Cyfrowy jen jest w przygotowaniu – Japonia potwierdza plotki

Kryptowaluty

Pogłoski o tym, że Reutersowi: „Przygotujemy propozycje, które zostaną uwzględnione w wytycznych polityki rządu i miejmy nadzieję, że stanie się […]

Pogłoski o tym, że jen w wersji cyfrowej jest przygotowywany przez rząd w Tokio, okazały się faktem. Kozo Yamamoto, starszy prawodawca partii rządzącej, stwierdził: „im wcześniej [zostanie wyemitowany], tym lepiej”.

Jen vs. Libra

Wiele wskazuje już na to, że japońska partia rządząca nie chce już czekać. Politycy znają plany Facebooka dot. Libry. Poza tym wiedzą, że nad cyfrowym juanem pracuje Pekin.

W poniedziałek Yamamoto, który jest szefem komisji badawczej ds. systemów finansowych i bankowych w Partii Liberalno-Demokratycznej (LDP), potwierdził, że zagrożenie ze strony korporacji takich jak Facebook jest zbyt duże, aby czekać z boku. Stwierdził jednoznacznie, że Japonia powinna stworzyć cyfrowego jena cyfrowego.

Ponadto w kwietniu przedstawiciele japońskiego banku centralnego mają spotkać się z ekspertami z innych banków centralnych z takich krajów jak Wielka Brytania czy z Unii Europejskiej, by omówić kwestie zagrożeń, jakie niosą za sobą projekty pokroju Libry.

Japonia oświadczyła również, że czeka na wkład w ową dyskusję ze strony Stanów Zjednoczonych. Bez pomocy Amerykanów, jak przyznają japońscy politycy, światowi prawodawcy nie będą w stanie „przeciwdziałać wysiłkom Chin zmierzającym do zakwestionowania istniejącej waluty rezerwowej i systemu rozliczeń międzynarodowych”.

Yamamoto powiedział Reutersowi:

„Przygotujemy propozycje, które zostaną uwzględnione w wytycznych polityki rządu i miejmy nadzieję, że stanie się to [tj. emisja cyfrowego juana] za dwa do trzech lat.”

Wojna walutowo-technologiczna

jenTrzeba jasno powiedzieć, że jeśli chodzi o wyścig w kierunku emisji CBDC, Chiny z pewnością mają przewagę. Chociaż nie opublikowano obecnie oficjalnego harmonogramu prac w tym zakresie, pojawiło się wiele spekulacji, że może się to wydarzyć jeszcze w tym roku.

Z pewnością tak krótki okres jest niemożliwy w przypadku Japonii. Przed ekspertami z Kraju Kwitnącej Wiśni jeszcze wiele problemów natury technologicznej i ekonomicznej. Nie wspominając o regulacjach prawnych. Yamamoto powiedział jednak, że wiąże z projektem wiele nadziei:

„Jeżeli każdemu krajowi uda się kontrolować przepływy pieniężne za pomocą własnych (cyfrowych) walut, może to zapobiec wielkiej huśtawce w czasie kryzysu i pomóc ustabilizować własne gospodarki.”

Tagi
cyfrowy jen Japonia jen juan libra

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.