za
egipt kryptowaluty

Kryptowaluty i blockchain na Bliskim Wschodzie

2019-12-30
Blockchain
European Halving Party 2024

Media z Bliskiego Wschodu sygnalizują, że w tej części świata planowane jest zakazanie kryptowalut. Na razie w tym kierunku najwięcej uczynił Egipt ograniczając możliwości używania wszystkich cyfrowych walut, które są ponoć niezgodne z prawem Islamu. Jak inne lokalne kraje patrzą na kryptowaluty?

Shawki Allam, obecny Wielki Mufti z Egiptu, ogłosił wspomniany bojkot w połowie 2018 r., zauważając, że innowacje technologiczne w zakresie pieniędzy mogą podważyć istniejące ramy prawne dot. finansów i pomagać np. w unikaniu płacenia podatków. Wyraził dodatkowo obawę dot. nieprzewidywalności kryptowalut.

Kryptowaluty i blockchain na Bliskim Wschodzie

Dziś kraje sąsiadujące z Egiptem zaczęły jednak badać innowacje, zaś ich administracje liberalizować swoje podejście do blockchaina i kryptowalut.

Na handel kryptowalutami otworzył się np. Bahrajnu. O swojej wspólnej kryptowalucie rozmawiają Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.  Zgodnie z notką prasową sprzed paru miesięcy, cyfrowa waluta “w fazie eksperymentalnej będzie ściśle ukierunkowana na banki”, zaś idea jej powstania jest związana z chęcią “lepszego zrozumienia wpływu technologii blockchain oraz “ułatwienia płatności transgranicznych”.

Z kolei w październiku br. Ministerstwo Rozwoju Społecznego Zjednoczonych Emiratów Arabskich (MOCD) zorganizowało konkurs na opracowanie oprogramowania opartego na technologii blockchain w sektorze społecznym. Łączną pula grantów to 16 300 USD. Celem jest zachęcenie firm do wprowadzania w życie aplikacji opartych na blockchainie, które mają służyć do celów edukacyjnych, społecznych i rekreacyjnych. We wrześniu Ministerstwo Zdrowia i Prewencji ZEA uruchomiło też system blockchain do rejestrowania danych dotyczących opieki zdrowotnej.

W międzyczasie Narodowy Bank Kuwejtu (NBK) rozpoczął kooperację z Ripple, szukając sposobu na przyspieszenie zagranicznych przepływów pieniężnych. Bank poinformował też niedawno, że uruchomił specjalną administrację rozrachunkową, zwaną NBK Direct Remit, która umożliwia „szybkie” przesyły środków oparte na blockchainie z wykorzystaniem innowacji, jakie oferuje Ripple.

Scamy na Bliskim Wschodzie

Niestety niezależnie od tych sukcesów i na tym rynku funkcjonują scamy. Kanadyjski emigrant z Dubaju został zaaresztowany za sprzedaż cyfrowej waluty „zgodnej z szariatem”. Oszukał ponoć sporą liczbę naiwnych inwestorów (dokładne dane nie są znane). Obecnie przebywa w celi w więzieniu w Al Awir.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności