Kosztowny błąd: 9500 dolarów opłaty za transakcję na 120 dolarów

Ethereum ethereum

Niezdarny inwestor twierdzi, że „zniszczył” sobie życie, po tym jak nieumyślnie zapłacił 9500 dolarów w opłatach, za 120-dolarową transakcję na […]

bitbay zonda

Niezdarny inwestor twierdzi, że „zniszczył” sobie życie, po tym jak nieumyślnie zapłacił 9500 dolarów w opłatach, za 120-dolarową transakcję na zdecentralizowanej giełdzie (DEX) Uniswap.

5 listopada, użytkownik Reddita o nazwie 'ProudBitcoiner’ zamieścił post informujący, że przypadkowo zapłacił 23.5172 Ethereum (ETH) za pojedynczą transakcję. „Dumny Bitcoiner” pomylił pola „Limit gazu” i „Cena gazu” w portfelu MetaMask

„Metamask nie wypełnił pola „Limit gazu” odpowiednią kwotą w mojej poprzedniej transakcji i transakcja ta zakończyła się niepowodzeniem, więc postanowiłem zmienić ją ręcznie w następnej transakcji […], ale zamiast wpisać 200 000 w polu „Limit gazu”, napisałem to w polu „Cena gazu”, więc zapłaciłem 200 000 GWEI za tę transakcję i zniszczyłem swoje życie”.

Uniswap jest zdecentralizowaną giełdą tokenów ERC-20, co oznacza, że transakcje są realizowane bezpośrednio z portfela użytkownika. To z kolei pozwala mu na ręczne ustalenie cen gazu, które jest gotów zapłacić za transakcję.

Użytkownik zauważył, że niedawno pobrał MetaMask w wersji 8.1.2. We wcześniejszych wersjach portfela, nigdy nie miał żadnych podobnych problemów.

Inny użytkownik reddita „Mcgillby” zasugerował, aby MetaMask wprowadził zabezpieczenia zmuszające użytkowników do potwierdzenia transakcji, gdy wprowadzona cena gazu znacznie przekroczy szacowaną cenę obliczoną przez portfel:

„Myślisz, że będą mieli jakieś ostrzeżenie, jak 'Przekroczysz kwotę potrzebną do włączenia do następnego bloku o znaczną kwotę’ i każesz potwierdzić. Metamask oblicza już automatycznie zalecaną cenę gazu, więc nie widzę powodu, dla którego nie może mieć dodatkowego potwierdzenia, jeśli ktoś przekroczy zalecaną cenę gazu o dużą kwotę”.

To nie była największa opłata w tym roku

Już wcześniej w tym roku, pewna giełda dokonała transakcji ETH, za którą zapłaciła 2.6 mln dolarów opłaty. Transakcja została przetworzona przez pulę miningową Etherscan. Firma macierzysta Bitfly na swoim twitterze opublikowała post, w którym prosiła o kontakt w celu rozwiązania problemu. Jednak ponieważ w ciągu czterech dni nikt się nie zgłosił, firma postanowiła rozdać opłaty wśród górników.

Tagi
błąd DeFi ETH Ethereum opłaty uniswap

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.