi użytkownikami portfela. Ponadto można skonfigurować reguły lub progi, aby zapobiec wystąpieniu nieautoryzowanych lub niepożądanych transakcji.

Inteligentny portfel Enjin został stworzony z myślą o bezpieczeństwie, a jedną z najlepszych funkcji bezpieczeństwa jest “bezpieczna klawiatura”. Stworzona od podstaw dla inteligentnego portfela Enijn, jest częścią aplikacji i zapobiega wyświetlaniu lub przechwytywaniu wszystkiego, co wpisujesz – w tym haseł i kluczy prywatnych. A dla tych, którzy są szczególnie świadomi bezpieczeństwa, portfel można nawet skonfigurować tak, aby losowo dobierać klucze.

Portfel blokuje również wszelkie nagrania lub zrzuty ekranu samego portfela bezpośrednio na poziomie systemu operacyjnego.

Efinity

To najnowsze “dziecko” zespołu developerów Enjin.

Efinity to sieć połączeń pomiędzy grami służąca do wykonywania wysoce skalowalnych transakcji blockchain – rozwiązanie do skalowania sieci Ethereum.

Otwierając kanał z siecią Efinity, gra będzie w stanie wykonywać niemal nieskończoną liczbę transakcji między milionami graczy a serwerem gry – z dużą prędkością i prawie bez żadnych kosztów.

Weryfikacja transakcji będzie przeprowadzana na blockchainie Ethereum.

Enijn buduje Efinity w sposób, który pozwala nowym użytkownikom na przyłączenie się do sieci bez żadnych kosztów, jeśli wszystkie wysyłane i odbierane zasoby blockchain są już w Efinity.

Jest to doskonałe rozwiązanie ponieważ umożliwia dołączenie nowych graczy do sieci, także tych którzy nie mieli okazji zagłębiać się w świat kryptowalut.

Zespół Enjin

Witek Radomski – Współzałożyciel Enjin. Witek nadzoruje kwestie techniczne w projekcie od samego początku jej istnienia. Specjalista od projektowania oprogramowania, bezpieczeństwa i testowania. To on nadzorował wdrażanie kryptowaluty Enjin Coin i integracje z ekosystemem gier online.

Maxim Blagov Współzałożyciel Enjin. Wizjoner z 15 letnim doświadczeniem w zarządzaniu projektami, specjalista od UX. Ekspert w opracowywaniu koncepcji i strategii rozwoju dla dużych firm. Specjalista od branży gier komputerowych.

Josh Woelfel – Perfekcjonista w każdym calu. Specjalizuje się w REACT, PHP i JavaScript, opracował wiele aplikacji używanych obecnie przez miliony użytkowników w Enjin. Pionier przejścia do REACT całej platformy.

Vyacheslav Volkov – Nadzoruje opracowanie aplikacji Enjin na Androida i iOS. Do perfekcji opanował takie języki programowania jak: C#, C i JAVA.

Więcej specjalistów tworzących Enjin znajdziesz tutaj

Co wyróżnia Enjin ?

Enjin ERC-1155

ERC-1155, stworzony przez polaka, współzałożyciela Enjin Witka Radomskiego, jest standardem Ethereum (format znormalizowanych reguł kodowania i struktur danych), który pozwala na dodawanie nieskończonej ilości identycznych i unikalnych tokenów w jednym smart kontrakcie .

ERC-1155 jest również nazywany „standardem wielu tokenów”.

Został przyjęty przez Ethereum jako oficjalny standard tokena w czerwcu 2019 r.

Główne funkcje:

Multiple Tokens: programiści mogą definiować i konfigurować zarówno tokeny wymienne, jak i nie wymienne w ramach jednego smart kontraktu.
Zaawansowane możliwości: użytkownicy mogą handlować, niszczyć, używać, aktualizować, łączyć, wypożyczać, pożyczać i tracić swoje zasoby.
Oszczędność gazu*: korzystanie ze standardu Multi Token Standard może obniżyć opłaty za gaz* nawet o 90% przy tworzeniu nowych tokenów.
Atomic swaps: umożliwia zamianę dowolnej liczby tokenów w dwóch prostych krokach.
Multi-transfery: umożliwia użytkownikom wysyłanie tokenów do wielu odbiorców w ramach jednej transakcji.

*Gaz to nazwa jednostki specjalnej używanej w Ethereum.
Mierzy, ile „pracy” wykonuje dana akcja lub zestaw akcji: na przykład, aby obliczyć jeden hasz kryptograficzny Keccak256, za każdym razem, gdy obliczany jest hasz, potrzeba 30 gazu, plus koszt 6 dodatkowych jednostek gazu na każde 256 bitów. 

Definicja gazu dla mniej technicznych czytelników: Każda transakcja wykonywana za pośrednictwem smart kontraktu w sieci Ethereum ma swoją cenę, a jej wartość wyrażana jest w jednostce zwanej gazem (en. gas)

Zazwyczaj gry wideo mają dwa różne rodzaje zasobów: zamienny i stały.

Złote monety, klejnoty many i zasoby, takie jak żelazo, kamień, drewno i pszenica, są zamienne. Oznacza to ,że jedna złota moneta jest równa drugiej złotej monecie; jeden kawałek żelaza jest taki sam jak inny kawałek żelaza. Te aktywa są identyczne.

Miecz, który stworzyłeś i którego użyłeś, statek kosmiczny o nazwie „To The Moon” i poziom 57 w grze World of Warcraft nie są wymienne – są wyjątkowe. Tych zasobów nie można zamieniać; nie możesz wymienić Mona Lisy na Mona Lisę.

Standardy tokenów, takie jak ERC-20 i ERC-721, wymagają osobnego kontraktu dla każdego wymiennego lub nie wymiennego tokena / kolekcji, co sprawia, że ​​wdrażanie dużych baz danych przedmiotów używanych w rozbudowanych grach jest niezwykle kosztowne i nieefektywne. Utrzymanie takiej infrastruktury (serwery,sieci, itp.) pochłaniałoby ogromne środki finansowe.

Używanie standardów ERC-20 lub ERC-721 do nawet najprostszych gier wieloosobowych jest niepraktyczne. Spowodowałoby to umieszczenie szalonych ilości zbędnego kodu bajtowego na blockchainie Ethereum i ograniczyłoby funkcjonalność ze względu na charakter oddzielania każdego kontraktu tokena na własny adres.

Rozwiązaniem tego problemu jest ERC-1155, który pozwala na włączenie zarówno unikalnych, jak i identycznych tokenów do jednego smart kontraktu.

Sam przemysł gier będzie wymagał dziesiątek milionów nowych przedmiotów – ale zastosowanie tego standardu nie ogranicza się w żaden sposób do rynku gier. Tokenów ERC-1155 można użyć do poświadczenia wszystkich form własności, zarówno fizycznych, jak i cyfrowych.

Kod źródłowy standardu ERC1155 jest otwarty i znajduje się na portalu github projektu Enjin.

Smart kontrakty Enijn

Enjin Smart Contracts to implementacja standardu ERC-1155.

CryptoItem to podstawowy kontrakt. Najprościej mówiąc odpowiada on za nadawanie wartości (w postaci kryptowaluty ENJ) przedmiotom w grach.

W smart kontrakcie możesz ustalić maksymalną ilość przedmiotów dostępnych w obiegu, opłaty za transfer przedmiotu oraz wiele innych rzeczy. Jak widać na załączonym powyżej obrazku, edytor ma bardzo prosty i przejrzysty interfejs graficzny. Oczywiście można korzystać z konsolowej wersji (coś w rodzaju Windowsowego wiesza poleceń).

Enijn Coin (ENJ)

Paliwo całej platformy, token Enjin Coin (ENJ) jest oparty na Ethereum, używany do przeprowadzania transakcji na platformie Enjin.

Enjin zebrał fundusze na rozwój platformy podczas ICO, które trwało niecały miesiąc i odbyło się w dniach od 3 do 31 października 2017 r. W ramach zbiórki stworzono 1 000 000 000 tokenów Enjin Coin (ENJ), opartych na smart kontrakcie ERC20, funkcjonującym w sieci Ethereum.

40% tokenów ENJ (400 mln) zostało wystawionych podczas przedsprzedaży, trwającej od 28 sierpnia do 28 września 2017 r. Kolejne 40% przeznaczono na publiczną, październikową rundę sprzedaży. 10% tokenów (100 mln) przeznaczono na wsparcie dla społeczności, testerów oraz partnerów strategicznych i marketingowych. Pozostałe 10% przyznano członkom zespołu projektowego Enjin oraz doradcom.

Zarówno podczas przedsprzedaży, jak i publicznej rundy sprzedano wszystkie tokeny ENJ, łącznie gromadząc fundusze w ETH wyceniane wówczas na 24 mln dolarów. Podczas ICO tokeny były wyceniane dynamicznie – ich cena rosła co tydzień (ICO miało trwać miesiąc), rozpoczynając od wyceny 6 tys. ENJ za 1 ETH, po tygodniu wzrastając do 5 tys. ENJ za 1 ETH i tak konsekwentnie do 3 tys. ENJ za 1 ETH.

W 2019 r. ENJ odnotował wzrost w pierwszym kwartale, osiągając 0,215806 USD w dniu 8 marca 2019 r. Od tego czasu cena spadła stopniowo, chociaż na początku grudnia nastąpił wzrost, w którym cena podwoiła się w mniej niż dwa tygodnie, od 25 listopada do 5 grudnia. Najwyższy w historii kurs ENJ był 7 stycznia 2018 r. i wynosił 0,493384 USD, a najniższy w historii – 2 listopada 2017 r. – 0,015620 USD.

Przykład zastosowania ENJ

Każdy zasób cyfrowy (przedmiot w grze) utworzony na platformie Enjin jest tokenem ERC-1155 wspieranym przez ENJ. Oznacza to że otrzymuje on fizyczną wartość, np.  legendarny miecz strażnika miasta może kosztować 11548 ENJ co przy obecnej cenie tokena jest równoznaczne z wydatkiem ok 1500 $.

Dzięki “tokenizacji” przedmiotów w grach ich właściciele mogą w dowolnym momencie zamienić je na token ENJ i przechowywać w dedykowanym portfelu Enjin Smart Wallet (i odwrotnie). W tym przypadku ENJ stanowi gwarancję wartości.

Token ENJ pełni także rolę strażnika autentyczności danego przedmiotu. Za pomocą EnjinX, eksploratora bloków transakcyjnych sieci Ethereum, każdy może sprawdzić historię przedmiotu. Przejrzystość blockchaina umożliwiła wyeliminowanie z gier, oszustw polegających na duplikowaniu wartościowych przedmiotów.

Specyfikacja techniczna Enjin Coin (ENJ)

Cena (na dzień 10.02.2020) – 0.134351$

Kapitalizacja rynkowa: 109,004,409.16$

Symbol: ENJ

Adres smart kontraktu: 0xF629cBd94d3791C9250152BD8dfBDF380E2a3B9c

Całkowita liczba tokenów: 1,000,000,000

Dostępne zasoby: 799,438,520 (80%)

Kilka ciekawostek

Minting i melting

Wykorzystanie Enjin Coin (ENJ) przy tworzeniu przedmiotów umożliwia zachodzenie dwóch kluczowych procesów:

  • minting – to tworzenie zasobu (np. przedmiotu w grze) z użyciem ENJ i nadawanie mu fizycznej wartości (np. ceny w walucie FIAT lub tokenach)
  • melting – to “topienie” zasobu, czyli odzyskiwanie tokenów ENJ. Proces ten jest podobny do “topienia przedmiotów” w grach, aby z uzyskanych materiałów rzemieślniczych wykuć kolejne przedmioty.

Dzięki tym procesom platforma umożliwia tworzenie nowych “itemów” (przedmiotów w grach) złożonych z zupełnie odmiennych przedmiotów (np miecza i topora), pochodzących z różnych platform (gier).

Enjin Marketplace

Miejsce w którym odbywa się handel przedmiotami. Dostępne z każdego miejsca na ziemi, dla każdego użytkownika platformy Enjin.

Użytkownicy za pomocą kilku kliknięć mogą wystawiać na sprzedaż przedmioty zdobyte w grach. To samo tyczy się zakupu itemów. Zakupione przedmioty można wykorzystać w grze lub przechowywać na portfelu, zupełnie tak jak inne kryptowaluty.

Kluczowe partnerstwa

  • 25 listopad 2017 rok – Godot Engine
  • 17 luty 2018 rok – PC gamer
  • 21 marzec 2018 – Unity
  • 25 czerwiec 2018 – Anti Hero Capital
  • 8 marzec 2019 – Samsung
  • 4 grudzień 2018 – Microsoft

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności